Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mysh_daniels
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 cze 2016, 22:27
Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

autor: mysh_daniels » 17 mar 2017, 15:26

Witam,
Chciałem postawić garaż metalowy tynkowany na granicy działki. Czy jeśli garaż ma niecałe 35m2 mogę to zrobić?
Garaż musi być idealnie ścianą boczną na granicy działki czy mogę postawić ogrodzenie i zaraz przy ogrodzeniu wybudować garaż?

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

autor: xander119 » 17 mar 2017, 15:38

Nie możesz. Nie pozwalam.
A tak poważnie to cokolwiek zlokalizowane na działce i nazwane garażem, budynkiem gospodarczym itd musi być oddalone minimum 3 metry od granicy działki ścianą bez okien i drzwi a 4 metry ścianą z otworami. Jest od tego wyjątek ale wtedy trzeba wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę-warunek taki że na działce sąsiedniej musi być też zlokalizowany budynek na granicy działki albo działka jest wąska co powoduje niemożność zachowania odległości od granic.

mysh_daniels
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 cze 2016, 22:27
Re: Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

autor: mysh_daniels » 17 mar 2017, 15:42

Czyli tylko wiata mi pozostaje ? Tzn zadaszenie górne i tyle ?
Sąsiad na przeciwko ma w granicy działki pomieszczenie gospodarcze, a sąsiad obok niego nie ma. Dziwne to, jedni mogą, inni nie. Mój teren to powininem sobie to wybudować gdzie chcę, a nie gdzie mi pozwolą :oops:

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

autor: xander119 » 17 mar 2017, 15:47

Takie prawo w Polszy. Sąsiad zapewne miał w dupie zgłaszanie czegokolwiek i zrobił samowolę. Wiata też podlega niestety zgłoszeniu więc odległości też muszą być zachowane..

Agata1986
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 07 sty 2017, 14:12
Re: Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

autor: Agata1986 » 21 mar 2017, 19:19

Bardzo fajne garaże blaszane są w dom.pl
Polecam, na prawdę warto tam zajrzeć :)

Pozdrawiam
Agata

LUKLAD
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 15 cze 2012, 18:15
Lokalizacja: Mysłowice
Re: Czy można postawić blaszany garaż w granicy działki?

autor: LUKLAD » 03 kwie 2017, 12:31

mysh_daniels pisze:Witam,
Chciałem postawić garaż metalowy tynkowany na granicy działki. Czy jeśli garaż ma niecałe 35m2 mogę to zrobić?
Garaż musi być idealnie ścianą boczną na granicy działki czy mogę postawić ogrodzenie i zaraz przy ogrodzeniu wybudować garaż?


Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
...
W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, dopuszcza się:
...
sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych."

- takie zbliżenie powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu oraz przepisy pożarowe wymagają ściany pożarowej od strony granicy działki.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów