HVAC

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
HVAC

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 mar 2017, 6:18

HVAC Ogrzewanie wentylacja chłodzenie.
Dlaczego systemy hydrauliczne nie nadają się do budownictwa?

System bezpośredniego utrzymania komfortu.
To system całorocznego utrzymania komfortowej temperatury, wilgotności i CO2 poniżej 800 ppm.
W skład systemu wchodzi HVAC
1-wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2-pompa ciepłą powietrze powietrze (ogrzewanie i chłodzenie)
3-elektryczne ogrzewanie zadaniowe (podłogówka do utrzymania komfortowej temperatury podłogi lub grzejniki do chwilowego podniesienia temperatury powyżej komfortowej)
4-zasobnik ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła przy dużym zużyciu, małe zasobniki umieszczone niecentralnie, przy małym zużyciu.
Dlaczego instalacja bezpośrednia? Powszechnie używane system hydrauliczne ( ogrzewanie czynnika w zasobniku a potem domu czy mieszkania) są drogie i mało efektywne. Przy instalacjach hydraulicznych tradycyjny dom zużywa 120kWh/m2 a energooszczędny 70kWh/m2 . W systemie bezpośrednim maksymalne zużycie to 30kWh/m2 . Wynika to z braku strat własnych instalacji i znacznie większej efektywności pompy ciepła – temperatura górnego źródła to tylko 23 st.C, oraz zminimalizowania start, dzięki odzyskowi ciepła i nie grzaniu ścian szczytowych i okien.
Dlaczego instalacja bezpośrednia? Montaż instalacji jest jak składanie klocków LEGO. Można wykonać to we własnym zakresie. Nawet jak robi to instalator, to koszty są stosukowo niewysokie.
Dlaczego instalacja bezpośrednia? W roku 2020 wchodzi w Polsce standard zeroenergetyczny. System bezpośredni bardzo łatwo podłączyć pod Odnawialne Źródła Energii.
100m 2 dom z cegły bez dodatkowych izolacji – to koszt ogrzania + ciepłą woda do 2000zł za sezon.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: HVAC

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 cze 2017, 8:22

W domu 100 w którym NAPE sprawdzała zużycie kWh przy ogrzewaniu bezpośrednim i gazowym, zostawiliśmy podlicznik na chłodzenie.
Od 19 maja pracuje non stop. Chłodzi i odprowadza wilgoć. Stropodach ma bardzo kiepską izolację i jest 16 okien.
Zużycie po pierwszych dwóch tygodniach chłodzenia - 70kWh po 0.56 zł.
Załączniki
wnętrze lokalu (1).jpg
HVAC - najtańszy komfort.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: HVAC

autor: fefluk » 06 cze 2017, 9:27

Możesz w końcu wytrzeźwieć? Jesteś chłopie sam jak palec! Jakie NAPE ci coś mierzyło? Chyba NAPEletek. Chory człowiek. Chory. Aż dziw bierze że rodzina jeszcze nie ubezwłasnowolniła i nie umieściła w placówce leczniczej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: HVAC

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 cze 2017, 14:40

Nowe przepisy dotyczące Obrazek współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej, przktycznie wykluczą ogrzewanie hydrauliczne. Żadna kotłownia na gaz czy na węgiel nie "zmieści się w Ep 75kWh.
Na "placu boju" bez OZE zostają : biopaliwa i systemy bezpośredniego komfortu.
Biopaliwa są obsługowe i nie dbają o komfort latem, więc tak naprawdę tylko ogrzewanie bezpośrednie. BRAWA DLA USTAWODAWCÓW.
Ogrzewanie bezpośrednie, nawet w starych domach nie przekracza 20kWh/m2, więc nawet mało rozgarnięty policzy, że 20x 3 <75.
W magazynach nie brakuje towaru, trzeba tylko nauczyć instalatorów podstawowych praw fizyki. Wielu nie wie jak liczy się COP pompy ciepła i nie wie, że pompa ciepłą powietrze powietrze, jest dwa razy oszczędniejsza od takiej z wodnym górnym źródłem, a pracuje w tak niskich temperaturach, że w polskim klimacie nie posiada grzałki dogrzewającej.
Warto się uczyć, jak działa pompa i co stanowią nowe przepisy.
Załączniki
18839373_10203074276854533_5583784861902774011_n (2).jpg
HVAC - najtańszy komfort.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: HVAC

autor: fefluk » 06 cze 2017, 14:59

NIESTETY MYLISZ SIĘ. PO 2021 ROKU NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI OGRZEWANIA !PRĄDEM! BUDYNKÓW NIE POSIADAJĄCYCH ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII!! NIE KŁAM BO LUDZIE TO CZYTAJĄ I MOŻE JESZCZE KTOŚ SIĘ NA TO NABIERZE! PROSZĘ SOBIE POCZYTAĆ PRZYJĘTĄ USTAWĘ PRZEZ UE! BRZECZKOWSKI KŁAMIE W ŻYWE OCZY!! ODWRACA RZECZYWISTOŚĆ!! PRĄD MA NAJWYŻSZY WSPÓŁCZYNNIK EP!!

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: HVAC

autor: TwojOszczednyDom » 09 cze 2017, 13:45

fefluk pisze:NIESTETY MYLISZ SIĘ. PO 2021 ROKU NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI OGRZEWANIA !PRĄDEM! BUDYNKÓW NIE POSIADAJĄCYCH ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII!! NIE KŁAM BO LUDZIE TO CZYTAJĄ I MOŻE JESZCZE KTOŚ SIĘ NA TO NABIERZE! PROSZĘ SOBIE POCZYTAĆ PRZYJĘTĄ USTAWĘ PRZEZ UE! BRZECZKOWSKI KŁAMIE W ŻYWE OCZY!! ODWRACA RZECZYWISTOŚĆ!! PRĄD MA NAJWYŻSZY WSPÓŁCZYNNIK EP!!


Świetnie, zatem polecam wrzucić Węgiel do dobrze izolowanego budynku... Czy kolega nie rozumie, że prądem wychodzi najtaniej ?!
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: HVAC

autor: fefluk » 09 cze 2017, 13:54

Ja się z twoimi zwłokami w piaskownicy nie bawiłem więc nie określaj mnie mianem kolegi kłamco.
PO 2021 ROKU UNIA ZABRANIA OGRZEWANIA DOMÓW PRĄDEM Z SIECI BO MA NAJWYŻSZY WSKAŹNIK EP! ZROZUM TO CAPIE!!
Żeby w w/w przypadku korzystać z pomp ciepła będzie obowiązek wyposażenia domu w odnawialne źródła energii co się kompletnie nie opłaca!

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: HVAC

autor: TwojOszczednyDom » 09 cze 2017, 14:10

fefluk pisze:Ja się z twoimi zwłokami w piaskownicy nie bawiłem więc nie określaj mnie mianem kolegi kłamco.
PO 2021 ROKU UNIA ZABRANIA OGRZEWANIA DOMÓW PRĄDEM Z SIECI BO MA NAJWYŻSZY WSKAŹNIK EP! ZROZUM TO CAPIE!!
Żeby w w/w przypadku korzystać z pomp ciepła będzie obowiązek wyposażenia domu w odnawialne źródła energii co się kompletnie nie opłaca!


Chamstwo pozostawiam bez komentarza...
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: HVAC

autor: fefluk » 09 cze 2017, 14:30

Z chamem wypada rozmawiać jak z chamem. Ale dziękuję za brak komentarza.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: HVAC

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 cze 2017, 14:51

TwojOszczednyDom pisze:
fefluk pisze:Ja się z twoimi zwłokami w piaskownicy nie bawiłem więc nie określaj mnie mianem kolegi kłamco.
PO 2021 ROKU UNIA ZABRANIA OGRZEWANIA DOMÓW PRĄDEM Z SIECI BO MA NAJWYŻSZY WSKAŹNIK EP! ZROZUM TO CAPIE!!
Żeby w w/w przypadku korzystać z pomp ciepła będzie obowiązek wyposażenia domu w odnawialne źródła energii co się kompletnie nie opłaca!


Chamstwo pozostawiam bez komentarza...

Pan bachus i jego koledzy, prosili by z osobami tępymi nie dyskutować. To jedyna dobra rada tych Panów , więc radzę ją wziąć do serca.
Mnie się wyświetla coś takiego:
Ten post został napisany przez ignorowanego użytkownika – fefluk.
Ten post został napisany przez ignorowanego użytkownika – szari.
...
Nie ma sensu nobilitować tych Panów i zaliczać do sapiens .
HVAC - najtańszy komfort.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: HVAC

autor: fefluk » 09 cze 2017, 14:59

Przed chwilą próbowałeś nazwać mnie kolegą. Dostałeś zimny prysznic i już nagle pier... odwróciło się jak gacie na wietrze. OT TYLE SĄ WARTE WYWODY BRZĘCZYBUDY!
Jego motto.. Nie wiesz co mówić? To mów niewyraźnie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: HVAC

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 cze 2017, 1:14

http://tkn24.pl/mechanik-juz-jest-jak-n ... o-zdjecia/
Szkoła 8000m2 w Końskich ogrzewana i chłodzona bezpośrednio.
https://www.youtube.com/watch?v=yHuuAQknl14
HVAC - najtańszy komfort.

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: HVAC

autor: fefluk » 10 cze 2017, 5:39

"To co uważałem, że jest nie do pokonania to był czas w jakim ta inwestycja została pokonana." Tak, ten wywód ma sens. Jakim cudem z takim układaniem zdań Pan Lodomir Duda został doktorem to tylko władze komunistyczne wiedzą.

Wracając do tematu-w szkole, biurze, markecie-tam gdzie nie przebywa się na stałe pompa ciepła z kolektorami jest ok. W domu gdzie po przyjściu z tyry chcesz usiąść wieczorem w fotelu i otworzyć piwko przed telewizorem ni chuchu. Zerowy komfort. Zasypiasz już, masz odlot fazy zen a tu ci na ryja zaczyna dmuchać powietrze.. Psychozy można się nabawić.
I druga sprawa.
PO 2021 ROKU NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI OGRZEWANIA DOMÓW PRĄDEM Z SIECI!!!
Więc jak ktoś jest masochistą- wieszanie pod sufitem, przypalanie zapalniczką i modyfikowane powietrze- to ok. Niech sobie montuje pompę ciepła ale tylko w sprzęgnięciu z panelami fotowoltaicznymi. Własny prąd i może robić co chce. Prąd z gniazdka? Jak wyżej.

dormitory8
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2019, 10:18
Re: HVAC

autor: dormitory8 » 06 lut 2019, 10:29

W kwestii instalacji HVAC dość przystępne treści są na blogu https://www.tdecgroup.pl/blog. Mają w swoim dorobku dość duże projekty, może warto o coś podpytać i mieć pewność, że udzielone odpowiedzi mają jakikolwiek sens. Czasem to co piszą inni użytkownicy to stek bzdur bez większego pokrycia w doświadczeniu w branży.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 25 gości

Gotowe projekty domów