Impregnacja Więźby

Impregnacja jest jedną z najważniejszych metod zabezpieczania drewna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czemu może służyć impregnacja i jakie impregnaty są najlepsze zajrzyj do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Mati1
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 27 wrz 2016, 19:38
Impregnacja Więźby

autor: Mati1 » 29 sty 2017, 20:28

Witam,

Proszę o pomoc w dobraniu impregnatu konstrukcyjnego do więźby dachowej.
Impregnowane drewno będzie na budynek gospodarczy pokryty blachą i mam kilka pytań:
1) Jaki impregnat wybrać, zastanawiam się nad:
- Fobos NW
- Kuprafung P - pytanie czy można stosować go pod blachę?
- lub połowe tańszy Tytan NW - ale zastanawia mnie jego jakość
a może doradzicie mi coś innego
2) Impregnat który zostanie, planuje przelać do baniek i wykorzystać na jesień do impregnacji więźby na dom. Pytanie czy można, czy np. nie straci swoich właściwości i lepiej kupić nowy.
3) Czy zaimpregnowane drewno, jednym z w/w impregnatów, będzie można od razu pomalować ( w miejscach które będą widoczne ) impregnatem ochronno - dekoracyjnym np: altax lub tikurila ( a może polecicie mi jakiś inny ) czy przed impregnatem ochronno - dekoracyjnym, trzeba będzie pomalować dodatkowo, zaimpregnowane drewno, jeszcze jakimś impregnatem gruntującym, jak tak to jakim.
4) Drewno na więźbę jest z listopada, przecierane było w grudniu. Po przetarciu ułożone było od razu na 5 cm przekładkach pod wiatą ( jak mocno zacinał deszcz to trochę je moczył) Pytanie czy będzie mozna je impregnować już w Marcu lub w Kwietniu czy powinno jeszcze leżeć i schnąć. Elementy 14x14, 7x16, 8x18 cm

z góry dziękuję za pomoc
pozdrawiam

JanekC
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 433
Rejestracja: 27 lut 2013, 0:11
Re: Impregnacja Więźby

autor: JanekC » 30 sty 2017, 13:04

1) Tutaj nie pomogę, może ktoś inny udzieli odpowiedzi.

2) Zagwarantuj skuteczne zamknięcie i będzie można go użyć po długim czasie.

3) Zastosuj się do zaleceń producenta. Generalnie dobry impregnat schnie dłużej niż ten gorszy. Możesz użyć też Vidaronu - ja mam dobre doświadczenia z tą marką.

4) Na bieżąco kontroluj stan drewna.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. :)

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Impregnacja Więźby

autor: xander119 » 30 sty 2017, 13:42

Wszystkie impregnaty do drewna konstrukcyjnego mają ten sam skład-płacisz tylko za nazwę z naklejki na opakowaniu. Nie ma różnicy czy kupisz na portalu czy w markecie czy na składzie u Zenka-skład jest ten sam, mieszanka różnych soli. Droższy będzie też impregnat z barwnikiem. Mam tu na myśli impregnat przeciwko korozji biologicznej a nie warunkom atmosferycznym. Ja zawsze robię tak że kupuję np 5 kg "na wagę" impregnatu na aukcji internetowej za kilkadziesiąt złotych, rozrabiam z wodą trochę większe stężenie niż zalecane przez producenta i za pomocą opryskiwacza do drzew pryskam kilka razy drewno za każdą partią dając mu wyschnąć. Potem w zależności od tego czy drewno będzie na widoku albo wystawione na warunki atmosferyczne albo maluję impregnatem z odpowiednim kolorem, albo lakierem albo wcale.

paulmann
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2015, 13:09
Re: Impregnacja Więźby

autor: paulmann » 15 lut 2017, 22:13

Niekoniecznie zogdzę się ztym, że użycie markowego impregnatu, jak np. viadaron, ajakiegoś syfu od iwana z białorusi da ten sam efekt. Nie powinno się tak generalizować.

e-Rzecznik Vidaron
Aktywny
Aktywny
Posty: 124
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:20
Kontaktowanie:
Re: Impregnacja Więźby

autor: e-Rzecznik Vidaron » 26 mar 2017, 23:28

Szanowni Państwo,

1) Polecam zastosowanie wodnego Impregnatu Konstrukcyjnego – gotowego do użycia VIDARON. Głęboko penetruje on drewno, chroni przed działaniem warunków atmosferycznych, grzybami i owadami i zapewnia niewymywaną ochronę. Impregnat ten dostępny jest w dwóch kolorach (brązowy i zielony) oraz w wersji bezbarwnej. Produkt nie powoduje korozji elementów metalowych – można go więc stosować pod blachę.

2) Impregnat Konstrukcyjny – gotowy do użycia VIDARON dostępny jest w opakowaniach 5kg i 20 kg. Okres przydatności wyrobu wynosi 36 miesięcy od daty produkcji. Jeśli więc czas przechowywania nie przekroczy tego terminu, może użyć produktu na jesień. Najlepiej przechowywać go jednak w oryginalnym opakowaniu.

3) Impregnat Konstrukcyjny – gotowy do użycia VIDARON może być pokryty dowolnym wyrobem nawierzchniowym, przy czym nie ma już potrzeby stosowania wyrobu gruntującego. Do stworzenia warstwy wykończeniowej polecam Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON.

4) Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być oczyszczone i suche – o wilgotności nie przekraczającej 25%.

Impregnat Konstrukcyjny – gotowy do użycia VIDARON należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta. Wykorzystanie (przy odpowiedniej aplikacji) wyrobów wysokiej jakości, oferowanych przez sprawdzonych producentów pozwoli na trwałe zabezpieczenie drewna.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Vidaron

JanekC
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 433
Rejestracja: 27 lut 2013, 0:11
Re: Impregnacja Więźby

autor: JanekC » 27 mar 2017, 18:50

xander119 pisze:Wszystkie impregnaty do drewna konstrukcyjnego mają ten sam skład-płacisz tylko za nazwę z naklejki na opakowaniu. Nie ma różnicy czy kupisz na portalu czy w markecie czy na składzie u Zenka-skład jest ten sam, mieszanka różnych soli. Droższy będzie też impregnat z barwnikiem. Mam tu na myśli impregnat przeciwko korozji biologicznej a nie warunkom atmosferycznym. Ja zawsze robię tak że kupuję np 5 kg "na wagę" impregnatu na aukcji internetowej za kilkadziesiąt złotych, rozrabiam z wodą trochę większe stężenie niż zalecane przez producenta i za pomocą opryskiwacza do drzew pryskam kilka razy drewno za każdą partią dając mu wyschnąć. Potem w zależności od tego czy drewno będzie na widoku albo wystawione na warunki atmosferyczne albo maluję impregnatem z odpowiednim kolorem, albo lakierem albo wcale.


Identycznego składu nie mają na pewno - pewnie są jakieś normy odnoszące się impregnatu konstrukcyjnego, ale nie sądzę, by stosowanie się do nich skutkowało produkcją wszędzie tej samej mikstury.

paulmann
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 86
Rejestracja: 19 mar 2015, 13:09
Re: Impregnacja Więźby

autor: paulmann » 29 mar 2017, 19:51

Impregnat impregnatowi nie równy. To tak samo powiedzieć, że malowanie farbą za 20zł/10litrów jest tak samo komfortowe jak farbą która kosztuje 100zł/10 litrów. Każdy materiał ma inne przeznaczenie.

e-Rzecznik Vidaron
Aktywny
Aktywny
Posty: 124
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:20
Kontaktowanie:
Re: Impregnacja Więźby

autor: e-Rzecznik Vidaron » 26 kwie 2017, 0:08

Szanowni Państwo,

na rynku dostępne są różnorodne wyroby do impregnacji drewna. Wybierając te od sprawdzonych, renomowanych producentów mamy pewność, że są to produkty wysokiej jakości, o określonych parametrach użytkowych. Użycie dobrych rozwiązania przekłada się na efekt pracy, trwałość ochrony drewna i komfort aplikacji.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Vidaron

Piotr1955
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 320
Rejestracja: 05 lip 2018, 10:35
Re: Impregnacja Więźby

autor: Piotr1955 » 17 wrz 2018, 15:08

Bardzo dobrze oceniam jakość klejów i bejc ze sklepu Meblopol - https://meblopol24.pl/. Obsługa na duży plus, potrafią podpowiedzieć bardziej fachowo a nie ogólnikowo. To co mają na stronie tym rzeczywiście dysponują na miejscu, także cała dostawa nie przeciąga się w czasie.

chopper
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 12 sie 2016, 19:03
Re: Impregnacja Więźby

autor: chopper » 22 lis 2018, 15:45

Ten temat został doskonale wyjaśniona w jednym z artykułów na portalu http://www.bedandbath.pl/adaptacja-poddasza/ zaglądnij tam, aby wszystkiego się dowiedzieć.


Wróć do „Impregnacja drewna, impregnacja więźby dachowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów