Wady kolektorów płaskich

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Wady kolektorów płaskich

autor: Piotr Nowik » 01 maja 2017, 22:31

Znalezione w sieci i przekopiowane poniżej wady kolektorów płaskich. Czy się z tym zgadzacie?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
– brak hermetyczności,
– strata ciepła na odparowanie kondensatu przy porannym starcie kolektora,
– późniejszy niż w kolektorach próżniowych start z uwagi na konieczność pokonania wyższych strat własnych,
– brak izolacji od strony szyby osłonowej – istotne straty ciepła,
– postępujące narastanie filtra optycznego na wewnętrznej powierzchni szyby osłonowej i powierzchni absorbera w postaci warstwy pozostawionego po odparowaniu kondensatu pyłu zawieszonego – istotna utrata sprawności kolektora w trakcie wieloletniej eksploatacji,
– wywołanie dodatkowej konwekcyjnej straty ciepła w wyniku zastosowania otworów wentylacyjnych w dolnej oraz górnej części obudowy,
– degradujący warstwy absorpcyjne wpływ warunków atmosferycznych: zmiany temperatury, wilgotności i naprężenia materiałowe,
– brak odporności kolektora na schładzający jego powierzchnię wpływ wiatru już powyżej 4 m/s,
– brak zdolności skutecznego wytworzenia ciepła w warunkach niskiego nasłonecznienia (poniżej 300 W/m2) i jednocześnie temperatur otoczenia poniżej około 8 stopni C (straty własne przekraczają chwilową moc kolektora),
– najniższa w grupie kolektorów fototermicznych średnioroczna sprawność w warunkach polskiego położenia i klimatu,
– płaski absorber – brak zjawiska „biernego podążania za słońcem”,
– duże obciążenia aerodynamiczne dla kolektorów stawianych na powierzchniach płaskich.

Wspólną wadą kolektorów płaskich jest brak hermetyczności wnętrza kolektora, dodatkowo wręcz wymuszonej otworami wentylacyjnymi, które odprowadzają kondensat pary wodnej zawartej w powietrzu. Kolektor płaski podlega całodobowym cyklom zasysania powietrza i pary wodnej oraz ich wydzielania. Jest to związane z rosnącą temperaturą kolektora w trakcie dnia oraz spadającą temperaturą w nocy. Wzrost objętości powietrza i pary wodnej wraz ze wzrostem temperatury wymusza niehermetyczny charakter budowy kolektora płaskiego (przy szczelnym zamknięciu kolektor przy wzroście temperatury zostałby rozerwany). Wzrost temperatury generuje również odparowanie pary wodnej w kolektorze, która gromadzi się podczas fazy skraplania w nocy. Skropliny osadzają się na absorberze oraz na szybie kolektora. W dzień przy wzroście temperatury skropliny parują i początkowo osadzają się na szybie kolektora płaskiego. Jest to zjawisko powszechne i częste. Zaparowanie szyby oraz absorbera w znaczący sposób obniża sprawność kolektora płaskiego. Całą sytuację pogarsza fakt dostawania się do wnętrza kolektora płaskiego mikrozanieczyszczeń (np. pyłków, kurzu, składników dymu itd.), które osadzają się na absorberze oraz szybie kolektora. Prowadzi to do powstawania filmu blokującego promieniowanie słoneczne, które w ograniczonej ilości lub w skrajnych przypadkach nie przedostaje się do absorbera. Producenci kolektorów płaskich w większości przypadków starają się przynajmniej częściowo ukryć to zjawisko przez masowo stosowane szyby pryzmatyczne, a użytkownik nieznający problemu nie jest w stanie wytłumaczyć spadku sprawności jego instalacji. Wymuszanie cyrkulacji poprzez stosowanie otworów wentylacyjnych w ramie kolektora płaskiego prowadzi do generowania dodatkowych strat ciepła, schładzania kolektora i zwiększonego dostawania się mikrozanieczyszczeń z atmosfery. Wada tej konstrukcji wydaje się mieć charakter genetyczny/funkcjonalny i niemożliwy do usunięcia.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Wady kolektorów płaskich

autor: szari » 01 maja 2017, 22:52

Ej sorry nie chciało mi się czytać tych teorii więc wstawiam dzisiejsze statystyki... Wiatr cholernie zimny na dworze około 14oC.
wykres temperatur z całego dnia :
Obrazek

I wykrs temperatur z PŁASKICH kolektorów ( nie ja nie reklamuję jakiejś firmy tylko udowadniam fakty na podstawie moich płaskich kolektorów)
Obrazek

Widać że wykres poszarpany i że słońca brakowało ale 63oC w buforze 400l z czego X kWh poszło na ogrzewanie podłogówki (widać kiedy wykres temp zaczął spadać).
Ja bym poprosił o podobny wykres z tych Hot Pipów próżniowych.

Pokazuję też wykres w kWh pozyskanych z kolektorów płaskich a nie w teorii autora:
Obrazek

Bo ja nie mam nigdy niczego do ukrycia i opieram się na faktach a nie teoriach
Piotr Nowik pisze:Znalezione w sieci i przekopiowane poniżej wady kolektorów płaskich


Czy autor przedstawi podobne pomiary z dzisiejszego dnia...z próżniowych kolektorów? Sprawdźcie!

Ja uciekam do gorącej wanny bo niestety myję się dziś ostatni piąty z kolei:
Wykres bufora bo autor powie że zimą wode miałem (tylko T4 i T2) góra i dół bufora:
Obrazek

Edit dodam jeszcze dane z kotła na ekogroszek temperatura zasilania:
Obrazek

No takie są dowody na wady płaskich kolektorów. Wybierajcie mądrze.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Wady kolektorów płaskich

autor: Piotr Nowik » 02 maja 2017, 16:23

Ja nie twierdzę, że z tym, co zamieściłem na wstępie całkowicie się zgadzam. Nie mam podglądu charakterystyk w swoich zestawach solarnych - planuję moduł Ekokontrol zakupić w przyszłości - dlatego swe oceny feruję w oparciu o subiektywne oceny działania swoich instalacji.
Nie posiadam też stricte obiegu solarnego na kolektorach płaskich, a jedynie mieszaną hybrydę (połączenie płaskich z próżniowymi przepływowymi. Oraz oddzielnie heat-pipe, które katalogowo mają niską sprawność 63%.

To, co od dłuższego czasu obserwuję obserwuję u siebie, wygląda z dnia dzisiejszego tak:
40 niskiej sprawności rur heat-pipe daje mi na zbiorniku 300 litrowym temperaturę 70 stopni.
Hybryda dwóch płaskich i jednego próżniowego KSR10 daje mi na zbiorniku 200 litrowym temperaturę niecałe 62 stopni. (Przed dołożeniem dwóch płaskich miałbym na jednym KSR10 mniej więcej w tych warunkach temperaturę około 45-maksymalnie 50 stopni).

Zatem dołożenie dwóch płaskich kolektorów Hewalexa poskutkowało wyraźnym wzrostem temperatury ale nie proporcjonalnie do ilości dołożonych kolektorów - co oczywiste - to jest: nie dwu- czy trzykrotnie, lecz zaledwie o jakieś 40-60 procent.

Wiadomo bowiem, że sprawność solarów spada wraz ze wzrostem temperatury w wymienniku. Zatem dokładanie kolejnych baterii solarnym ma sens ale w sytuacji odpowiedniego doń zwiększania odbioru ciepła (ja w dniu dzisiejszym zgromadzonego w wymiennikach ciepła nie zużywałem w ogóle).
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Wady kolektorów płaskich

autor: Piotr Nowik » 12 maja 2017, 10:34

Właśnie dokonałem zakupu (zamówienia i opłaty przelewem) kolejnych dwóch sztuk kolektorów solarnych. I czekam na dostawę towaru.

Jeden z zakupionych to płaski Webber SOL STANDARD 2,8 o wymiarach 240 x 127 centymetrów (podwójna harfa). Drugi stanowi ostatnią sztukę wycofanego z produkcji przepływowego Hewalex'a KSR10.
Kolejny mój zakup kolektorów dotyczyć już będzie 30 rur heat-pipe. Tę technologię doceniam ze względu na wygodny montaż, a praktyka pokazuje, że moje chińskie heat-pipe o deklarowanej niskiej sprawności 63% radzą sobie całkiem nieźle.
=================================================
Aktualnie mam 76 stopni na wymienniku 300 litrowym (40 rur heat-pipe) i 63 stopnie Celsjusza na wymienniku 200 litrowym (hybryda 2 szt. płaskich z przepływowym KSR10).
Webber SOL STANDARD 2,8
Obrazek
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów

cron