Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: bachus » 10 lut 2017, 17:34

xander119 pisze:Araby też nie kończą studiów i uczą się w domowym zaciszu..A są specami od elektroniki i lotów kosmicznych.

No tak, ale i też są ostatnio specjalistami od wybuchów, widocznie siedzenie w domu nie którym odwala jak TB. A paląc jakieś świństwa wymyśla głupoty.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: TwojOszczednyDom » 10 lut 2017, 19:16

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
peltierPolska pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:peltierPolska przepraszam, że zapytam z ciekawości... Czy peltier to od Jeana Peltiera?
Tak, od Jeana Charlesa Athanasea Peltiera.
Czy LEDpolska ( bo Panowie się razem pojawili ) to Pana znajomy?... też elektrortemiczne pompy ciepła?


No właśnie miałem pytać co to za zorganizowana akcja :). Nagły wykwit innowacji..
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: TwojOszczednyDom » 10 lut 2017, 19:19

LedPolska pisze: Polskie uczelnie i absolwenci nas nie interesują. Są zbyt.."ograniczone".


Dokładnie, kupa teoretyków. Niewielkie nakłady na badanie i wręcz blokowanie innowacji. Zdolni ludzie uciekają za to do USA.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: bachus » 10 lut 2017, 21:44

TwojOszczednyDom pisze:
LedPolska pisze: Polskie uczelnie i absolwenci nas nie interesują. Są zbyt.."ograniczone".


Dokładnie, kupa teoretyków. Niewielkie nakłady na badanie i wręcz blokowanie innowacji. Zdolni ludzie uciekają za to do USA.
A to ja radzę przejść się np. do najbliższego instytutu PAN i popatrzyć co oni tam robią/robili. Pogadać, Brzęczkowski nawet chwali się, ze ze studiów (co prawda to tylko jeden i to nie pełny semestr ale zawsze) zna ludzi ze stopniami dr, może i jego wziąć pod mankiet we dwoje będzie raźniej. Tylko o czym byście rozmawiali z tą kupą teoretyków jak to słusznie ujął kolega oszczędny jak nie dorastacie im nawet do pięt kolego oszczędny!!!
Ostatnio zmieniony 10 lut 2017, 21:49 przez bachus, łącznie zmieniany 1 raz.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

mysh_daniels
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 cze 2016, 22:27
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: mysh_daniels » 10 lut 2017, 21:49

Bolas pisze:A w czym problem założyć licznik na tydzień i grzać tylko klimą a potem przeżucić się na tydzień na gaz - i już masz jakiś pogląd na obliczenia. Mnie na butlach wychodziło 3,5tys na sezon. Teraz mam PC i nie przekroczyłem jeszcze 2,5tys na rok,
Gdzie masz kocioł w budynku? Mnie na jednej butli nie bardzo chciał działać zbyt szybko traciła ciśnienie miałem spięte po dwie lub trzy na raz :D


Ja mam wpiętą jedną butlę. Piec ograniczyłem do ok 6 kW, zeby butla nie przymarzla, dom jest dobrze izolowany i ocieplony wiec i 3.5 kW by starczylo na piecu pewnie. Piec mam w pomieszczeniu gospodarczym ktore slozy mi za pralnie i miejsce gdzie stoi piec i rekuperator. jest tam ok 18 st C

mysh_daniels
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 cze 2016, 22:27
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: mysh_daniels » 10 lut 2017, 21:51

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Klimatyzacja ma SCOP na poziomie 3,8 w idealnych warunkach.
widać, że nie ma Pan inwertera.
Ale może ma Pan wentylację z silnikami EC (inwerter czyli kontrola elektroniczna.
TO?


Klimatyzacje mam LG Basic, na 100% inwerter, silniki EC mam w rekuperatorze

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: bachus » 10 lut 2017, 22:00

mysh_daniels pisze:Ja mam wpiętą jedną butlę.
Jeżeli mogę coś doradzić to radzę kupować sam propan a nie mieszaninę propanu i butanu, A to z tego względu, ze
oba te gazy mają różną temp. parowania i podczas ujemnych temp. z butli odparowuje najpierw propan a butan już tak nie bardzo pozostając w butli. Po mimo, że jest w butli palić się już nie bardzo chce. Co prawda jest nie wiele droższy, ale warto, a i mamy pewność, że butlę do wymiany dajemy pustą a nie w pół napełnioną.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

mysh_daniels
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 cze 2016, 22:27
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: mysh_daniels » 10 lut 2017, 22:30

Butlę kupuje zawsze trochę wcześniej i mam ją w ciepłym pomieszczeniu

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: xander119 » 11 lut 2017, 6:34

bachus pisze:
xander119 pisze:Araby też nie kończą studiów i uczą się w domowym zaciszu..A są specami od elektroniki i lotów kosmicznych.

No tak, ale i też są ostatnio specjalistami od wybuchów, widocznie siedzenie w domu nie którym odwala jak TB. A paląc jakieś świństwa wymyśla głupoty.

Właśnie o to mnie chodzi że mają już tak zaawansowaną technologię że wysyłają ludzi w kosmos z lotniska bez samolotu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 lut 2017, 8:05

mysh_daniels pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Klimatyzacja ma SCOP na poziomie 3,8 w idealnych warunkach.
widać, że nie ma Pan inwertera.
Ale może ma Pan wentylację z silnikami EC (inwerter czyli kontrola elektroniczna.
TO?


Klimatyzacje mam LG Basic, na 100% inwerter, silniki EC mam w rekuperatorze

To może Pan zobaczyć na podliczniku ile W pobiera centrala na wydatku 100% 50% 30%.
Potem podzielić W/m3 i zobaczyć jak zmienia się ilość W na przepompowanie 1m3 powietrza przy 100% przy 50% i przy 30%
Taki sam silnik EC napędza sprężarkę.
Co się dzieje z SCOP przy wydatku 50% czy 30% gdy przy 100% jest 3,8.

100m2 fatalnie (co widać izolowane) zużycie od początku sezonu 1620 kWh
Załączniki
IR_25882.jpg
IR_25882.jpg (174.44 KiB) Przejrzano 405 razy
IR_25880.jpg
IR_25880.jpg (175.85 KiB) Przejrzano 405 razy
IR_25872.jpg
IR_25872.jpg (173.04 KiB) Przejrzano 405 razy
HVAC - najtańszy komfort.

peltierPolska
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 09 lut 2017, 15:47
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: peltierPolska » 11 lut 2017, 18:21

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To może Pan zobaczyć na podliczniku ile W pobiera centrala na wydatku 100% 50% 30%.
Potem podzielić W/m3 i zobaczyć jak zmienia się ilość W na przepompowanie 1m3 powietrza przy 100% przy 50% i przy 30%
Tak, chyba już gdzieś o tym tu czytałem, były nawet załączone zdjęcia, poszukam jeszcze raz.

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Taki sam silnik EC napędza sprężarkę.
Ale i też sprężarka wywiera na silnik inne obciążenia niż wiatrak, prawda?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 lut 2017, 18:44

Ale i też sprężarka wywiera na silnik inne obciążenia niż wiatrak, prawda?

Czy to zmienia charakterystykę ?
Centrala 800m3/h też ma większe obciążenia niż 300m3/h a ilość W na jednostkę wykonywanego zadania, spada tak samo
1/2 spada 4x 1/3 spada 9x
HVAC - najtańszy komfort.

peltierPolska
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 09 lut 2017, 15:47
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: peltierPolska » 11 lut 2017, 19:29

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Ale i też sprężarka wywiera na silnik inne obciążenia niż wiatrak, prawda?

Czy to zmienia charakterystykę ?
Proszę o przedstawienie takiej charakterystyki silnika EC gdzie jest przedstawiony pobór prądu tegoż silnika w funkcji obciążenia,
Zobaczy Pan tam jak ładnie to wygląda.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 lut 2017, 19:41

Używam liczników. Tam jest charakterystyka i na rachunkach są opłaty.
Porównanie zuzycia gazu (viessmann ) i ogrzewanie bezpośrednie z midea 5,3kW
100m2 źle izolowanego domu.

-Przy +7 na zewnątrz
7m3 doba i 7 kWh
przy 0 st.C odpowiednio 10m3 i 12 kWh przy - 15 16m3 i 22 kWh.
HVAC - najtańszy komfort.

peltierPolska
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 09 lut 2017, 15:47
Re: Ogrzewać klimą czy piecem gazowym z butlą 11kg?

autor: peltierPolska » 11 lut 2017, 21:21

Panie Tomaszu przyznam się, że czuję się dość nie zręcznie, bo wyżej mówiliśmy o charakterystyce silnika EC i sądziłem, że przedstawi Pan jego charakterystykę, Charakterystyka na ogół to jakiś wykres zależnych z sobą liczb. W tym przypadku zależność obciążenia silnika od poboru prądu. Sądziłem, że Pan przedstawi tą właśnie zależność poboru prądu takiego silnika (pisał Pan przecież wcześniej) w zależności od jego obciążenia. Natomiast Pan pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Używam liczników. Tam jest charakterystyka i na rachunkach są opłaty.
A mógł by Pan przedstawić to jakoś stosując w formie wykresu? skoro już stosuje liczniki. To bardzo ułatwiło by nam dyskusję, skoro licznik coś policzył.
Tomasz_Brzeczkowski pisze: Porównanie zuzycia gazu (viessmann ) ...
To też ciekawy temat ale pominę to, bo przecież nie o to pytałem, może później.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów