Czy geowłóknina może się całkowicie zamulić?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Awatar użytkownika
Rudy
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 21 mar 2006, 16:06
Czy geowłóknina może się całkowicie zamulić?

autor: Rudy » 28 cze 2006, 9:40

Mam pytanie.
Mam na dachu tarasu ogród zielony. Od góry wygląda to tak, że jest 10 cm gruntu obsianego trawą, pod tym geowłóknina i pod nią płytę nośną ocieplona od sspodu, od strony garażu. Woda przedostając się przez grunt i włókninę odpływa pod włókniną wpustami dachowymi. Czy to możliwe, że po pewnym czasie włóknina się tak zamuli, że woda może przestac odpływać i będę musiał zdejmować grunt, żeby wymienić włókninę?
miłego dnia

bob-budowniczy
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 25 paź 2006, 10:42

autor: bob-budowniczy » 25 paź 2006, 11:14

Jak dobrze rozumiem, miał to być system dachu odwróconego, tylko ktoś zapomniał położyć izolacji? No bo jeżeli izolacją miała być włóknina, to sorry....

Awatar użytkownika
Geosynt
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 cze 2007, 8:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

autor: Geosynt » 19 cze 2007, 8:49

Oczywiście, geowłóknina może się zamulić (zakolmatować) i to do takiego stopnia, że przestanie przepuszczać wodę. Błąd polega na tym, że projektanci wpisują w projekty a wykonawcy stosują niewłaściwe włókniny. Włókniny filtracyjne powinny charakteryzować się wysoką wodoprzepuszczalnością (min. 90 l/m2/s przy słupie 50 mm) i umownym wymiarem porów około 100 mikrometrów (+/- 10%). Takie parametry pozwalaną na swobodny przepływ wody wraz z najdrobniejszymi cząstkami gruntu mogącymi spowodować zamulenie natomiast zatrzymają grubsze cząstki gruntu, które z czasem staną się dodatkowym filtrem mineralnym. Jeżeli nie mamy dostępu do danych dotyczących tych parametrów, kierujmy się rozsądkiem. Aby geowłóknina mogła zapewniać pożądane właściwości filtracyjne musi to być cienka włóknina o niewielkiej masie (maksymalnie 180 g/m2). Zasada jest taka, że im grubsza włóknina tym wymiar porów oraz wodoprzepuszczalność mniejsza. Nie wierzmy nigdy zapisom typu „geowłóknina filtracyjna 250 g/m2”.

Awatar użytkownika
Rudy
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 21 mar 2006, 16:06

autor: Rudy » 19 cze 2007, 10:00

Oczywiście pod geowłókniną jest izolacja, pominąłem ten ważny szczegół. Czyli za jakiś czas czekać mnie może wymiana geowłókniny. Mam nadzieję że nie będzie to prędko. Ogród na tym dachu ma dopiero 2 lata. Dzięki
miłego dnia

Awatar użytkownika
Geosynt
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 cze 2007, 8:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:
Re: Czy geowłóknina może się całkowicie zamulić?

autor: Geosynt » 18 kwie 2017, 10:04

W razie potrzeby pomogę przy doborze geowłókniny. W naszej ofercie posiadamy bardzo duży wybór.

http://www.geosyntetyki.info


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów