Szczelina między podłoga a ścianą...

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Didus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2017, 22:36
Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: Didus » 23 maja 2017, 23:06

Witam,
Jestem nowy na tym forum i nie ukrywam że jestem tu aby znaleźć porade co zrobić z problem w mojej sytuacji.
Owszem można szukać tysiące porad na różnych stronach www ale nie jest to takie proste bo i same porady są często bardzo rozbierzne w końcu można zgłupieć jak lepiej zrobić.

Mój problem w sumie jest prawie zawarty w temacie ale napiszę trochę jaśniej.

Moje miejsce zamieszkania to bardzo stary dom kamienny.
Ktoś wiele lat wczesniej postanowił trochę coś remontować i w kilku pomieszczeniach na parterze postanowił wylać posadzki betonowe.
Dom posiada piwnicę pod całością.
W jednym z pokoi okaząło się po zdjęciu tapet że jest szpara między ścianą a posadzką i widać tam pozostałości 2 cm styropianu.
Wygląda to jak by osiadła lekko podłoga i ściana się odsunęła od niej.
Strop jest na stalowych szynach ale nie jest to już w tak idealnym stanie i może by to jakoś odciążyć wspierając go na ściacach...?
Posadzka na około ściany była obłożona styropianem, w tym momencie to wszystko wyczyściłem i mam na około betonowej podłogi szczeline miejscami nawet na kilka cm na cąłej grubości podługi niemal do samej piwnicy...

Moje pytanie jest dośc proste a mianowicie czy wypełnić ową szczelinę?
Czy zalać to mocnym betonem? Wiem że podłoga pracuje i peweno z czasem znowu może powstanie szczelina. ALe może przy okazji lepiej by sie związała posadzka ze ścianą. Wiadomo że teraz to posadzka jest oparta głównie na szynach w stropie a to nie jest zbyt wytrzymałe.
Czy może wypełnić szczelinę izolacją np. pinką budowlaną? aby była elastyczna izolacja.

Zaznacze że nie jestem nastawiony finansowo na wymianę całej podłogi ale na znalezieniu czegoś zaradczego.

Dziekuję z góry za wszelkie porady.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: fefluk » 24 maja 2017, 9:57

Może jakieś fotage?

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: Interno » 24 maja 2017, 11:00

Didus pisze:1. Posadzka na około ściany była obłożona styropianem, w tym momencie to wszystko wyczyściłem i mam na około betonowej podłogi szczeline miejscami nawet na kilka cm na cąłej grubości podługi niemal do samej piwnicy...

2. Moje pytanie jest dośc proste a mianowicie czy wypełnić ową szczelinę?
3. Czy zalać to mocnym betonem? Wiem że podłoga pracuje i peweno z czasem znowu może powstanie szczelina.
4. ALe może przy okazji lepiej by sie związała posadzka ze ścianą.
5. Wiadomo że teraz to posadzka jest oparta głównie na szynach w stropie a to nie jest zbyt wytrzymałe.
6. Czy może wypełnić szczelinę izolacją np. pinką budowlaną? aby była elastyczna izolacja.

1. i to było jak najbardziej w porządku, szczelina jest na grubości posadzki a nie stropu.
2. odpowiedziałeś sam dla przypomnienia punkt 6.
3, żadnego betonu, ta szczelina jest po to aby na posadzkę nie działały siły z konstrukcji budowli.
4. to tez byłby błąd w sztuce budowlanej.
5. posadzka leży sobie na stropie, który jest bardzo wytrzymały.
6. tak właśnie zrób i będzie OK.
7. warstwy okładzinowe posadzki: płytki ceramiczne, klepka itd. również nie zapieramy o ścianę a robimy szczelinę/dylatację.

Didus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2017, 22:36
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: Didus » 25 maja 2017, 9:35

Interno pisze:
Didus pisze:1. Posadzka na około ściany była obłożona styropianem, w tym momencie to wszystko wyczyściłem i mam na około betonowej podłogi szczeline miejscami nawet na kilka cm na cąłej grubości podługi niemal do samej piwnicy...

2. Moje pytanie jest dośc proste a mianowicie czy wypełnić ową szczelinę?
3. Czy zalać to mocnym betonem? Wiem że podłoga pracuje i peweno z czasem znowu może powstanie szczelina.
4. ALe może przy okazji lepiej by sie związała posadzka ze ścianą.
5. Wiadomo że teraz to posadzka jest oparta głównie na szynach w stropie a to nie jest zbyt wytrzymałe.
6. Czy może wypełnić szczelinę izolacją np. pinką budowlaną? aby była elastyczna izolacja.

1. i to było jak najbardziej w porządku, szczelina jest na grubości posadzki a nie stropu.
2. odpowiedziałeś sam dla przypomnienia punkt 6.
3, żadnego betonu, ta szczelina jest po to aby na posadzkę nie działały siły z konstrukcji budowli.
4. to tez byłby błąd w sztuce budowlanej.
5. posadzka leży sobie na stropie, który jest bardzo wytrzymały.
6. tak właśnie zrób i będzie OK.
7. warstwy okładzinowe posadzki: płytki ceramiczne, klepka itd. również nie zapieramy o ścianę a robimy szczelinę/dylatację.



Bardzo dziekuję za reakcję i rzeczową wypunktowaną odpowiedź :).
Ustosunkuje się odpowiedzi.

1. Może sie źle wyraziłem ale własnie ta szczelina jest miedzy ścianą poniżesz poziomu podłogi a całym stropem (łącznie z nową wylewką) jest szerokości około 2-4cm( stary styropian był 2cm) i jest dość glęboka praktycznie na grugość całego stropu łącznie ze starą podłogą niemal do piwnicy. Wygląda to tak jak by cała ściana lekko odsunęła się i powstała szczelina na cąłej grubości całego stropu.
Zaznaczę że jest to dość stara kamienna ściana.
3. Mi w sumie też wydaje się mimo że nie jestem specjalistą budowlanym że posadzka powinna mieć latację jak kazde inne warstwy podłogi aby mogła swobodnie pracować nie rozpychając ścian przy rozszerzaniu.
5. Wiem że owy stary strop jest wytrzymały ale z wydaje mi sie że został mocno nadwyrężony kolejną wylewką i to doś grubą bo około 10cm jak dobrze zmierzyłem. ( pomyślałem że może to przyczyniło się od rozepchania ścian i powstania dodatkowej szczeliny).
Dlatego też pomyślałem o zalaniu mocnym beteonem aby cały strop oparł się trochę na ścianie która jest jak wiadomo kamiena i nie równa na około podłogi. Coś w rodzaju klina. Choć jak wspomniałem wiem że jak podłoga będzie pracować kurczyć sie i rozszerzać i to znowu zacznie rozpychac ściany.

Myślę że podsumowywując chyba faktycznie wypełnię cała szczelinę pianką i nie będę więcej kąbinował bo przecież nie będę zmieniał całego stropu na lżejszy. Mimo że patrząc na tą szelinę mam chęc jakoś dodatkowo umocować to do ściany aby był stabilnijeszy strop. Ale pewnie musiałbym kąbinować jakieś kotwy mieczy ścianą a stropem itp a to już nie dla mnie.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: fefluk » 25 maja 2017, 9:57

Grubo. Po pierwsze primo beton podczas schnięcia się kurczy i finito. Potem już się nie rozszerza. Dylatacja-czy jak wolisz "latacja"- jest po to żeby posadzka nie pękła podczas wiązania i dodatkowo miała możliwość "pływania" podczas jej użytkowania ale jeśli u ciebie jest nalane 10 cm betonu to ja bym tego nie nazwał posadzką tylko stropem na stropie..
Zrób chłopie kilka zdjęć bo skoro masz dostęp do neta to pewnie masz i telefon z aparatem-chociaż sądząc po twojej stylistyce postów to żeś jest jakiś potomek neandertalczyka.. Ze zdjęciami łatwiej będzie ci cokolwiek doradzić.

Didus
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2017, 22:36
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: Didus » 25 maja 2017, 21:47

fefluk pisze:Grubo. Po pierwsze primo beton podczas schnięcia się kurczy i finito. Potem już się nie rozszerza. Dylatacja-czy jak wolisz "latacja"- jest po to żeby posadzka nie pękła podczas wiązania i dodatkowo miała możliwość "pływania" podczas jej użytkowania ale jeśli u ciebie jest nalane 10 cm betonu to ja bym tego nie nazwał posadzką tylko stropem na stropie..
Zrób chłopie kilka zdjęć bo skoro masz dostęp do neta to pewnie masz i telefon z aparatem-chociaż sądząc po twojej stylistyce postów to żeś jest jakiś potomek neandertalczyka.. Ze zdjęciami łatwiej będzie ci cokolwiek doradzić.



Grubo...?, No po primo to że jak coś wysycha i się kurczy to raczej wiem :) Niemal pewna zasadza w przyrodzie :)
No"chłopie" napewno gdzieś tam od neandertalczyka coś mam ale wyobraź sobie że aparat też mam !:) tylko że zdjęcie zrobione w takich warunkach raczej nic Ci nie pokażą gdyże grubość nalanego betonu określam w przybliżeniu organoleptycznie bo do szczeliny przy ścianie około 4 cm jedynie wcisnę rękę więc raczej o zdjęciu napeno nie mam mowy..., myśle że raczej wyobraźnia pomoże Ci zobaczyć jak to wygląda. A co do nazewnicta ( czy tu chodzi o fachowe piękne nazewnictwo bo nie jestem specjalistą czy o rozwiązanie problemu? ) to jak kto woli i może być strop na stropie albo jak ja to określiłem skrajna głupota na stropie...lecz to nie mój wymysł a jedynie próbuje jakoś z tego wybrnąć aby podłoga była stabilnijsza, nie wiało mi z jakiś szczelin które w kamiennej ścianie jak sprawdziłem prowadzą do piwnicy...
Co do mojej stylistyki postów to czy coś nie tak...? nie zrozumiale? wulgarnie? ...? . Proszę o konkrety... bo zaznacze że jestem osoba która z regóły pisze wprost bez bawełny... :)

Szkoda że kolegi odpowiedź nic nie wniosła w temat postu...
Nie chce być w kaiś sposób nie miły jako nowy na forum ale proszę zobaczyć odpowiedź kolegi ktorego cytowałem wcześniej który mi już podpowiedział pewne kwestie a nie oceniał styl mojego postu.

mebmiar
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2017, 6:18
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: mebmiar » 26 maja 2017, 6:51

Bardzo ciekawe.

BabaNaBudowie
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 cze 2017, 12:20
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: BabaNaBudowie » 21 cze 2017, 12:06

Wrzuć jakieś zdjęcie tej szczeliny, nawet zrobione od góry - każdy ma inną wyobraźnię i może nie wszyscy czytają dokładnie posty i się zastanawiają dogłębnie o co chodzi.

Betonem na pewno nie zalewaj. Pomysł pianki bardziej mi się podoba. W każdym razie daj tam coś elastycznego, niech podłoga sobie pracuje bez udziału ścian.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Szczelina między podłoga a ścianą...

autor: deggial » 21 cze 2017, 19:54

BabaNaBudowie pisze:Wrzuć jakieś zdjęcie tej szczeliny, nawet zrobione od góry - każdy ma inną wyobraźnię i może nie wszyscy czytają dokładnie posty i się zastanawiają dogłębnie o co chodzi.

Betonem na pewno nie zalewaj. Pomysł pianki bardziej mi się podoba. W każdym razie daj tam coś elastycznego, niech podłoga sobie pracuje bez udziału ścian.


Podpisuję się pod petycją załączenia zdjęć :D


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości

Gotowe projekty domów