Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2017, 9:27

Ciekawił mnie problem, czy temperatura dolnego źródła ma wpływ i jaki na zużycie kWh przez pompę ciepła. Wiadomo, zimniej na zewnątrz po pompa ma większe zużycie. Ale nasuwa się pytanie: ile z tego większego zużycia przypada na większe potrzeby domu z powodu większego mrozu, a ile obniża się efektywność pompy ciepła.
Kupiłem wczoraj w COOL inwertera YORK 2.5 kW A++ . Jednostkę wewnętrzną zamontujemy w pomieszczeniu magazynowym a zewnętrzną w kontenerze z grzejnikiem elektrycznym. Ustawię stałą temperaturę w magazynie. W kontenerze raz będzie mróz jak na zewnątrz, a potem włączę grzejnik i podgrzeję kontener. Sprawdzę, jak zmienia się pobór mocy przy stałym i niezmiennym odbiorze, a różnych temperatura na dolnym źródle.
HVAC - najtańszy komfort.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: xander119 » 27 sty 2017, 9:30

Nie pij tyle chłopie.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: bachus » 27 sty 2017, 19:54

To jedynie słuszna teoryja Brzęczkowskiego na temat pracy ciepłej pompy"
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Pamiętałem ten dzień, bo długo czekałem, by zobaczyć jak się zachowa inwertor przy poniżej -20.
Niestety instrukcje tłumaczą ciepłownicy, czyli tumany.
- spadek efektywności poniżej wartości nominalnej od -15st.C
TO NIE TO SAMO CO
-pracuje do -15 stC.

Urządzenie ma COP w okolicach 5.6 więc spadek wartości nominalnej nie przekreśla COP 4 przy -20.
Poza tym, ciepło odbierane jest przez parowanie, R410 wrze w temperaturze -52 (przy normalnym ciśnieniu) st.C dlaczego więc ma przestać wrzeć przy -25, zwłaszcza jak mu się jeszcze ciśnienie obniży.
Ale działanie pompy ciepła dla ciepłowników jeszcze długo będzie czarną magią!!!
Do dziś można spotkać źle wykształconych ciepłowników, co zakopują DZ w gruncie, co rurki do pompy dają w podłodze, czy nawet łączą ogrzewanie domu i cwu... skąd się bierze tyle tumanów? Dlaczego nie wiedzą, że:

POMPA CIEPŁA TO URZĄDZENIE TRANSPORTUJĄCE CIEPŁO Z WARTOŚCI NIŻSZYCH DO WYŻSZYCH.

Próba wytłumaczenia czegokolwiek, jak zawsze :Brzęczu jest najmądrzejszy:

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ciekawił mnie problem, czy temperatura dolnego źródła ma wpływ i jaki na zużycie kWh przez pompę ciepła.

Według teoryji jedynie słusznej nie ma żadnego. To znaczy jak tu nasz miszcz wielokrotnie przekonywał, pompka ciepła może chodzić ze swoją nominalną mocą do -30 stopni bez pogorszenia COP na poziomie 12. A więc po co to całe doświadczenie?
Zbiorę parę jedynie słusznych wypocin Brzęcza na ten temat:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:- coś jak pompa ciepłą w lodówce.
warunki... temperatura zewnętrzna nie ma znaczenia, bo do - 40 ładnie chodzi.

No to będzie już drugi eksperyment, bo jeden już był:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Takich cudów nie ma ! A pisanie ,że COP w PC może mieć 7-12, można między bajki włożyć.
Może kiedyś ?
Proszę pisać, że Pan nie zna. Ja nie mam problemu z uzyskaniem takiej efektywności.
Ciepłownicy nawet nie chcą tego zbadać tak się boją!
Ale to tłumoki.
Pan rozumiem badał, że nie ma, czy poczytał u ciepłowników?

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie ma ( poza moimi ) badań sprężarki, ale podobnie działają silniki prądu stałego w wentylacji

Kiedyś próbowałem to Brzęczkowskiemu wytłumaczyć, może wtedy jeszcze było warto, ciekawe do jakich wniosków sam dojdzie, gdzie właśnie jego zacytuję:
Warto się Panie Brzęczkowski uczyć, na własnych błędach też, skoro się ma wstręt do czytania.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:No nie ma Pan racji, powtarza Pan to co ciepłownicy na politechnice.

Powtarzam jeszcze raz:

Sprawność termiczna w układzie Carnota jest tym większa im wyższa jest temp. To (czyli temp na parowniku) i
Sprawność termiczna w układzie Carnota jest tym większa im mniejsza jest różnica temp. Tk-To (czyli różnica temp. między temp. na skraplaczu a temp. na parowniku)


I co by tu Pan nie zaklinał tak działa każda pompa ciepła, nie zależnie czy ziębi czy grzeje, bo robi jedno i drugie.
Pompy gruntowe działają tak samo klimatyzatory, to te same pompy, działające na takiej samej zasadzie pracując tak jak to opisał pewien ciepłownik Carnot.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Pan nie zna fizyki

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To czysty brak wiedzy

Epitety te jednak tyczą się Pana, bo twierdząc, że:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:jak do jednostki zewnętrznej wejdzie 500,3/h powietrza -10 i wyjdzie -20 to zostanie tyle samo kWh jak przy +10 i 0st.C

Zaprzecza szanowny Pan temu co stwierdził i opisał ciepłownik Carnot grzebiąc w termodynamice.
Ale te swoje czary mary może Pan jakoś udowodnić, chociaż jeden ogólny wzorek opisujący Pańskie widzenie swojej teorii?
A może to taka sama lipa jak z tymi bateriami słonecznymi?
Ostatnio zmieniony 27 sty 2017, 20:58 przez bachus, łącznie zmieniany 2 razy.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: bachus » 27 sty 2017, 20:45

I znów będziemy mieli niezłą zabawę, bo aby zbadać to co zakłada Brzęczkowski potrzeba jeszcze parę urządzeń pomiarowych. A prócz pompy Brzęczu nie kupił nic. Ale podstawowy jego miernik to pomiar kWh. Gratuluję rzetelności Brzęczu, jesteś cienki Bolek!!!
Ale za to czytający to będą przynajmniej wiedzieli jak działa pompa i co z niej można wyciągnąć.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: TwojOszczednyDom » 27 sty 2017, 21:47

Tak czy owak poczekajmy na wyniki testu. Tylko uwaga, bo mrozy się mają kończyć...
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: bachus » 27 sty 2017, 22:04

TwojOszczednyDom pisze:Tak czy owak

A ja dalej czekam na Pańską odpowiedź na temat tej nieszczęsnej pustki powietrznej!!!
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2017, 22:15

TwojOszczednyDom pisze:Tak czy owak poczekajmy na wyniki testu. Tylko uwaga, bo mrozy się mają kończyć...

Nie ma problemu. Wiadomo że im większa delta T tym mniejsza efektywność, dlatego wykluczam stosowanie pomp ciepła powietrze woda do ogrzewania. Chodzi tylko o stwierdzenie jaki udział przy wzroście zużycia ma niższa temperatura dolnego źródła a jaki wzrost zapotrzebowania przez dom.
W temacie "porównanie" zużycie dobowe było przy +7 stC 7 kWh, przy 0st.C 12 kWh a przy poniżej -15 st.C 22 kWh.
Chciałbym znać odpowiedź jaki % udział we wzroście zużycia ma różnica temperatur pomiędzy DZ a GZ a jaki większe zapotrzebowanie domu.

Przypomnę że w tych samych warunkach, gazu poszło odpowiednio 7m3 10m3 i 16m3.
Temperatura wewnątrz 21. Przy - 17 kocioł się nie wyrabiał, włączyła się pompa ustawiona na minimum (17 st.C).
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: bachus » 28 sty 2017, 12:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Wiadomo że im większa delta T tym mniejsza efektywność, dlatego wykluczam stosowanie pomp ciepła powietrze woda do ogrzewania.

Ciekawe od jakiego czasu Brzęczkowskiemu jest wiadomo, że im większa delta tym mniejsza efektywność? Przecież jeszcze nie dawno twierdził całkiem coś odwrotnego:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:- coś jak pompa ciepłą w lodówce.
warunki... temperatura zewnętrzna nie ma znaczenia, bo do - 40 ładnie chodzi.

Jeszcze nie dawno twierdził, że wystarczy by czynnik miał temp. mocno ujemną i będzie to panaceum na wszystkie bolączki pompy.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Chodzi tylko o stwierdzenie jaki udział przy wzroście zużycia ma niższa temperatura dolnego źródła a jaki wzrost zapotrzebowania przez dom.
Najpierw zanalizuję tą wypowiedź:
"Chodzi tylko o stwierdzenie jaki udział przy wzroście zużycia ma niższa temperatura dolnego źródła" Zakładając, ze autor miał na myśli wzrost zużycia prądu przez pompę przy coraz to niższej temp. dolnego źródła.
Otóż to zagadnienie dawno już opisał ciepłownik Carnot. To się nazywa sprawność pompy wyrażona w COP. Współczynnik COP zmienia się wraz z różnicą temp. między dolnym a górnym źródłem ciepła. Zakres tego współczynnika jest stosunkowo duży i w praktyce może się wahać od 10 przy bardzo małej różnicy do 1 gdzie przy 1 pompa przechodzi praktycznie w typową grzałkę. Tego Brzęczkowski nigdy nie był w stanie zrozumieć, gdzie mój wnusio złapał to w lot.
Dla Brzęcza temp. zewnętrzna (dolnego źródła ) nie ma znaczenia.
I druga część tego zdania
" a jaki wzrost zapotrzebowania przez dom."
Zakładając, że cały czas mamy na myśli wzrost zużycia prądu przez pompę w zależności od zapotrzebowania przez dom. Nie bardzo wiem jak Brzęczu chce to zrobić w kontenerze. Bo jak dla Brzęcza kontener to dom to ja mu gratuluję takiej zabawy.
Ale poczekajmy, znów będzie beczka śmiechu.
A tak na marginesie te prace badawcze zlecił mu prawdopodobnie Duda po ostatnim spotkaniu, też tam byłem.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: bachus » 01 lut 2017, 11:32

Jak tam eksperyment? Już upadł śmiercią naturalną jak ten wspaniały silnik grawitacyjny?
Może trzeba w czymś pomóc? Pożyczyć jakieś miernidełko. Coś wytłumaczyć?
Czekamy miszczu Brzęczkowski na garść jakiś mądrości, których jeszcze nie napisałeś. W ostateczności mogą być typu: "20 kWh to nawet przedwojenna rudera nie potrzebuje".
zniecierpliwiony ciepłownik nr. 1
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: szari » 01 lut 2017, 12:09

Też bym chętnie się dowiedział czy zewnętrzną jednostkę ogrzewać kablem grzejnym, czy może grzejnikiem elektrycznym ( bo nie chce magazynu ogrzewanego grzejnikiem stawiać pod domem ).
Ciepłownik nr. 3
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: xander119 » 01 lut 2017, 12:34

szari pisze:bo nie chce magazynu ogrzewanego grzejnikiem stawiać pod domem ).
Ciepłownik nr. 3

Ciepłownik nr.2 sprostuje kolegę ciepłownika nr.3.
KONTENERA. Nie magazynu. KONTENERA.
Magazyn będzie grzany ciepłą pumpą a w kontenerze będzie to gów... co ma wisieć na zewnętrznej ścianie.
P.S. już pisać do nadzoru z donosem o samowoli budowlanej czy poczekać aż zacznie się chwalić wynikami?
Ciepłownik nr.2 to ja!

jandobry
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 21 lis 2016, 12:26
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: jandobry » 03 lut 2017, 12:23

Polecam pompy ciepła z www.a-pic.pl Pompa niezawodna, doskonale ogrzewa dom oraz wodę. Niesamowicie wydajna! Zespół a-pic.pl profesjonalnie podchodzi do swoich zadań. Polecam !

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Eksperyment z dolnym źródłem pompy ciepła.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lut 2017, 12:47

jandobry pisze:Polecam pompy ciepła z http://www.a-pic.pl Pompa niezawodna, doskonale ogrzewa dom oraz wodę. Niesamowicie wydajna! Zespół a-pic.pl profesjonalnie podchodzi do swoich zadań. Polecam !
A jak chłodzi? Dlaczego łączycie ogrzewanie wody i domu, to obniża efektywność i podnosi cenę.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 48 gości

Gotowe projekty domów