Wymiana wkładu w drzwiach

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Barthez
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2016, 19:20
Wymiana wkładu w drzwiach

autor: Barthez » 19 gru 2016, 19:31

Witam, mam prośbę o pomoc w następującym temacie:

Chciałem wymienić wkład zamka MCM jednakże po odkręceniu śruby mocującej ten porusza się luźno natomiast coś blokuje możliwość wyjęcia go. Dodatkowo przy ustawieniu wkładu we właściwej pozycji w ogóle nie można przekręcić klucza. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Poniżej zdjęcia.

https://zapodaj.net/eec051f77c93c.jpg.html

https://zapodaj.net/4dfff282bee2b.jpg.html

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: Jan_Kalita » 20 gru 2016, 8:19

Aby wyjąć wkładkę klucz musi być włożony. Język w pozycji otwartej lub zamkniętej bywa przeważnie przesunięty względem osi - dodatkowe zabezpieczenie, żeby nikt nieupoważniony (bez klucza) nie wyjął wkładki. Wsadź wpierw klucz do środka, wykręć całkowicie śrubę mocującą wkładkę i kręć kluczem przy wyjmowaniu aż "złapie".

To, że nie można przekręcić klucza może oznaczać tylko jedno - wkładka jest źle ustawiona. Są różne wkładki i ich rozstawy http://ezelazny.pl/aktualnosci/jak-dobr ... rzwiowego/
Najprawdopodobniej masz złą wkładkę. Najbezpieczniej jest wpierw wykręcić starą wkładkę, zmierzyć rozstaw od osi języka i dopiero wtedy kupować nową wkładkę na tej podstawie.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: theme » 21 gru 2016, 7:40

Abyś się nie szarpał za długo to podpowiem na przyszłość, że jeżeli klucz we wkładce jest ustawiony pionowo, to ten język pokazuje godzinę albo 4 albo 8. Wystarczy lekko ciągnąć wkładkę do siebie i powoli obracać kluczem o te kilka stopni aż język się zlicuje z obudową wkładki.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

Barthez
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2016, 19:20
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: Barthez » 21 gru 2016, 11:47

Panowie, wszystko co piszecie jest prawdą tyle tylko, że wkładkę mam już poluzowaną, tak jak piszesz - w pozycji na mniej więcej 4/8 mogę nią poruszać na parę centymetrów, ale nie mogę jej wyjąć i żadne inne ustawienie klucza nic nie pomaga. W pewnym momencie coś ją po prostu blokuje.

Dodatkowo, pisząc, że nie mogę przekręcić klucza kiedy chcę z powrotem zamontować wkładkę, pisałem cały czas o tej samej, oryginalnej, niewyjętej. Kiedy cofam ją z powrotem w drzwi wtedy w ogóle nie można przekręcić klucza.

Macie jakiś pomysł co może blokować? Zdjąć klamkę czy co?

pzdr.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: Jan_Kalita » 22 gru 2016, 8:48

Zdjęcie klamki też może pomóc - na pewno będzie łatwiej wyjąć wkładkę. Na pewno wkładka blokuje się o jakąś blachę - mało prawdopodobne, żeby coś tam jeszcze było co ją blokuje. Po zdjęciu klamki psiknij smarem do wkładek dookoła wkładki i próbuj dalej. W końcu musi puścić.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1157
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: theme » 27 gru 2016, 18:19

Poza osłoną w klamce (szyldzie) służącą do ochrony wkładki nic nie może blokować wkładki (z elementów klamki czy też zamka).
Wkładka trzyma się na 1 śrubie (krzyżak) i tylko ją należy wykręcić. Reszta to ustawienie kluczem wkładki w pozycji umożliwiającej jej wyjęcie. Smarowanie zamka mija się z celem.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: Jan_Kalita » 28 gru 2016, 9:08

W drzwiach stalowych typu GERDA, Wikęd i KMT miałem już sytuację, że wkładka zablokowała się o jakiś ostry rant zamka i siła tarcia uniemożliwiała swobodne włożenie/wyciągnięcie wkładki - stąd moja sugestia przesmarowania. Oczywiście teoretycznie nie powinno to być potrzebne, ale w praktyce...

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: mazwoj » 28 gru 2016, 15:49

Musiałeś trafić widocznie na jakieś wyjątkowo uparte drzwi. Na tyle sztuk co zamontowałem i serwisowałem w późniejszym czasie, to jeszcze nigdy mi się nie przytrafiła taka sytuacja z wkładką.
Jedyne sensowne wytłumaczenie to mechaniczne i siłowe dłubanie przy wkładce - np nogą po pijaku ;).
Akurat zamki i wkładki (przede wszystkim) są akcesoriami które wykonywane są z bardzo dużą starannością - stąd niedowierzam w taką sytuację.

patent.x
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 315
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:55
Re: Wymiana wkładu w drzwiach

autor: patent.x » 28 gru 2016, 17:58

Popieram zdanie Jana. Może zablokować wyjście wkładki drzazga pozostała po produkcji, coś urwanego przy montażu. Smar może pomoc. Poruszaj żwawo wkładką we wszystkie strony zwiększając szansę na wyjęcie.


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów