Przenoszenie boczne - beton komórkowy

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

_kkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2017, 21:12
Przenoszenie boczne - beton komórkowy

autor: _kkk » 20 sty 2017, 22:14

Witam serdecznie
Borykam się z pewnym problemem natury akustycznej, dla którego nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego rozwiązania. Byłbym wdzięczny za udzielenie praktycznych rad, jak przy zadanych ograniczeniach, zminimalizować występujące uciążliwości.

Po jednej stronie mojego mieszkania, na całej długości ściany graniczę z sąsiadem - tam gdzie mam garderobę on ma za ścianą kuchnię, a następnie ja mam pokój i on ma pokój. Mam też drugi pokój, dokładnie symetryczny do pokoju 1 (na rysunku nie udało mi się zachować symetrii)

|kuchnia sąsiada| pokój sąsiada|
-----------------------------------------------
|garderoba moja| mój pokój 1 |
-----------------------------------------------
mój korytarz | mój pokój 2 |

Problem polega na tym, że zarówno w obszarze "mój korytarz " , "mój pokój 1" jak i "mój pokój 2" słyszę wyraźnie dźwięki generowane w lokalu sąsiada. Jest to uciążliwe zwłaszcza w porach późno wieczorno-nocnych. Dodam, że tło akustyczne (dźwięki z zewnątrz) jest raczej na niskim poziomie (mały ruch, oddalenie od istotnej ulicy), stąd generalne uczucie ciszy na pewno potęguje dochodzące hałasy.
Najbardziej doskwierają mi odgłosy głośnych rozmów, co istotne - słychać je podobnie głośno zarówno w pokoju 1 jak i 2 a ich źródłem jest pokój sąsiada. Jakiś czas temu została wykonana dodatkowa przedścianka dzięląca pokój 1 od sąsiada (10mm pustka powietrzna, 50mm wełna knauf, 2x g-k nida cicha, izolacja obwodowa) i trochę pomogła, ale i tak jak sąsiedzi głośniej się zachowują (a mieszka tam kilku obcokrajowców z Azji, co się lubią przekrzykiwać) to wszystko wyraźnie słyszę (brzmienie każdego słowa).
Sądziłem, że to może kwestia przenoszenia bocznego przez sufity, gdyż inne wytłumaczenie, dla którego również w pokoju nr 2 było słychać ich rozmowy do mnie nie trafiało (dźwięk najpierw musiał przejść przez masywną ścianę między naszymi mieszkaniami, potem przez zabudowę dodatkową z g-k a potem pomiędzy ścianką działową między pokojami). Po głębszym rozeznaniu tematu okazało się, że większość ścian działowych w moim mieszkaniu ma 8 cm i jest z betonu komórkowego (zwłaszcza między "garderobą" a korytarzem oraz między pokojem 1 a pokojem 2). Podejrzewam, że to one wpadają w jakieś wibracje i potęgują dźwięk niesiony masywnymi stropami. Jeśli przyłoży się do tych ścian ucho, to bardzo dokładnie słychać hałasy (a jak hałasują, to nie trzeba nawet ucha przykładać).
Teraz problem - nie mam za bardzo już możliwości i miejsca by budować kolejne przedścianki, tym bardziej, że zaburzyłyby układ mieszkania (np. ościeżnice drzwi są przy samych ścianach i mogę max. 3 cm wygospodarować).
Stąd pytanie - czy jeżeli zrobię tak, że ściany w garderobie i pomiędzy pokojem 1 a pokojem 2 wyłożę dwustronnie ustrojem złożonym z :
a) guma semag fd-1 3mm
b) płyta g-k z gatunku cięższych (np. nida cicha) 12,5 mm

to z każdej strony zabierze mi to ok. 2 cm, na co mogę sobie pozwolić.
Tylko czy będzie to zauważalna różnica?
Nie wiem jakie to są bloczki z betonu komórkowego, ale jeśli o gęstości ok. 500 kg/m3 i grubości 8 cm (z tynkiem) to 1 m2 takiej ściany waży ok. 40-50 kg. Dokładając do tego semag fd-1 (5 kg/m2) i g-k cicha (12kg/m2) obustronnie zwiększam masę o ok. 60-70%, (2 x 17 kg = 34 kg) i umieszczam po każdej stronie takiej ścianki warstwę wibroizolacyjną (własnie matę Semag). Na mój gust powinno to dać co najmniej z 6-8 db polepszenie izolacji przy ograniczonej dodatkowej grubości. Czy dobrze rozumuję?
Jak sądzicie, czy to rozsądne rozwiązanie?
Jakie inne alternatywy można by wziąć pod uwagę (z różnych powodów opcji w rodzaju: ucisz sąsiada + każ mu zamontować izolację, w tym wątku nie chcę brać pod uwagę)? Podkreślam, że z każdej strony ściany, mogę wygospodarować nie więcej niż 3 cm, więc ewentualnie można też pomyśleć o tej macie semag 3mm i 2x g-k 12,5 mm , co da ok. 28 mm grubości. Ale z drugiej strony, czy obłożenie bloczka komórkowego w sumie czterema masywnymi płytami g-k i 2 warstwami semag nie będzie nadmiarowe?
A może jednak sufity też mają jakiś wpływ na to?
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie!
Krzysztof

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Przenoszenie boczne - beton komórkowy

autor: -_- greg » 24 sty 2017, 16:24

Witam.
Z opisu można wywnioskować że hałasy przenoszone są stropami (sufitem) i ścianami, które prostopadle przylegają do ściany dzielącej mieszkania.
Ściana działowa między pokojem 1i2 jest membraną, która przekazuje hałas. Dźwięki potrafią kumulować się w części pomieszczenia i tak to słychać. Różnie to bywa.
(Niekoniecznie główną przyczyną jest materiał z którego została postawiona ściana, ale jak to bywa w takich przypadkach na całość ma wpływ każdy detal).
Wydaje mi się że izolacja akustyczna ścianki działowej nie załatwi tego problemu całkowicie – ale to tylko domysły.
Powinna być zauważalna poprawa a być może wyjdzie kolejny problem czyli inne miejsce zacznie oddawać te dźwięki.
Może się skończyć na tym że wszystkie powierzchnie będą wymagały izolacji akustycznej.

Wniosek - gdyby ta ścianka działowa miała izolację obwodową to hałasy by z niej nie ‘wychodziły’.
Jeśli chodzi o Suporex o poważnie brzmiącej nazwie ‘beton komórkowy’ to kiepski materiał nie tylko jeśli chodzi izolacyjność akustyczną.
Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie aby obłożyć tę ścianę izolacją aku.
Obłożenie tej ściany obustronnie może być jedynym wyjściem i nadmiarowe nie będzie - zależy jaki hałas jest do zwalczenia. Nic lepszego i tak cienkiego od wspomnianej maty nie znam. Chodzi o ten rodzaj materiału ponieważ producent może być dowolny.

Podczas remontu mieszkania (gdyby był) zastanowił bym się nad wymianą tych ścian na konstrukcję szkieletową z użyciem płyt gipsowo kartonowych i odpowiedniej izolacji obwodowej oraz wypełnienia ścian stosownym materiałem.

Pozdrawiam.

joanna_pw
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2008, 20:38
Re: Przenoszenie boczne - beton komórkowy

autor: joanna_pw » 04 cze 2017, 22:27

Mamy podobny akustyczny problem, choć dotyczy innego materiału. Nasze 2-pokojowe mieszkanie powstało z podziału większego lokum na nasze 2 pokoje i kawalerkę. Z sąsiadką współdzielimy 2 ściany, z czego jedna jest nośna, a druga jak się okazało dosyć prowizoryczna. Zamiast ściany z cegły pełnej o grubości 27 cm jak wskazuje plan, wybudowano ścianę 2-warstwową z cegieł z 5 cm pustką powietrzną w środku (od naszej strony jest cegła dziurawka na sztorc). Blok powstał w 1956 roku,
Akustyka podobna jak u Pana, słyszeliśmy praktycznie każde słowo, programy TV itd. Wypełniliśmy lukę powietrzną żywicą spienianą dedykowaną do pustek w murach, zakładając że dźwięk rezonuje w tej pustej przestrzeni. Efekt jest na plus, ale nie w takim stopniu jak się spodziewaliśmy. W związku z tym podejrzewamy, że dźwięk jednak może przenosić się stropem na ścianę. Zastanawiamy się czy to możliwe? Zrobiliśmy odkrywkę i okazało się, że współdzielimy z sąsiadką jedną z prefabrykowanych płyt stropowych. Za opcją stropu przemawia fakt, że sąsiadka twierdzi, że z naszej strony nic nie słychać. Prawdopodobnie dlatego, że my mamy na całej powierzchni pomieszczenia sufit podwieszany i dźwięk do stropu nie dociera. Być może również u Pana problem leży w suficie i trzeba rozważyć opcję "odcięcia" sufitu od stropu. Czy udało się Panu w jakiś sposób zaradzić problemowi? Ponieważ nasza ściana ma 2 niezależne warstwy, rozważamy wykucie fragmentu pod sufitem i ułożenie tam izolacji (mata, guma, itd.), Może ktoś ma wiedzę, czy takie rozwiązanie jest możliwe i co warto zastosować? Z góry dziękuje.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów