Do zamknięcia

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
flozbi
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2016, 14:01
Do zamknięcia

autor: flozbi » 22 gru 2016, 18:49

Dziękuję za opinie, temat do zamknięcia.
Ostatnio zmieniony 24 gru 2016, 18:20 przez flozbi, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Spór o liczbę obwodów w skrzynce elektrycznej

autor: Piotr Nowik » 22 gru 2016, 22:26

Załączone przez Ciebie zdjęcie nic mi nie mówi, poza tym, że masz jedną trójfazową różnicówkę, poprzedzoną rozłącznikiem i zapewne jeszcze wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym (być może jest to siłowy obwód trójfazowy dla np. kuchenki indukcyjnej, dlatego umieszczony przed różnicówką).

W dolnym zaś rzędzie jest 12 sztuk wyłączników przeciążeniowych (nadmiarowo-prądowych).
Zakładając, że żaden z powyższych nie jest tzw. rezerwą (czyli wyłącznikiem nie podłączonym do odbiorów), masz minimum 12 obwodów odbiorczych.

Wyłączniki w dolnym rzędzie równiez moga być zgrupowane po trzy - zdjęcie jest za mało dokładne, by to stwierdzić.

Już samo to, ze masz przyłącze trójfazowe sprawia, że na pewno masz w mieszkaniu więcej niż jeden obwód.
Nie wiem, kto to jest ten Twój znajomy i na ile zna się w temacie.
Daj sobie zatem spokój. Wygląda na to, że instalację w mieszkaniu masz wykonaną poprawnie, a znajomy powinien się elementarnych rzeczy douczyć.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Pablo65
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2016, 6:02
Re: Spór o liczbę obwodów w skrzynce elektrycznej

autor: Pablo65 » 23 gru 2016, 5:53

Witam. Nie widzę powodu by twierdzić że instalacja posiada jeden obwód , poza tym toby była bzdura . Jedynym wytłumaczeniem takiej opinii znajomego może być brak wiedzy o temacie.
Przestrzegam przed wiarą w opinie ZNAJOMYCH ,bo najczęściej są powodem niepotrzebnego stresu. Ale działanie w myśl zasady "ufaj i kontroluj" jest zalecane.
Pozdrawiam

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Spór o liczbę obwodów w skrzynce elektrycznej

autor: xander119 » 23 gru 2016, 7:40

Dokładnie tak jak pisze Pioter. Skoro jest 12 bezpieczników to każdy z nich chroni jeden obwód. Mnie się coś zdaje że znajomy przypiardolił się do tego że jest jedna różnicówka na całe mieszkanie ale to nie ma nic wspólnego z obwodami odbiorczymi. Może być tak że ma ona prąd znamionowy wartości wszystkich bezpieczników więc rozdzielanie układu na dwie różnicówki jest po pierwsze droższe a po drugie zajmuje więcej miejsca w skrzynce-a jak widać nie ma go już za wiele.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów