jak uzyskać prąd 12 V z baterii słonecznych?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jozek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2007, 11:40
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
jak uzyskać prąd 12 V z baterii słonecznych?

autor: jozek » 21 kwie 2007, 11:45

witam,
chcialbym sie dowiedziec, w jaki sposob uzyskac w altance na dzialce prad o mocy 12 V. zalezy mi, zeby mozna bylo z niego korzystac przez 24 h. co bedzie potrzebne do realizacji tego i jaki bylby koszt takiego przedsiewziecia??

z gory dziekuje za informacje
pozdrawiam :D

plaset
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

autor: plaset » 21 kwie 2007, 20:39

NAPIĘCIE 12V uzyskasz instalując ogniwo fotowoltaniczne + osprzęt, akumlator regulator ładowania itp.
Aby dobrać właściwie instalacje musisz okreslić moc odbiornika, pompa co. alarm ?
Jak na razie instalacje takie sa bardzo drogie i nadają się najwyżej do" systemów podtrzaymania życia" pompa ,alarm

karlik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:42

autor: karlik » 24 lis 2007, 16:50

witajcie. Chcąc uzyskać napięcie o mocy 12V wystarczy połączyć ze sobą kilka płytek krzemowych o powierzchni 10 cmx 10 cm - jedna taka płytka daje napiecie 1.5 V.
Natomioast kolega jest w błędzie i nie wiem dlaczego pisze takie głupoty jek nie ma pojęcia o ogniwach fotowoltanicznych, aby uzyskać napięcie 12V nie potrzebny ci jest akumulator i nic ionnego gdyż ogniwo daje samo 12V!!
Jeżeli chciałbyś mieć napięcie 230 V - potrzebujesz kilku elementow i nie są one takie drogie :)) możesz sam sobie zrobić bez żadnych problemów :)

Pozdrowienia z Mysłowic

karlik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:42

autor: karlik » 24 lis 2007, 16:58

Dokładnie potrzebujesz falownika koszt około 180 zł, akumulator żelowy - wystarczy 65Amh - koszt około 350 zł iu oczywuście przewody :))

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:
Re: jak uzyskać prąd 12 V z baterii słonecznych?

autor: marcinradom » 24 lis 2007, 22:09

jozek pisze:witam,
chcialbym sie dowiedziec, w jaki sposob uzyskac w altance na dzialce prad o mocy 12 V.
pozdrawiam :D

a mi się wydaje że mocy nie mierzy się w V, a nawet jestem tego pewien. tak więc ja osobiście te rady powyżej włożył bym między bajki, bo skoro ktoś nie odróżnia jednostki napięcia od mocy to z pewnością nie ma pojęcia o ogniwach elektrycznych. a tak poważnie to z kilku ogniwek można uzyskać napięcie 12V, ale można sobie nimi zasilić pewnie najwyżej trzy małe żaróweczki. wiedzieć musisz że poza napięciem ważne jest też to jakiej mocy jest ogniwo. dla przypomnienia:
P moc [W] = U napięcie[V] x I natężenie prądu[A]
z tego wynika:
I=P/U
jeśli więc chcesz zasilić żarówkę 60W napięciem 12V musisz jej dostarczyć prądu o wartości 60W/12V więc 5A, a to już niezły prądzik i nie wiem czy tak łatwo go wyciągnąć z fotoogniw.
pozdrawiam

karlik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:42

autor: karlik » 25 lis 2007, 15:31

Jakiś ty mądry :)))))
tyle tylko że ja zrobiłem sobie małe ogniwo fotowoltaniczne a ty jesteś jeszcze z ręką w nocniku. Jeżeli nie masz pojęcia o pgniwach więc się nie wypowiadaj.
Poczytaj najpierw na jakiej zasadzie działają i wytwarzają prąd ogniwa i jakie są typy, do czego służą falowniki.
Z tobą marcinradom dyskutuje się jak z niepełnosprytnym czlowiekiem.






Nie wyrażaj myśl,i jak zjada cię tępota

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 25 lis 2007, 20:28

karlik pisze:Jakiś ty mądry :)))))
tyle tylko że ja zrobiłem sobie małe ogniwo fotowoltaniczne a ty jesteś jeszcze z ręką w nocniku.

jak wynika z wielu perypetii użytkowników tego forum, rękodzieła "mc gyverów" są bezpośrednią przyczyną wielu kłopotów, a czasem wręcz tragedii. dlatego może nie doradzaj tworzenia komuś zasilania w altance z ogniw które nadają się
karlik pisze:Jeżeli nie masz pojęcia o pgniwach więc się nie wypowiadaj.
Poczytaj najpierw na jakiej zasadzie działają i wytwarzają prąd ogniwa i jakie są typy, do czego służą falowniki.
Z tobą marcinradom dyskutuje się jak z niepełnosprytnym czlowiekiem.






Nie wyrażaj myśl,i jak zjada cię tępota

pozwoliłem sobie wyszukać wszystkie twoje posty, które zobaczyć można tu:
http://www.forumbudowlane.pl/search.php?search_author=karlik
po ich lekturze stwierdziłem, że nie będę z tobą dyskutował. zapytam jednak tylko o jedno: jaką mocą dysponuje to twoje ogniwo?

p.s.
jak wynika z dyskusji w innych wątkach nie tylko ja jestem niepełnosprytny.

plaset
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

autor: plaset » 25 lis 2007, 23:22

[/b]karlik napisał
[quoNatomioast kolega jest w błędzie i nie wiem dlaczego pisze takie głupoty jek nie ma pojęcia o ogniwach fotowoltanicznychte]

Być może mój wpis był mało precyzyjny, ale dla osób znających się na tym mam nadzieje czytelny. Nie mam pojęcia czumu robisz szum w temacie zapomnianym przez pół roku i sugerujesz że ktoś jest matołem. Jozek wyrażnie napisał że chce wykorzystać ogniwo przez 24h więc trzeba tę energie gdzieś zmagazynować.
Napięcie generowane przez ogniwo można dowolnie zmienić, mocy niestety nie ale mam nadzieje że wystarczy jej do zasilenia zarówki latarki wyprodukowanej przez twoje ogniwa.[/quote]

karlik
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:42

autor: karlik » 25 lis 2007, 23:26

słuchaj jak ci pisałem zrobiłem baterię słoneczna na własne potrzeby doświadczalnie, połączyłem kilka stłuczonych płytek krzemowych i mam prąd by oświetlic sobie piwnice i tyle. Jak chcesz dokładnie dowiedzieć się jak i z jakich elementów składa się cała bateria słoneczna poczytaj książki mojego niegdyś wykładowcy Prof. KotowskA jak pisałem a nie umiesz czytać to ci powtórzę płytka krzemowa o wymiarach 10 cm x 10 cm daje napięcie stałe 1,5 V
pozdrowionka

Awatar użytkownika
marcinradom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 04 cze 2006, 9:44
Lokalizacja: dach.radom.pl
Kontaktowanie:

autor: marcinradom » 26 lis 2007, 13:25

karlik pisze:słuchaj jak ci pisałem zrobiłem baterię słoneczna na własne potrzeby doświadczalnie, połączyłem kilka stłuczonych płytek krzemowych i mam prąd by oświetlic sobie piwnice i tyle. Jak chcesz dokładnie dowiedzieć się jak i z jakich elementów składa się cała bateria słoneczna poczytaj książki mojego niegdyś wykładowcy Prof. KotowskA jak pisałem a nie umiesz czytać to ci powtórzę płytka krzemowa o wymiarach 10 cm x 10 cm daje napięcie stałe 1,5 V
pozdrowionka

kolego widzę że słabym studentem byłeś skoro nie wiesz, że napięcie to nie wszystko. sądzisz że 8 takich ogniw (akurat 12V) jest w stanie obrócić silnik dmuchawy samochodowej?? oby zasilić najzwyklejsza żarówkę halogenową o mocy 20W potrzebujesz nie dość że ogniwa 12V to i jeszcze na dodatek to ogniwo musi ci zapewnić prąd ponad 1A. jak byś słuchał na wykładach swego profesora, którego nazwiska nie bardzo pamiętasz to byś wiedział że wraz z napięciem ogniwa, drugą jego najważniejszą cechą identyfikacyjną jest jego moc, lub wydatek prądowy.
na koniec proszę po raz kolejny byś napisał mi jakiej mocy jest to twoje ogniwo, bo to dla mnie dosyć istotna sprawa do dalszej dyskusji.
pozdrawiam

hans
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2008, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

autor: hans » 17 mar 2008, 23:21

Witam
czy Ktos z tu zebranych orientuje sie jakie sa obecnie najwydajniejsze w stosunku do ceny ogniwa fotowoltaiczne ? mam pewien plan ale poszukuje rozwiazan ktore beda najskuteczniejsze. poki co najlepsze rozwiazania to okolo 200W z panela i napiecie robocze 24V


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów