Nowy dom: Czym opalac, jaki piec?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

guru
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 23 sty 2008, 9:23
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:
Nowy dom: Czym opalac, jaki piec?

autor: guru » 23 sty 2008, 9:39

Witam.
Właśnie buduje mi się domek.
Niestety korzystając z rad ekspertów mam tyle rozwiązań grzania ilu ekspertów.
Dom: 140m2 (z poddaszem użytkowym)
Ściany: Pustak Max 220 (szerokość ściany 288mm + ocieplenie)
Podłogi: dół 10cm styropian, góra 5cm styropian.
Ocieplenie zewnętrzne: Styropian 10cm - dalmatyńczyk.
Ocieplenie dachu: wełna mineralna 20cm (dachówka cementowa).
Ogrzewanie dodatkowe: Kominek (wkład) rekreacyjny z rozprowadzeniem ciepła po całym domu. Raczej rzadko będzie używany.

Mój problem to taki iż nie wiem jaki sposób CO wybrać.
Czy węgiel, miał, ekogroszek?

Nie chcę zaglądać do pieca za często, idealnym rozwiązaniem byłby piec na miał węglowy z podajnikiem z możliwością opalania węglem, drzewem.
A także, żeby np. podczas nieobecności domowników w godzinach 7-15 była obniżona temperatura w domu a np o15 żeby była podwyższana. Oczywiście w instalacji bojler 120l.


Dochodzi do tego oczywiście opłacalność palenia oraz stałość temperatury.

Pozdrawiam Przemek
Przemek

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 23 sty 2008, 11:34

Nareszcie będę pierwszy prze panem T.B. :D Za cienko tego styropianu.Przynajmniej 15cm w podłogę parteru i 20 w ściany.
Polecam kocioł Protech Karo 18,5kW (choć mógłby być i mniejszy,ale raczej nie ma takich na rynku),tłokowy.Opał-miał,groszek.Drewnem też można palić pod warunkiem stałego dozoru.
Od razu przypominam o kominie.Koniecznie ceramiczny min.180.
Ważna jet też wentylacja w kotłowni i nawiew.Niby to oczywistości,ale już nie raz spotkałem projekt,który nie zawierał dla kotłowni tych funkcji.
W pomieszczeniu komina też musi być wentylacja i zapewniony nawiew (najlepiej pod podłogą z zewnątrz prosto pod kominek.To też jest często pomijane w projektach.
Dobrze jest zrobić w tym nawiewie pod kominek możliwość zamykania go.To bardzo przydatna funkcja podczas rozpalania,bo wtedy tak nie dymi na salon.
Taki kocioł z podajnikiem zapewnia stałość temp. na bardzo dobrym poziomie.
adam

guru
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 23 sty 2008, 9:23
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:

autor: guru » 23 sty 2008, 13:58

adamis pisze:Polecam kocioł Protech Karo 18,5kW (choć mógłby być i mniejszy,ale raczej nie ma takich na rynku),tłokowy.Opał-miał,groszek.Drewnem też można palić pod warunkiem stałego dozoru.
Od razu przypominam o kominie.Koniecznie ceramiczny min.180.
Ważna jet też wentylacja w kotłowni i nawiew.Niby to oczywistości,ale już nie raz spotkałem projekt,który nie zawierał dla kotłowni tych funkcji.
W pomieszczeniu komina też musi być wentylacja i zapewniony nawiew (najlepiej pod podłogą z zewnątrz prosto pod kominek.To też jest często pomijane w projektach.
Dobrze jest zrobić w tym nawiewie pod kominek możliwość zamykania go.To bardzo przydatna funkcja podczas rozpalania,bo wtedy tak nie dymi na salon.
Taki kocioł z podajnikiem zapewnia stałość temp. na bardzo dobrym poziomie.


Witam i dziękuję za odpowiedź.
Pytanie odnośnie komina. Czemu musi być ceramiczny? Nie może być taki jak to kiedyś budowali z cegły pełnej? Pytam bo jestem laikiem :(.
Wentylacja do kotłowni i pod kominek zapewniona.

Odnośnie samego kotła. Czy posiada on funkcję (sterownik) regulacji temperatury w określonych godzinach?
Czy do jest jak z komputerami dopiera się sterownik do pieca?
I jak się ma do tego sterownik z PID (o którym przeczytałem i wszyscy zachwalają).

Pozdrawiam Przemek
Przemek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2008, 14:21

Ponieważ dom jest bardzo słabo izolowany, to przy tak ogromnych potrzebach ciepła najtaniej węglem. Przynajmniej do czasu wyrównania akcyzą ceny GJ!
Zadanie akcyz będzie wyrównanie ceny ciepła, czyli nie ważny nośnik a ważne zużycie!

guru
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 23 sty 2008, 9:23
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:

autor: guru » 23 sty 2008, 14:37

T. Brzęczkowski pisze:Ponieważ dom jest bardzo słabo izolowany, to przy tak ogromnych potrzebach ciepła najtaniej węglem. Przynajmniej do czasu wyrównania akcyzą ceny GJ!
Zadanie akcyz będzie wyrównanie ceny ciepła, czyli nie ważny nośnik a ważne zużycie!

Czemu bardzo słabo izolowany?
To co napisałem były to założenia, dom jest w trakcie budowania, więc jeśli mogę sobie coś polepszyć czekam na sugestię co zrobić.

Przemek
Przemek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sty 2008, 14:52

Zużycie przekroczy 200kWh/m2 rocznie!! A dopuszcza się 70kWh a czemu słabo.... to nie do mnie!! Zapewne kupiłeś gotowca (rysunek domu) bez podanych danych , ile „pali”! Styropian za ścianą na fundamencie kiepsko zatrzyma ciepło , ale dość dobrze wilgoć. Wirtualnie zostaw w swoim domu tylko styropian i wełnę, to zobaczysz czym to się różni od "termosu"

guru
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 23 sty 2008, 9:23
Lokalizacja: Zawiercie
Kontaktowanie:

autor: guru » 23 sty 2008, 15:36

T. Brzęczkowski pisze:Zużycie przekroczy 200kWh/m2 rocznie!! A dopuszcza się 70kWh a czemu słabo.... to nie do mnie!! Zapewne kupiłeś gotowca (rysunek domu) bez podanych danych , ile „pali”! Styropian za ścianą na fundamencie kiepsko zatrzyma ciepło , ale dość dobrze wilgoć. Wirtualnie zostaw w swoim domu tylko styropian i wełnę, to zobaczysz czym to się różni od "termosu"

Dlatego jak pisałem wyżej co mogę zrobić żęby sobie polepszyć, jeżeli ktoś ma jakieś sugestie bardzo proszę o opinie, wiadomo zależy mi na tym żęby mieć jak najcieplej :)

Przemek
Przemek

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hejka

autor: Jarecki79 » 23 sty 2008, 17:35

W kwestii sterownika. Jak na razie sterownik z PiD do kotła tłokowego kompletnie się nie sprawdza (przykro to pisać, bo wiązaliśmy z tym rozwiązaniem spore nadzieje przy konstrukcji tłokowej), algorytm jest stale poprawiany i na dzień dzisiejszy sporo mu brakuje do tzw. bezproblemowego użytkowania. Niby do końca stycznia ma być wszystko rozwiązane przy tłoku, ale dzisiaj mamy 23 i powiem szczerze,że do końca stycznia czarno to widzę, jeżeli chodzi o tłok.

PiD sprawdza się natomiast przy podajniku ślimakowym, do takiej konstrukcji algorytm jest sprawny i nie zawiesza się ani nie fiksuje. Przy swoich konstrukcjach mogę powiedzieć, że działanie jest bardzo dobre dla mocy 17,25,40,50kW (sterownik OGNIK PLUS PiD wersja ślimakowa).

Konstrukcja ślimakowa z opcjonalnym sterowaniem Pid oraz innowacyjną retortą obrotową umozliwa palenie ekogroszkiem lub ekogroszkiem mieszanym z miałem, ewentualnie miałem wskazanym w dokumentacji palnika obrotowego. W konstrukcji ślimakowej (mówię za siebie) jest większy tzw. ruszt awaryjny, na którym możesz przepalać drewnem lub grubym węglem (takim jak pięść). Ślimak można dobrać o mocy 17kW z obrotową retortą, jak ma byc sterownik PiD to jedyna opcja na strefy czasowe to dokupienie panelu pokojowego np. PT-21 czy Euroster 2000.

Jak nie musi być PiD to sterownik o nazwie Multi-Ster ma 6stref czasowych w cyklu dobowym, w których utrzymuje i zmienia temp. wody zasilającej na kotle.

Posiada wyświetlacz ciekłokrystaliczny na którym widać podczas normalnej pracy aktualną temp. wody, temperaturę zadaną na kotle, która ma zostać osiągnięta, aktualna strefę czasową, aktualną godzinę, Wychodzi w wersji z obsługa drugiej pompy CWU lub bez obsługi tej pompy. Multi-Ster może pracować zarówno z kotłem ślimakowym jak i z konstrukcją tłokową.
8)
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 23 sty 2008, 18:30

Pytanie odnośnie komina. Czemu musi być ceramiczny? Nie może być taki jak to kiedyś budowali z cegły pełnej?

Kotły retortowe mają sporą sprawność,a co za tym idzie niższą temp. spalin.W przypadku spalania wilgotnego paliwa (a to czasem trudno wyeliminować) w kominie będzie wykraplał się kondensat.Jak toto przeniknie przez zwykły komin do mieszkania,to współczuję.Smród straszny.
Dlatego,by uniknąć takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest komin ceramiczny.
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 23 sty 2008, 19:59

W kotłach retortowych to wykraplanie ma nieco szersze podłoże. Generalnie komin powinien byc docieplony, dlatego najlepszy jest jakiś system kominowy.

W retorcie pocenie się następuje w momentach postoju grzania, wówczas gwałtownie spada temp. spalin a przedmuchy nie są w stanie właściwie wygrzać taki komin (ewentualnie są niewłaściwie ustawiane do potrzeb danego budynku oraz komina).

Właśnie z tego powodu do kotłów retortowych polecam sterowniki z PiD, tutaj dmuchawa pracuje non stop, czyli cały czas mamy fazę grzania. Gwarantuje to właściwą, stabilną temp. spalin (eliminuje zatem owy kondensat i wypacanie), stabilizuje temp. wody zasilającej. Sterownik sam dobiera moc dmuchawy oraz podawanie paliwa do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Sterownik z PiD wysusza kocioł oraz komin, dzięki czemu wydłużamy żywotność kotła. Poprawia też parametry emisyjne, kocioł jest zatem bardziej przyjazny dla środowiska. :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

barybor
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2017, 17:56
Re: Nowy dom: Czym opalac, jaki piec?

autor: barybor » 03 sty 2017, 21:37

To mój pierwszy post na forum i może w tym temacie to dobre pytanie. Rozpocząłem pierwszy sezon palenia na budowie( instalacja CO zrobiona i pomału wykańcza środek). Piec z podajnikiem, sterownik iryd pid, ogrzewa ok 50m2 podłogówki parteru i 4 grzejniki na minimum góra, temperatura ok 19st, więcej nie potrzebuję. Komin systemowy, ocieplony. Opał suchy spalany na popiół jak z papierosa, w piecu sucho. Problem pojawił się na rurze łączącej piec z kominem, zrobiłem ją na szybko z blachy ocynkowanej 1mm, żeby piec uruchomić. Nastawa na 53st, przyłożyłem z ciekawości przylgowo do tej rury czujnik od CWU, temp od 30st do 51st przy przejściu do potrzymania, góra rury przy wyjściu do komina letnia trochę może ponad 20st. Chodzi o to ze na rurze pojawiły się zacieki, tak jakby w środku się pocił. Na dole komina poniżej wyczystki brak skroplin, sucho. Piec dochodzi ok 30 min i 30 min w podtrzymaniu. Ciąg jest chyba bardzo dobry, komin fi200 prawie 9m na pustkowiu. Mógłby mi to ktoś wyjaśnić i napisać co z tym fantem zrobić? Może uda mi się wrzucić zdjęcia. http://images82.fotosik.pl/267/cd8e59c01a9db66fmed.jpg
http://images82.fotosik.pl/267/2081b7b7bf477b66med.jpg

barybor
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2017, 17:56
Re: Nowy dom: Czym opalac, jaki piec?

autor: barybor » 03 sty 2017, 21:59

Może tak będzie lepiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości

Gotowe projekty domów