Dodatkowe obciążenie stropu

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Piterbud
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2017, 22:25
Dodatkowe obciążenie stropu

autor: Piterbud » 05 mar 2017, 22:46

Witam;
mam problem. Mieszkam w bloku zbudowanym w latach 90 z płyt prefabrykowanych. Strop z płyt zeranskich.
Sąsiedzi którzy mieszkają nade mną zrobili z 2 pomieszczeń jedno, poprzez usunięcie ściany działowej. Najgorsze ze cały gruz ze ściany zalali cementem i dali na cześć stropu robiąc sobie podwyższenie. Nasze mieszkania są identyczne i w miejscu gdzie stała u nich ścianka działowe u mnie też jest.
Z tego co wiem nie mieli do tych prac żadnych zezwoleń.
Było to już kilka lat temu. W miejscu połączenia ścian zarowno nosnej jak i dzialowej ze stropem oraz na połączeniu ściany nośnej z działówka powstały rysy. Nie wiem czy były wcześniej. Zawsze miałem to jakoś rozwiązać i poprosić ich o jakieś dokumenty potwierdzające bezpieczeństwo takiej przebudowy, jednak lata mijały a ja nie chciałem się kłócić z sąsiadami.
Ostatnio jak popatrzyłem na te rysy to w pierwszym odruchu wydało mi się że się powiększyła jednak pewien nie jestem.

Czy ta ich przebudowa może jakoś zagrażać mojemu bezpieczeństwu? Ciężar który dali na strop jest dość spory bo ściana przecież była żelbetowa.
Teraz ja szykuje się do usunięcia tej ściany i się zastanawiam czy bede mogl to zrobić skoro strop nad nią jest dodatkowo obciążony ?

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Dodatkowe obciążenie stropu

autor: Jan_Kalita » 06 mar 2017, 9:37

Tak przez internety to ciężko jest coś doradzić, jeżeli nie można nic zmierzyć, obliczyć. Ścianki działowe nie mają przenosić obciążeń, tylko dzielić pomieszczenia (jak sama nazwa wskazuje). Jednak często zdarza się, że strop opiera się trochę na takiej działówce, a po jej usunięciu tynk na stropie zaczyna się rysować. Jednak takie efekt powinien być na stropie u sąsiada na górze, a nie u Ciebie. Ten fakt mi trochę tu nie pasuje. Bez określenia ile posadzki dorzucił sąsiad też nie można powiedzieć czy to na pewno tego efekt. Z drugiej strony obliczenia dla takich stropów robi się z pewną "górką", więc nie powinno być żadnych niebezpiecznych sytuacji.

Mimo wszystko jest to internet - medium raczej nierzetelne, także sugerowałbym skonsultować to z kimś kto może przyjechać na oględziny.

Piterbud
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 mar 2017, 22:25
Re: Dodatkowe obciążenie stropu

autor: Piterbud » 06 mar 2017, 11:32

Rozumiem że przez internet ciężko cokolwiek doradzić.
W całej tej sytuacji najbardziej przeraża mnie ten ciężar, bo z moich obliczen wychodzi ze na strop położyli dodatkowe 4,5 tony (3x3x0,2m).
A czy takie działanie bez zezwolenia jest legalne ? Mogli to sobie ot tak zrobić? Bo jeśli nie, to nie jarzeczoznawce wzywać bede i ponosić koszty, oni to zrobią.

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Dodatkowe obciążenie stropu

autor: piotr2569 » 06 mar 2017, 21:19

Piterbud pisze:Rozumiem że przez internet ciężko cokolwiek doradzić.
W całej tej sytuacji najbardziej przeraża mnie ten ciężar, bo z moich obliczen wychodzi ze na strop położyli dodatkowe 4,5 tony (3x3x0,2m).
A czy takie działanie bez zezwolenia jest legalne ? Mogli to sobie ot tak zrobić? Bo jeśli nie, to nie jarzeczoznawce wzywać bede i ponosić koszty, oni to zrobią.


20cm wylewki betonowej ze skutym gruzem :?: :?: :?: :?:

Takie działanie bez zezwolenia nie jest legalne - gdyż obciążenia przyjmowane do obliczeń wytrzymałościowych stropu są ściśle określone wg normy - a tutaj obciążenie stałe zwiększono o 480kg/m.kw - prawie 5kN/m.kw. To dużo za dużo. Dla porównania dodam iz obciążenie użytkowe charakterystyczne dla stropu mieszkalnego wynosi 1,5kN/m.kw


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów