Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: bachus » 02 sty 2017, 13:55

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Tu nie mogę być obiektywny, bo mam swoje kanały higieniczne (niebieskie z białym) i antybakteryjne ze srebrem (zielono srebrne).
Największe Brzęczkowskiego oszustwo marketingowe to srebro w kanałach!!!
To na zdjęciu to pewnie też srebro!!
Obrazek
A świstak zawija te sreberka w sreberka.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

alter2000
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:49
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: alter2000 » 03 sty 2017, 20:09

Trochę z innej beczki. Zakładając, że potrzebuję na co dzień wymiany 60 m3/h (dwie osoby), jaką moc powinien mieć rekuperator? Czy jest jakaś zasada, że np. reku nie powinien chodzić na mocy mniejszej niż 30% maksymalnej? Jest jakaś zalecana moc przy codziennej pracy urządzenia, np. (strzelam) między 30-40% mocy urządzenia ze względu na oszczędność i zużycie sprzętu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sty 2017, 11:42

Optymalna będzie 180 tka przy 150Pa.
HVAC - najtańszy komfort.

alter2000
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:49
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: alter2000 » 04 sty 2017, 12:35

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Optymalna będzie 180 tka przy 150Pa.


Takie coś może być? Maksymalnie 170.
http://thesslagreen.com/products/airpack-170-flat

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sty 2017, 13:07

alter2000 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Optymalna będzie 180 tka przy 150Pa.


Takie coś może być? Maksymalnie 170.
http://thesslagreen.com/products/airpack-170-flat

Super rzecz, tyle że kosztuje z dobrym sterownikiem (air++) 6800 brutto.
HVAC - najtańszy komfort.

Henrikh
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2017, 13:44
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: Henrikh » 04 sty 2017, 13:49

Ja jestem laikiem w tych sprawach i chciałbym się dowiedzieć czy warto stosować u siebie rekuperację? Możecie mi mniej więcej przybliżyć jakie to są kwoty oszczędności ? Jakie są najważniejsze plusy i minusy ? teoretycznie wiem że mogę sobie znaleźć takie informacje na necie ale wiecie jak to jest - Najlepiej to się można dowiedzieć od znajomych bo przynajmniej powiedzą ci wszystko tak jak jest, a nie będą przesadnie słodzić Czy znowu pisać w drugą stronę :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sty 2017, 15:01

Henrikh pisze:Ja jestem laikiem w tych sprawach i chciałbym się dowiedzieć czy warto stosować u siebie rekuperację? Możecie mi mniej więcej przybliżyć jakie to są kwoty oszczędności ? Jakie są najważniejsze plusy i minusy ? teoretycznie wiem że mogę sobie znaleźć takie informacje na necie ale wiecie jak to jest - Najlepiej to się można dowiedzieć od znajomych bo przynajmniej powiedzą ci wszystko tak jak jest, a nie będą przesadnie słodzić Czy znowu pisać w drugą stronę :)

Kwoty trudno określić, bo nie wiadomo dokładnie jakie są straty wentylacją naturalną.
Co do oszczędności, to wentylację z odzyskiem ciepła wprowadzono do budownictwa po to, by nie robić drogiego ogrzewania centralnego. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest podstawowym elementem ogrzewania bezpośredniego Dobrze wykonana instalacja ogrzewania bezpośredniego jest najtańsza w wykonaniu i minimum 2 x tańsza w eksploatacji od ogrzewań centralnych.
- Jeżeli coś jest najtańsze w eksploatacji i instalacji a poza tym jest najbardziej komfortowe, to trudno pisać o oszczędnościach. Raczej trzeba by zapytać : ile muszę dołożyć by więcej płacić za ogrzewanie i mieć niższy komfort.
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: bachus » 04 sty 2017, 15:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Kwoty trudno określić, bo nie wiadomo dokładnie jakie są straty wentylacją naturalną.

A co to? Brzęczkowski już zapomniał ile wynoszą straty wentylacją naturalną? Sam jeszcze nie dawno pisał, ze od 5000 do 8000 kWh rocznie. Jakaś pomroczność jasna go dopadła?
Ale nie dziwota, że partacz zapomniał!!!
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: bachus » 04 sty 2017, 15:45

alter2000 pisze:Takie coś może być? Maksymalnie 170.
http://thesslagreen.com/products/airpack-170-flat

Na Twoim miejscu szukał bym czegoś z metalowym wymiennikiem ciepła a nie plastikowym, bo to serce tego układu.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: xander119 » 04 sty 2017, 16:04

Ponawiam prośbę! Proszę nie śmiać się z chorych psychicznie ludzi! Oni też mają uczucia!










Żartłem :lol:

alter2000
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:49
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: alter2000 » 04 sty 2017, 18:23

bachus pisze:
alter2000 pisze:Takie coś może być? Maksymalnie 170.
http://thesslagreen.com/products/airpack-170-flat

Na Twoim miejscu szukał bym czegoś z metalowym wymiennikiem ciepła a nie plastikowym, bo to serce tego układu.


Tzn. że odradzasz Thesslę w ogóle, bo z tego co widzę we wszystkich urządzeniach mają plastikowy wymiennik RecAir.

alter2000
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:49
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: alter2000 » 04 sty 2017, 18:25

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
alter2000 pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Optymalna będzie 180 tka przy 150Pa.


Takie coś może być? Maksymalnie 170.
http://thesslagreen.com/products/airpack-170-flat

Super rzecz, tyle że kosztuje z dobrym sterownikiem (air++) 6800 brutto.


Panie Tomku, co Pan myśli o tym, żeby unikać wymienników plastikowych? Z tego co widzę w Thesslach jest zawsze plastik.

I jeszcze pytanie o ramkę Clean Pad do której można dokupić tanie filtry na metry. Czy ta ramka jest przewidziana również w 170-ce, czy tylko od 300 w górę?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sty 2017, 21:13

Ja robię instalacje 26 lat, bachus nawet w domu nie ma wentylacji. Poza tym poleca kolektory słoneczne i paliwa stałe, co jednoznacznie przekreśla Go jako fachowca.
HVAC - najtańszy komfort.

alter2000
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 23 mar 2016, 16:49
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: alter2000 » 04 sty 2017, 21:55

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ja robię instalacje 26 lat, bachus nawet w domu nie ma wentylacji. Poza tym poleca kolektory słoneczne i paliwa stałe, co jednoznacznie przekreśla Go jako fachowca.


OK. czyli czytam to jako informację, że plastik to nie problem. Orientuje się Pan jak wygląda sprawa tej ramki do filtrów w 170-ce? Też jest taka opcja, czy tylko w tych większych modelach?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja - ile właściwie powinno być kanałów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sty 2017, 22:33

Szef Thessli wybrał RS 160, bo aktualnie są najlepsze. Ten holenderski producent wymienników praktycznie wyparł stosowane w latach 1993 -2010 wymienniki szedzkie HEATEX. Choć wg mnie wymiennik HEATEX typ L był nieco lepszy. Niewiele mniejsza sprawność, ale mniejsze opory i znacznie niższa temperatura szronienia.
A filtr... usuwa się wkład z ramki i wymienia się wkłady
-holenderski G4 8 zł wymiana a G7 16zł
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów