Pleśń na ścianach, co robić?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: -_- greg » 02 lut 2015, 18:08

diunaseger pisze:Dzięki za odpowiedź. Tak problem dotyczy tylko okresu zimowego. Organizacja i inwestycje w wentylację są bardzo kosztowne. Bardziej interesuje mnie zagadnienie czy przez tą "zimną betonową ścianę" woda przechodzi z zewnątrz i czy zabezpieczenie jej powłoką nieprzepuszczalną (folią w płynie) zda egzamin.

Widzę że chyba poprzednio nie wyraziłem się precyzyjnie z tym przenikaniem zimna/wilgoci.
Zimno przenika przez ścianę, co powoduje że wilgoć zawarta w pokoju osadza się na tym zimnym fragmencie ściany i przenika aż do tynku.
W okresie zimowym jest to stałe zawilgocenie, czego skutkiem jest grzyb tylko w tym miejscu. Dokładnie takie samo zjawisko można zaobserwować w łazience gdy wilgoć pojawia się na zimniejszych powierzchniach - czyli od razu widzimy parę na lustrze a jak się lepiej przyjrzymy to zobaczymy ją na kafelkach. Po wyjściu z łazienki sprawna wentylacja w łazience szybko osuszy pomieszczenie.
W tym konkretnym przypadku wygląda na to że jedyny sposób, który wyeliminuje problem na stałe to likwidacja mostka termicznego.
W przypadku tak mocno ograniczonych możliwości jakie masz, przy naprawie ściany proponuję zastosować materiały z dodatkami antygrzybicznymi co powinno jeszcze bardziej opóźnić odnowienie się problemu.
Dokładnie taki sam problem pojawił się w mieszkaniu u znajomych też wielka płyta szary blok. Po ociepleniu budynku nigdy więcej grzyb się nie pojawił pomimo bardzo słabej wentylacji grawitacyjnej i nawiewników okiennych.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: Enerbau » 02 lut 2015, 23:06

Zimno przenika przez ścianę, co powoduje że wilgoć zawarta w pokoju osadza się na tym zimnym fragmencie ściany i przenika aż do tynku.


To nie zimno przenika przez ścianę, ale ciepło jest tracone przez brak izolacji, a zawarta w ciepłym powietrzu para wodna wnika w ścianę, bądź się na niej osadza.

Izolowanie takiej ściany z zewnątrz nie likwiduje problemu, ponieważ ściana w dalszym ciągu traci ciepło przez kondukcję (przewodność cieplną) do fundamentów.

Posmarowanie ściany folią w płynie spowoduje tylko dalszy wzrost grzyba na powierzchni ściany!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lut 2015, 8:12

zawarta w ciepłym powietrzu para wodna wnika w ścianę, bądź się na niej osadza.
Nie "bądź" . Proces jest taki, ciśnienie pary wodnej dąży do wyrównania ( zimą wody jest więcej w powietrzu wewnętrznym) Para stygnąc w przegrodzie termicznej, gdy dojdzie do punktu rosy dla powietrza wewnętrznego ulega kondensacji. Czyli więcej wody jest od zimnej strony przegrody. Wilgoć znakomicie obniża opór cieplny a to powoduje przesunięcie się punktu rosy w kierunku cieplejszej strony przegrody. I tak zawilgocenie przesuwa się do wewnątrz ( A NIE ZIMNO) generując coraz większe straty ciepła i powodując obniżenie temperatury przegrody na całej szerokości.
Tak więc, "bądź" nie jest najbardziej trafne.
Jeżeli teraz przykleimy styropian na zewnątrz, podniesiemy temperaturę muru i cały proces przesunie się do styropianu, ściana będzie miała mniejsze zawilgocenie, bo styropian wchłonie wodę.
Pobrane z elewacji próbki 100cm3 styropianu ważyły od 4g do 7g (powinny maksymalnie 1.5) Im grubszy był styropian, tym więcej miał w sobie wody.
Przegrody termiczne z materiałów pozwalających na dyfuzję pary, zabezpiecza się paroizolacją -
Obrazek
Tu widać aluminiową paroizolację przed styropianem!!

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: Enerbau » 03 lut 2015, 10:37

Słowo "bądź" dotyczy przypadku, gdy ściana pokryta jest materiałem izolującym od wewnątrz, np. folią w płynie! W takim przypadku wilgoć skropli się na powierzchni ściany.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 lut 2015, 10:52

Enerbau pisze:Słowo "bądź" dotyczy przypadku, gdy ściana pokryta jest materiałem izolującym od wewnątrz, np. folią w płynie! W takim przypadku wilgoć skropli się na powierzchni ściany.
Fakt. O paroizolacji bez izolacji termicznej nie pomyślałem.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: -_- greg » 05 lut 2015, 12:04

Enerbau pisze:To nie zimno przenika przez ścianę, ale ciepło jest tracone przez brak izolacji, a zawarta w ciepłym powietrzu para wodna wnika w ścianę, bądź się na niej osadza.

Trudno się nie zgodzić z tą poprawną tezą, ale wspomnę że zależy jak na to patrzymy a dokładnie z której strony patrzymy kamerą termowizyjną.
Patrząc na to bez kamery termo itp. Zewnętrzna ściana z grzybem, gdy ją dotkniemy czujemy zimną ścianę, więc stwierdzimy że ciepło ucieka? Raczej że zimno przenika do pomieszczenia.
Gdy staniemy z drugiej strony tej ściany to poczujemy ciepło (gdy mamy super czucie w palcach) a wiec wtedy stwierdzimy że ciepło ucieka.

Enerbau pisze:Izolowanie takiej ściany z zewnątrz nie likwiduje problemu, ponieważ ściana w dalszym ciągu traci ciepło przez kondukcję (przewodność cieplną) do fundamentów.


Owszem jak najbardziej. Mając jednak na uwadze lokalizację mieszkania autora pytania, czy na pewno ocieplenie z zewnątrz ściany nie rozwiąże problemu? Przykład który podałem wcześniej to ocieplone mieszkanie na ostatnim 10 piętrze. Dlatego problem został zlikwidowany.

Jeszcze trochę i z tego tematu można będzie sklecić jakiś podręcznik a sama dyskusja jest bardzo ciekawa oby tylko była innym pomocna.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: bachus » 05 lut 2015, 19:14

-_- greg pisze: czy na pewno ocieplenie z zewnątrz ściany nie rozwiąże problemu? Przykład który podałem wcześniej to ocieplone mieszkanie na ostatnim 10 piętrze. Dlatego problem został zlikwidowany.

Tego to już się pewnie od grona teoretyków nie do wiemy.
-_- greg pisze:Jeszcze trochę i z tego tematu można będzie sklecić jakiś podręcznik a sama dyskusja jest bardzo ciekawa oby tylko była innym pomocna.

Podręcznika nie skleisz, bo to już szczęśliwy koniec tego tematu

Kazimierz
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:32
Re: Pleśń na ścianach, co robić?

autor: Kazimierz » 04 sty 2017, 22:11

Dzień dobry, a dobry wieczór.
Odświeżam temat.

Szukam rzetelnej informacji o płytach betonowych, jakie stosowano do budowy bloków mieszkalnych na początku lat 80 XX wieku.
Zapoznałem się z artykułami na temat "wielkiej płyty", mało jest opisu o wadach powstałych w wyniku produkcji / konstrukcji. Szukałem informacji związanych z badaniami rzeczywistych parametrów, głównie współczynnika przewodzenia ciepła lambda oraz współczynnika przenikania U w różnych miejscach betonowej płyty (oczywiście w różnych warunkach pogodowych).

Do sedna.
Sprawa odnosi się do tzw. mostków termicznych, tj. w samej płycie, jak i na łączeniu ściany zewnętrznej z sufitem.
Mieszkam na 1 piętrze (5 kondygnacji, lokal w środku bryły) w budynku z płyty. Budynek nieocieplony. Ściana zewnętrzna (strona północna) obejmuje dwa niewielki pokoje. Na tej ścianie raz na rok pojawia się ognisko pleśni (ciemne plamy) tuż na wnęką okna (foto_1), jak i narożu (foto_2) przy ścianie działowej z drugim pokojem, oraz tuż w narożu drugiego pokoju - foto_3 (ognisko pleśni tylko przy narożu ze ścianą działową, nie tak intensywne jak na foto_1 i foto_2). Oczywiście te ogniska dotyczą ściany zewnętrznej budynku. Zjawisko ty wystąpiło w grudniu '15 i w grudniu '16r.
Nadmienię, że od strony południowej (pokój dzienny i kuchnia) takie zjawisko nie występuje. Mieszkamy tu od wakacji '15 roku.
Dokonałem pomiaru temperatury wewnętrznej strony ściany w różnych jej punktach.
Temperatura ściany nad wnęka okna i na całej szerokości ściany t=10,5 do 12,5'C, natomiast w pionie (z góry w dół) t=12 do 15'C. W drugim pomieszczeniu wyniki pokrywają się. Temperatura na zewnątrz tz=0'C.
Odczuwalna różnica temperatura jest do zaobserwowania nawet na tzw. "dotyk ręką".
Teoretycznie temperatura wewnętrznej strony ściany powinna być o kilka stopni wyższa, jeżeli była by zastosowana izolacja wewnątrz ściany.

Temperatura pomieszczeń tp = 21,5 ÷ 22,0˚C oraz wilgotność względna Ø = 43 ÷ 60% (wartości skrajne, typowo Ø = 48 ÷ 54%) w zależności od pory dnia i pogody.
Pomieszczenia są wietrzone przynajmniej 2 razy dziennie oraz na cały dzień okna ustawione są na mikrowentylację.

Zastanawiam się czym jest spowodowana taka różnica temperatur - błędem konstrukcyjnym płyty / budynku.
Z tego co mi wiadomo, to ponoć jest to płyta ow-t/75. Z jej budowy wynika, że ma izolację termiczną - styropian (z założenia), a czy w rzeczywistości ta izolacja jest, trudno ocenić.

Pragnę prosić o wskazówki dotyczące przedstawionej sytuacji, abym mógł przedstawić konkretne argumenty i wnioski przy dyskusji z zarządcą budynku.

Pozdrawiam Kazimierz.
Załączniki
IMG_1.jpg
foto_1
IMG_2.jpg
foto_2
IMG_3.jpg
foto_3


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów