Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 05 lut 2017, 10:47

Witam.
Planuję samodzielne wykonanie wentylacji mechanicznej w swoim nowym budynku.
Mam kilka pytań:
1. Nie mogę się zdecydować na wybór rekuperatora. Ze względu że jest jeszcze czas na zakup reku a instalację muszę kupić i zrobić teraz nasuwa mi się pytanie: jaki poprowadzić przewód od reku do skrzynki rozdzielczej 200 czy 160mm? AirPack300 ma wyjście 200 a inne centrale o tej wydajności 160mm. Czy jeśli poprowadzę przewód 160 mogę później podłączyć do niego Air packa? i na odwrót czy jeśli poprowadzę 200mm mogę podłączyć go do innej centrali, czy muszę po prostu już wybrać jaka to ma być centrala.
2. Czy mogę poprowadzić kanały wentylacyjne na poddaszy nad jętkami i dodatkowo je oizolować? Miałbym w przyszłości do nich swobodny dostęp. Czy może lepiej poprowadzić je w warstwie ocieplenia między płytą g/k a jętkami?
Proszę o weryfikację mojego "projektu" :
Reku w kotłowni na parterze skrzynki rozdzielcze 8x63 na poddaszu. Suma długości kanałów głównych200/160mm - 30m (wraz z czerpnią i wyrzutem), suma kanałów rozprowadzających 88m (16szt po 5,5m każdy).
Na zdjęciach kolorem czerwonym oznaczone nawiewy, zielonym wywiewy.
3. Czy mogę podłączyć wyrzutnie z reku do grawitacyjnego kanału wentylacyjnego o wymiarach 12x17cm?
Załączniki
Piętro.jpg
Piętro
Parter.jpg
Parter
Dom w Mandarynkach (N)

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: xander119 » 05 lut 2017, 11:13

Zaraz sobie pogadasz ze swoim poplecznikiem. Po chuyja te ustawki robicie? Myślicie że ludzie są totalnymi debilami i nie widzą tego robienia sobie samemu loda?

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 05 lut 2017, 11:20

xander119 pisze:Zaraz sobie pogadasz ze swoim poplecznikiem. Po chuyja te ustawki robicie? Myślicie że ludzie są totalnymi debilami i nie widzą tego robienia sobie samemu loda?

Tu się pomyliłeś. Rozumiem że chodzi o TB. Nie znam gościa osobiście tylko z wpisów na forum. A chcę się dowiedzieć tylko jakie zdanie mają inni na ten temat, jestem zwykłym statystycznym polakiem "fizycznym" który buduje i wykańcza samodzielnie dom.
Załączniki
IMG_20170101_150258.jpg
Dom w Mandarynkach (N)

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: xander119 » 05 lut 2017, 11:26

Dopiero co zazdrościłeś mu wiedzy.. Chcesz konkretnych i rzetelnych informacji to idź do architekta z uprawnieniami. jęczy... takich uprawnień nie ma ani nie poniesie odpowiedzialności za swoje słowa a wymądrza się jakby co najmniej liceum skończył. Przeczytałeś jak widzę temat "sam robię wentylację mechaniczną" więc dodatkowe zakładanie pokrewnego tematu jest tylko pożywką dla nieudaczników typu jęczu.
P.S powodzenia w dalszej budowie bo jak widać jesteś jeszcze daleko w polu.

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 05 lut 2017, 11:34

xander119 pisze:Dopiero co zazdrościłeś mu wiedzy.. Chcesz konkretnych i rzetelnych informacji to idź do architekta z uprawnieniami. jęczy... takich uprawnień nie ma ani nie poniesie odpowiedzialności za swoje słowa a wymądrza się jakby co najmniej liceum skończył. Przeczytałeś jak widzę temat "sam robię wentylację mechaniczną" więc dodatkowe zakładanie pokrewnego tematu jest tylko pożywką dla nieudaczników typu jęczu.
P.S powodzenia w dalszej budowie bo jak widać jesteś jeszcze daleko w polu.

Widzę że lubisz tylko hejtować . A ja pisze aby uzyskać informację które mnie interesują ale widocznie jesteś takim samym jak to określiłeś jęczydupą.
A tak dotycząc projektu od inżynierów, takowy posiadam, zapłaciłem (przepłaciłem) i nie polecam po tym co można w nim wyczytać.
Dom w Mandarynkach (N)

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: xander119 » 05 lut 2017, 11:37

Nie lubię jak to określasz po gimnazjalnemu "hejtować" ale czasem ręce i cyce opadają co tu się czyta. Jak widać czytasz forum od 2015 więc jesteś za pewne na tyle poinformowany że nikt ci nie odpisze w takim temacie oprócz jęczybuły i kilku innych kont które też nic ciekawego ci nie doradzą bo są z nim powiązane. Skoro nie wierzysz architektowi za którego zapłaciłeś to uwierzysz paziom na forum? Dziwny jesteś w takim razie.

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 05 lut 2017, 11:41

xander119 pisze:Nie lubię jak to określasz po gimnazjalnemu "hejtować" ale czasem ręce i cyce opadają co tu się czyta. Jak widać czytasz forum od 2015 więc jesteś za pewne na tyle poinformowany że nikt ci nie odpisze w takim temacie oprócz jęczybuły i kilku innych kont które też nic ciekawego ci nie doradzą bo są z nim powiązane. Skoro nie wierzysz architektowi za którego zapłaciłeś to uwierzysz paziom na forum? Dziwny jesteś w takim razie.

Chcę tylko poznać ich opinię na ten temat, nie mówię że uwierzę. Dlatego jestem na forum od 2015 roku a teraz buduję żeby się dowiedzieć co z czym i dlaczego...
Ale widze ze od Ciebie nic się nie dowiem; Pozdrawiam
Dom w Mandarynkach (N)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lut 2017, 22:04

Dlaczego nie instalacja na stropie z kanałów PE75?
Taką najłatwiej złożyć we własnym zakresie? A centrale... airpacki odstają od innych jakością.
HVAC - najtańszy komfort.

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 05 lut 2017, 22:19

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dlaczego nie instalacja na stropie z kanałów PE75? .

W stropie na poddaszu czy między parterem a poddaszem? Bo wg mnie łatwo"zjechać" kanałamii PE z poddasza na parter.
Dom w Mandarynkach (N)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lut 2017, 22:34

Nie ma problemu, są rozdzielacze przelotowe i redukcje przelotowe, do takich instalacji.
Warto się zdecydować, czy centrala z wyjściem 200 czy 160 (polecam szczerze airpacka)
przy 160 mm rozdzielacz 160/8x75
- nawiew 4 szt. 100mm/1x75 i 2 szt. 125/2x75mm
-wywiew 2 szt . 125/3x75 i 1 szt. 125/2x75
HVAC - najtańszy komfort.

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 05 lut 2017, 22:43

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie ma problemu, są rozdzielacze przelotowe i redukcje przelotowe, do takich instalacji.
Warto się zdecydować, czy centrala z wyjściem 200 czy 160 (polecam szczerze airpacka)
przy 160 mm rozdzielacz 160/8x75
- nawiew 4 szt. 100mm/1x75 i 2 szt. 125/2x75mm
-wywiew 2 szt . 125/3x75 i 1 szt. 125/2x75

A czy przy 200mm rozdzielacz 200/8x75mm? Wg mnie łatwiej jednak jest rozłożyć kanały z głównych pojedynczych rozdzielaczy z poddasza (czy wtedy każdy kanał z rozdzielacza do skrzynki rozpreznej ma mieć taką samą długość. U mnie 5,5m?)
Dom w Mandarynkach (N)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lut 2017, 22:59

Przy 200mm na ogół daje się 10 x75 lub 12 x75.
Choć przy 300-tce można dać 8.
Można też dołożyć - np. wywiew główna łazienka 160/4x75 , kuchnia i druga łazienka 125/3x75
W nawiewie dołożyć po jednym do dwóch pokoi gdzie są najdłuższe odcinki.
HVAC - najtańszy komfort.

Waldek86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 05 gru 2015, 21:51
Lokalizacja: Pisarzowice (Bielsko-Biała)
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Waldek86 » 06 lut 2017, 6:30

Tomasz_Brzeczkowski pisze:W nawiewie dołożyć po jednym do dwóch pokoi gdzie są najdłuższe odcinki.

Dlatego myślałem żeby każdy odcinek był równy.
I pytanie na które nie dostałem jeszcze odpowiedzi: czy mogę podłączyć 200mm wyrzutnie do pionowego murowamego kanału wentylacyjnego o wymiarach 12x17cm?
Dom w Mandarynkach (N)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 lut 2017, 8:12

Waldek86 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:W nawiewie dołożyć po jednym do dwóch pokoi gdzie są najdłuższe odcinki.

Dlatego myślałem żeby każdy odcinek był równy.


Nie ma to większego znaczenia, I tak tyle samo powietrza dotrze, bo działa wywiew. Ciśnienia na bieżąco się wyrównują. Poza tym... dyfuzja CO2 i H2O, Ciśnienia cząsteczkowe wyrównują się w kilkadziesiąt sekund, a wentylacja wymienia powietrze co kilka godzin.

I pytanie na które nie dostałem jeszcze odpowiedzi: czy mogę podłączyć 200mm wyrzutnie do pionowego murowamego kanału wentylacyjnego o wymiarach 12x17cm?
Można, a nawet należy.
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Wentylacja mechaniczna. Dom w Mandarynkach(N)

autor: bachus » 06 lut 2017, 11:11

Waldek86 pisze:I pytanie na które nie dostałem jeszcze odpowiedzi:

Tu wyczytasz wszystkie informacje na temat jak nie spieprzyć sobie instalacji:
https://poradnikprojektanta.pl/wentylac ... -po-kroku/
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości

Gotowe projekty domów