Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

bodzio1975
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2017, 13:11
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: bodzio1975 » 26 kwie 2017, 13:26

Witajcie,
Nazywam się Bogdan, to mój pierwszy post, więc dziękuję za wyrozumiałość.

Mam następujący problem. Będę montował samodzielnie drzwi zewnętrzne, pełne, aluminiowe, ok. 100 kg wagi, 210x100cm. Drzwi będą montowane "na zewnątrz", w warstwie izolacji, korzystając ze stalowych kątowników. Drzwi nie będą wisieć daleko w powietrzu, wewnętrzna krawędź drzwi będzie prawie dotykać zewnętrznej krawędzi ściany. Obok drzwi, od strony z zamkami będzie dostawiona na styk szyba zespolona, szeroka na 80 cm, takie doświetle.

I tu pojawia się problem - drzwi mogę zamontować do muru (beton komórkowy) tylko z trzech stron, bo czwarta boczna będzie dotykać bocznej szyby doświetlającej. Czy tak można zamontować (ewentualnie zwiększając ilość punktów mocujących w pozostałych trzech płaszczyznach)?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

patent.x
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 315
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:55
Re: Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: patent.x » 26 kwie 2017, 16:23

Stać Cię na drzwi aluminiowe, nie stać na profesjonalny montaż?

tolkin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 574
Rejestracja: 31 paź 2014, 20:24
Re: Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: tolkin » 28 kwie 2017, 14:26

I takie historie zdarzają się - kupuje się drogie drzwi, montuje nie wiadomo jak i ma się pretensje o kiepską jakość. Ja całkowicie nie rozumiem przedstawionego planu. Montujesz w izolacji na stalowych kątownikach? Czyli chcesz zamontować nie w otworze drzwiowym murowanym, a tam w warstwie ocieplenia? Przed ościeżnicą między ościeżnicą o styropianem dać stalowe kątowniki, które mają zastąpić mur, a ościeżnica będzie do nich zamontowana? Do tego obok wstawiasz "na styk" szybę? Sorry Kolego - to wszystko wydaje mi się bez sensu - tak się po prostu nie robi. W oborze możesz sobie coś podobnego wstawić. Wezwij fachowca który zobaczy to na własne oczy i powie zapewne to co ja. Drzwi montujesz nie w styropianie, a w murowanym otworze drzwiowym - ma być sztywny. Niektórzy producenci dają do cięższych drzwi jeszcze solidniejsze ościeżnice, które dadzą m.in. dodatkową sztywność. A same naświetla są też osadzane na specjalnych ramach - takich ościeżnicach które tworzą jedność. Albo źle zrozumiałem, albo projekt nie nadaje się do wdrożenia w życie.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: theme » 28 kwie 2017, 15:03

Od razu powiem Ci, że sam tego nie zamontujesz. To jest baaaardzo wymagający montaż.
Druga rzecz odnośnie montażu drzwi do naroża które jest oknem. Takie rozwiązanie ma u siebie Wikęd. Jest to system do łączenia ościeżnicy Termo pod kątem prostym z ramą okna (fixem).
Obrazek

Co do samego montażu, to nie używa się kątowników. Schrzanisz sobie całe drzwi i będziesz przeklinał dzień w którym chciałeś je sam zamontować. Do tego służą specjalne konsole do montażu w warstwie ocieplenia. Tak czy inaczej szukaj dobrej ekipy, która poskłada to w całość.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

bodzio1975
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2017, 13:11
Re: Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: bodzio1975 » 28 kwie 2017, 16:30

Dzięki @theme, odpowiedź merytoryczna i na poziomie. Mówiąc kątowniki użyłem skrótu myślowego, chodziło mi o konsole i inne elementy systemu Knelsen.

patent.x
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 315
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:55
Re: Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: patent.x » 28 kwie 2017, 18:21

Wspomniałem wcześniej, wydałeś tyle kasy na drzwi, dołóż na montaż. Będziesz o wiele bardziej zadowolony. Przed spisz z nimi umowę w razie czego. Nie są to takie proste rzeczy.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne + szyba boczna?

autor: theme » 11 maja 2017, 8:52

bodzio1975 - konsolę najlepiej aby dobrał Ci montażysta. Poza tym nie daj się naciągnąć na konsole z jakiś PCV, kompozytów czy coś. To nie daje wymiernych korzyści i są tacy co wciskają ludziom do głowy brednie, że bez tego całe ciepło z ramy drzwi czy okna poprzez te konsole pójdzie w mur i będzie trzeba kupić tonę węgla więcej. Czyste brednie.

Kompozyt sprawdza się w ościeżniach takich jak pokazałem Ci wyżej. Wikęd wprowadził do siebie dawno temu ościeżnice z profilu aluminiowego połączonego takim kompozytem. Tam ma to racje bytu, bo to są zupełnie inne materiały i właściwości. Dzięki temu ościeżnica jest sztywna, nie odkształca się i nie przekazuje dużych ilości ciepła do muru (pamiętaj, że ZAWSZE ościeżnica coś odda do muru - nie zrobili jeszcze takiej perpetuum mobile).

Oczywiście to montażu na konsolach użyć trzeba (lub chociaż warto) piany rozprężnej.
__________________________

pozdrawiam

The_Me


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości

Gotowe projekty domów