Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

ocur
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2017, 12:10
Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: ocur » 11 mar 2017, 12:38

Chciałbym w pokoju zamontować futrynę, żeby potem dobrać drzwi. Jednak trafiłem na mały problem. Jedna część ściany jest wykonana z cegły, góra cegła/żelbeton (tu jest dziwna sprawa, nie potrafię rozpoznać w tej sytuacji. Góra jest jakby całością, ale mam dostęp delikatny żeby tam palcem pomacać, jest trochę pustego miejsca, a potem coś b.twardego), zaś druga część ściany jest przedłużona karton gips, pusta w środku, nie wiem dokładnie ile, dalej jest piec i jest cegła. Rysunek to całkiem dobrze obrazuję.
http://fotowrzut.pl/DGR3IUSPB0, żółte to karton gips, pomarańcz cegła, nad drzwiami to co pisałem. Kółko zaznaczone to luka w łączeniu i przez nie "coś tam" mogę zobaczyć. Nie wiem jak to rozwiązać, jak się za to zabrać, oraz czego potrzebuję. Karton gips raczej nie utrzyma tego, nie wiem też po której stronie zawiasy w futrynie będą.
Jakieś doświadczenia, pomysły? Przejście również ma mała szerokość (tak mi się wydaję) = 74cm, więc trzeba by poszerzyć. Mogę wrzucić realne zdjęcia jeśli ktoś pomoże radą dla laika.

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: mazwoj » 13 mar 2017, 18:51

To coś na górze to najprawdopodobniej nadproże i MUSI być ono oparte z dwóch stron co najmniej po jakieś 20 cm na każdą stronę. Oczywiście oprzeć je trzeba na murze lub czymś co przeniesie obciążenie. Płyta GK do tego się nie nadaje.

Przy takiej dość mocno nieprawidłowej konstrukcji ja na Twoim miejscu wezwałbym fachowca. Samodzielnie widzę, że nie masz wiedzy aby to zrobić, a niechcący może spaść trochę cegieł Ci na głowę.

patent.x
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 315
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:55
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: patent.x » 27 mar 2017, 21:10

Jak poprzednik obstawiam na wezwaniu fachowca. Przynajmniej po poradę. Możesz wrzucić zdjęcia, zobaczyłbym jak to wygląda. Drzwi już wybrałeś? Rozmiar 740 mm otworu po małym pokombinowaniu zmieściłby drzwi 70cm. Mając możliwość przeróbki polecam 80 tki lub 90 tki.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: theme » 18 kwie 2017, 12:23

Pierwsze zdanie już wyklucza jak dla mnie to abyś samo montował sobie te drzwi.
Nie da się zamontować tak futryny aby później dobrać sobie skrzydło. Najlepiej kupić komplet i montować ościeżnicę i jednocześnie przymierzać skrzydło czy wszystko jest OK ustawione.

Masz tam teraz jakąś ościeżnicę? Czasem w starym budownictwie drewniana masywna ościeżnica była montowana na etapie budowy domu i stanowiła ona jednocześnie nadproże w konstrukcji. Stąd prośba abyś samodzielnie tego nie rozbierał tylko dał to do pooglądania fachowcowi.
Może zajść konieczność wykucia otworu na nadproże, jego instalacje i później posprzątanie całego bałaganu. Nowoczesne ościeżnice nie mogą pełnić jednocześnie funkcji nadproża bo nie są do tego przystosowane. Nawet ościeżnice typu Termo z Wikędu z profilu aluminiowego, który jest bardzo sztywny i wytrzymały.
Obrazek

Nie jest on przystosowany aby dźwigać na sobie ogromnego obciążenia w postaci cegieł, stropu itd.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

fiszu251
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2017, 20:47
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: fiszu251 » 24 kwie 2017, 21:49

Cześć. Widzę że temat dotyczy montażu ościeżnicy wiec się doklejam
Pomóżcie mi w dwóch kwestiach.
http://fotowrzut.pl/F51TLS4AU3
Rysunek przedstawia ścianę działową z płyt GK wraz z ościeżnicą stałą
i tak moje pytania:
1. Chcę żeby prawa belka była bezpośrednio przytwierdzona do ściany i jak to złapać żeby nie odstawała? nie chce robić żadnej luki pomiędzy ścianą a belką ościeżnicy. Ościeżnica stała nie ma żadnych kotwi ani otworów na kotwie żeby od wewnątrz ją przykręcić do ściany i potem te kotwie zamaskować. Oczywiście od góry i lewej będzie piana montażowa.

2. czy muszę stosować te profile ua jak widać na rysynku (kolor czerwony) wyczytałem że tutaj objaśnienie http://porady-montera.eu/profile-ua-w-otworze-drzwiowym a moje bedą 60cm w takim razie chyba nie musze

tolkin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 574
Rejestracja: 31 paź 2014, 20:24
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: tolkin » 25 kwie 2017, 13:00

Nie rozumiem - chodzi o drzwi wewnętrzne i otwór jest szerszy niż szerokość drzwi (ościeżnicy)? Podaj wymiary otworu i drzwi.

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: mazwoj » 27 kwie 2017, 12:44

Pytanie 1: musisz dać nawet 5mm luzu aby dać ościeżnicę na piankę. Nie jestem zwolennikiem klejenia jej na stałe za pomocą klejów typu turbo fix z polimerem. Są one na prawdę mocne i nie pozwolą się ruszyć ościeżnicy nawet o milimetr. Pianka pozwala na mikroskopijne odkształcenia.
Co do wkrętów, to zazwyczaj producenci nie dają miejsca na takie rzeczy. Wyjmuje się zwyczajowo uszczelkę i tam dajesz wkręt. Później uszczelka wszystko ładnie maskuje.

Pytanie 2: A co chcesz dać zamiast UA? Zwykły profil? Jak dla mnie będzie to zbyt wiotkie. Z jednej strony masz sztywną ścianę (zakładam że murowaną), do tego chcesz na sztywno zamocować do niej ościeżnicę, a z drugiej strony będzie galareta. Nie widzę tego i ja osobiście dałbym profil UA dla świętego spokoju.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: theme » 11 maja 2017, 8:43

Do wkrętów wystarczy wyjąć uszczelkę i tam dać ze 3 od strony tej belki. Choć i ja nie jestem zwolennikiem klejenia ościeżnic, to podpowiem Ci abyś klejem nie wjechał na okleinę która będzie zawinięta pod spód ościeżnicy (na tą część co będzie dolegała ściany). Klej o ph kwaśnym może odparzyć laminat i zacznie Ci tam albo odchodzić albo dostanie w tym miejscu purchla.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: mazwoj » 17 maja 2017, 16:53

Poza tym klejem będzie bardzo ciężko ustawić równo ościeżnicę, bo dodam że ŻADNA ościeżnica regulowana NIE jest prosta. Im mniejszy zakres ościeżnicy, tym bardziej kątownik (ten już wklejony fabrycznie) ją napręża i odkształca. To rolą montażysty jest poprane ustawienie ościeżnicy i jej wyrównanie. Później piana nie dość że wszystko "przyklei" do ściany, to jeszcze wypełni ościeżnicę jak formę i będzie ją równo "podtrzymywać" na ścianie. Mam nadzieję, że jasno to opisałem.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Montaż ościeżnicy + drzwi, karton gips

autor: theme » 19 cze 2017, 12:42

Bardzo jasno i dzięki Ci, za to że zwróciłeś uwagę na to, co jest podstawową rolą montażysty. Jak słusznie zauważyłeś nie jest to biadolenie na krzywy otwór czy psioczenie na producenta, że ościeżnica sama się nie ustawiła w murze.
Tak samo rolą montażysty jest poprawne złożenie ościeżnicy "składanej" na miejscu montażu oraz ładne spasowanie naroży.
Pół biedy jak towar przyjeżdża złożony jak Energy 60 z KMT czy Termo z Wikędu. Wtedy wszystko musi pasować jak trzeba.
__________________________

pozdrawiam

The_Me


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów