Spór o płot

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
swinio
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2017, 13:18
Spór o płot

autor: swinio » 28 maja 2017, 13:31

Witam, rok temu sąsiad oznajmił mi że mój płot stoi jakieś 10 cm na jego działce i zamierza on rozebrać mój płot i postawić nowy, przy czym on pokrywa wszystkie koszty. Zgodziłem się. Mój płot został rozebrany i oddany mi, do tej pory nie został postawiony nowy płot, ponad rok czasu działka nie jest ogrodzona z jednej strony. Niestety ufajac sąsiadowi nie spisalem z nim żadnej umowy. Pytając sąsiada kiedy postawi płot jedyne co mi odpowiedział to że postawi kiedy mu się będzie podobało. Czy w takiej sytuacji musze postawić płot na własny koszt czy istnieje jakieś prawo zobowiazujace sąsiada do postawienia płotu?

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Spór o płot

autor: piotr2569 » 01 cze 2017, 16:55

swinio pisze:Witam, rok temu sąsiad oznajmił mi że mój płot stoi jakieś 10 cm na jego działce i zamierza on rozebrać mój płot i postawić nowy, przy czym on pokrywa wszystkie koszty. Zgodziłem się.


A co wynikało z pomiarów geodezyjnych :?:
swinio pisze:Pytając sąsiada kiedy postawi płot jedyne co mi odpowiedział to że postawi kiedy mu się będzie podobało. Czy w takiej sytuacji musze postawić płot na własny koszt czy istnieje jakieś prawo zobowiazujace sąsiada do postawienia płotu?


Nie ma żadnych przepisów prawa, które determinowałyby postawienie płotu przez którąś ze stron. Jeśli jedna ze stron jest zainteresowana płotem - a druga nie - wtedy pozostaje tylko i wyłącznie wybudowanie ogrodzenia za własną kasę. Dopiero utrzymanie części wspólnej jaką będzie płot leży w gestii obu właścicieli posesji.

Pzdr,

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Spór o płot

autor: fefluk » 02 cze 2017, 10:18

Jak sąsiad rozebrał płot i ci go oddał to znajdź słupki graniczne i postaw płot od nowa. Jeśli słupków nie ma to weź geodetę i niech wytyczy granice działki.
Druga sprawa jest taka że 10 cm nie jest powodem do rozbiórki płotu bo jest to dopuszczalny błąd geodezyjny. Nie wyznacza się działek co do milimetra.

sklpuch
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 cze 2017, 7:36
Re: Spór o płot

autor: sklpuch » 02 cze 2017, 10:30

Droga sądowa powinna rozwiązać problem.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Spór o płot

autor: deggial » 17 cze 2017, 14:42

@fefluk podaj podstawę prawną odnośnie tolerancji w pomiarach geodezyjnych, nie masz to nie pisz bzdur. Potem ludzie czytają takie wpisy i mi mówią, że "na forum czytali..."

@swinio szkoda, że po informacji od sąsiada nie wziąłeś geodety i nie sprawdziłeś tego. Masz stary płot to sobie go postaw.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Spór o płot

autor: fefluk » 18 cze 2017, 4:44

Instrukcja G-5 § 64 i Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287)

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Re: Spór o płot

autor: deggial » 18 cze 2017, 11:55

fefluk pisze:Instrukcja G-5 § 64 i Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287)


No i znowu muszę Cię zmartwić. Instrukcja G-5 nie jest prawem ale zarządzeniem, czyli wytyczną. A Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne de facto z 2017 r t.j. nie określa pojęcia tolerancji, czy dopuszczalnej odchyłki.
Wyprzedzając Twoje poszukiwania, tak jest instrukcja G-4 i ona jest prawem, ponieważ jest rozporządzeniem, ale ona również nie mówi o tolerancji czy dopuszczalnej odchyłce ale o dokładności pomiaru (par. 15), a to są stanowczo inne pojęcia. Ponieważ to tolerancja określa dokładność a nie odwrotnie.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: Spór o płot

autor: fefluk » 18 cze 2017, 18:24

Nie ćpaj..


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów