Instalacje w budynku. Pozwolenie czy zgłoszenie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Redakcja
Redakcja
Posty: 5433
Rejestracja: 02 cze 2003, 8:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Instalacje w budynku. Pozwolenie czy zgłoszenie

autor: Redakcja » 14 lut 2017, 9:25

Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców wprowadziła kilka istotnych zmian... Instalacje w budynku. Pozwolenie czy zgłoszenie >>
Redakcja

Maciej Pater
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2017, 9:12
Instalacje w budynku. Pozwolenie czy zgłoszenie

autor: Maciej Pater » 14 lut 2017, 9:25

Zapis "wewnątrz użytkowanych budynków" w dalszym ciągu (od poprzedniej nowelizacji )nie reguluje wymagań dla części instalacji zlokalizowanych na zewnątrz budynku (instalacja wodociągowa do studni wodomierzowej oraz instalacja kanalizacyjna do pierwszej studzienki). Wychodzi na to że możemy wybudować domek jednorodzinny na zgłoszenie, przyłącza wod.-kan. do niego również załatwiamy zgłoszeniem lub nawet na podstawie 29 a bez zgłoszenia. Natomiast na odcinek instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej na zewnątrz budynku robimy pozwolenie na budowę i czekamy 65 dni....SUPER. Mimo zaleceń GINB dotyczącego przedmiotowego problemy wiele organów A-B podchodzi do sprawy literalnie....niestety.

Jerzy Burda
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2017, 10:00
Instalacje w budynku. Pozwolenie czy zgłoszenie

autor: Jerzy Burda » 14 lut 2017, 10:19

Jeśli chodzi o wentylację - ta instalacja zawiera się w szerszej grupie zwanej klimatyzacją. Czy więc nie jest czytaniem "między wierszami" powtarzany wszędzie wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę dla instalacji wentylacyjnej??
Zresztą klimatyzacji z pełnym wyposażeniem obejmującym
-wymianę powietrza,
-czystość powietrza - filtrowanie,
- jego temperaturę (ogrzewanie i chłodzenie)
- wilgotność
praktycznie w Polsce nie budujemy.
Budowane powszechnie instalacje typu "split" z prawdziwą klimatyzacją nie mają nic wspólnego, a regulacja wilgotności powietrza ma miejsce w obiektach specjalnych np muzeach, galeriach obrazów itp. Gdyby więc ten przepis odnosić do klimatyzacji z pełnym wyposażeniem to praktycznie jest to przepis martwy.
Dla rozwiania takich wątpliwości potrzebna byłaby w "Prawie budowlanym" definicja tych instalacji.
Przy obecnie stosowanej interpretacji mamy do czynienia z kolejnym absurdem: prostsza instalacja wentylacji wymaga pozwolenia na budowę a bardziej skomplikowana i energochłonna takiego pozwolenia nie wymaga.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości

Gotowe projekty domów