Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Kingstone
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2017, 6:57
Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: Kingstone » 03 cze 2017, 7:10

Witam drogich forumowiczów.
Planuje postawić garaż a raczej warsztat z płyty wielowarstwowe na konstrukcji metalowej, bez wylewki na kostce brukowej, konstrukcja będzie skręcana i zakotwiona do podłoża ale demontowalna w każdej chwili.wymiary budynku 5x7 i w planach rozbudowa o kolejne 5x7. Co prawda prowadzę działalność ale będzie to mój prywatny warsztat samochodowy. Jak ugryźć ten temat, jak prawo interpretuje taki budynek gospodarczy, czy mogę postawić 10x7 na zgłoszenie? Działka jestala 500m2...z góry dziękuję za opinie pozdrawiam

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: fefluk » 03 cze 2017, 9:55

Pierwsze primo- działka jest twoja? Co jest w Miejscowym Planie? Możesz na niej prowadzić działalność usługową?
Drugie primo-nie możesz zbudować warsztatu na zgłoszenie. Poczytaj art. 29 Prawa Budowlanego. Na zgłoszenie nawet garażu nie możesz postawić. Co najwyżej budynek gospodarczy max 35m2.

Kingstone
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2017, 6:57
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: Kingstone » 03 cze 2017, 21:22

Działka jest moja z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinna, nie mam zamiaru postawić warsztatu i prowadzić tam działalności, ale hobbystycznie zajmuje się budową aut i motocykli i innych rzeczy, potrzebuje miejsce do pracy bo w garażu się nie mieszcze ,ale z tego co mówisz to pozostaje mi tylko samowola...bo pewnie i tak nie dostane pozwolenia, chyba że na budynek gospodarczy 80 m

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: fefluk » 04 cze 2017, 5:18

Nie no jeśli będziesz miał jakiś projekt a w planie miejscowym jest przewidziana możliwość budowy garażu to nie powinno być większych problemów z pozwoleniem.
I tak i tak musisz mieć pozwolenie żeby było legalnie więc ja na twoim miejscu od razu bym występował o garaż a nie budynek gospodarczy bo jak jakaś fujara zza płota doniesie do nadzoru że po nocach tam dłubiesz przy samochodach to będziesz miał problemy. Budynek gospodarczy jest do przechowywania grabi, kosiarki, łopaty, bimbru, środków ochrony roślin i srogich pigułek ukrytych między nimi.
Jak wstawisz tam samochód to tak średnio będzie. Samowolę odradzam. Zależy jeszcze jaki inspektor gadżet się trafi ale z reguły dłuuuugooo się czepiają do momentu aż rozbierzesz chociażby nielegalnie postawiony większy karton. A potem. I tak ci dadzą karę za karę.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: fefluk » 05 cze 2017, 14:35

maksiu432 pisze:Nie wiem czy bym odważył ryzykować aż taką karą pieniężną :(

Czyli jaką?

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: deggial » 17 cze 2017, 14:38

@fefluk, znowu Ci chłopie zadzwoniło ale znowu nie ten kościół.

Budynek garażowy do 35m2 wymaga zgłoszenia (art. 29 ust. 2) a nie pozwolenia, w sytuacji jeżeli będziesz chciał go rozbudowywać to już mamy pozwolenie na rozbudowę. Ale jak masz działkę 500 m2 to może być trochę za mała na rozbudowę.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: fefluk » 18 cze 2017, 4:48

Faktoza tera i garaż można na zgłoszenie. Moja kulpa.

BabaNaBudowie
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 19 cze 2017, 12:20
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: BabaNaBudowie » 19 cze 2017, 13:28

Witam,

zgodnie z Art. 30 Ust.1 Pkt. 1 Prawo Budowlane budowa garażu wymaga zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Nie wymaga natomiast pozwolenia na budowę, zgodnie z Art. 29 Ust.1 Pkt. 2 Prawo Budowlane.

Cytując zapisy PB: "W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć
oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 (czyli oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - dopisek autora posta) oraz, w zależności od potrzeb odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami."

Samowoli budowlanej absolutnie nie polecam. Zawsze znajdzie się jakiś "życzliwy" sOMsiad, któremu żal d... ściśnie i zechce zdziałać zgodnie z zasadą "zawsze to dobrze jak drugiemu gorzej".

Pozdrawiam,

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: fefluk » 19 cze 2017, 13:43

Ja się kiedyś ugadywałem z sąsiadem że zbuduję dzieciakom taki marketowy domek przy płocie. Jaaasssnnnneee sąąąąsiaaaad buduj!
Po roku miałem na działce PNiB z centymetrem krawieckim bo zwróciłem sąsiadowi uwagę że jego pies przełazi przez ogrodzenie i sro na mojej działce. Na szczęście zaliczyli to jako małą architekturę ogrodową ale sąsiad przylazł za dwa lata z pytaniem czy może mi wkopać kabel przez środek działki. Krótka odpowiedź. Won bo psa spuszczę.
Nigdy żadnej samowoli.

Awatar użytkownika
HandlarkaRóżności
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 10 sie 2017, 11:33
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: HandlarkaRóżności » 10 sie 2017, 11:59

Po otrzymaniu już zezwolenia na budowę garażu bądź po zgłoszeniu budowy garażu wypada zastanowić się z jakiego materiału go zbudujemy.
Tak więc, dla ludzi potrzebujących pomocy udostępniam wam pewien artykuł, z czego i jak wybudować garaż. Jeżeli jesteś chętny to poczytaj nie zbiedniejesz, jeżeli nie to nie. Osobiście uważam, jako właścicielka 2 samochodów, że warto jest mieć garaż i chronić własne skarby :).

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Budowa garażu z płyty wielowarstwowe bez pozwolenia

autor: Jan_Kalita » 18 sie 2017, 10:59

Buduj budynek gospodarczy, ale cicho sza o przeznaczeniu, bo jak się dowiedzą, że tam motory będziesz hobbystycznie składał, to jeszcze separatory będą kazali zamontować, szczególnie jeżeli mieszkasz na terenie objętej Naturą 2000 - to słyszałem (ale niepotwierdzone - wiem, że istnieje taki budynek, bo to znajomy remontuje zabytkowe auta hobbystycznie ), że w podobnym przypadku kazali facetowi zrobić analizę oddziaływania na środowisko.
I od razu zastrzeżenie - uważaj ze smarami, puszkami po olejach itp. itd. - niech się nie walają po podjeździe czy ogródku tylko grzecznie możesz nawet raz na jakiś czas sam wywozić na skład śmieci (u mnie ze względu na miejsce zamieszkania przyjmują wszystko za gratis).


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 29 gości

Gotowe projekty domów