Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

starydom123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2016, 18:53
Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

autor: starydom123 » 15 gru 2016, 19:43

Chcę ocieplić dom z roku 88, niestety poległem na obliczaniu opłacalności inwestycji. Pomożecie?

Budynek ogrzewany kondensatem, koszt ogrzewania za zeszły rok 7000zł / 3250m3 gazu / 36500 Kwh.
Ściany ocieplone 5cm styropianu białego, stropodach płaski, ocieplony ~25 granulatu wełny. Okna plastikowe dwuszybowe. Drzwi stare drewniane. Wentylacja grawitacyjna.

Planowane dodanie 15cm styropianu grafitowego. Firma budowlana wyliczyła ~280m2 ściany, łączny koszt 36k.

Na jakie realne oszczędności w kosztach ogrzewania mogę liczyć? W tym momencie wydaję 7000 rocznie przy stosunkowo łagodnej zimie. Zakładając redukcje kosztu do ~5000 po dociepleniu, inwestycja zwróci się po 18 (!) latach.

Kalkulator na http://cieplowlasciwie.pl/ jest średnio pomocny - pokazuje, że dom powinien zużywać ~32 000 Kwh rocznie, a po modernizacji ~23 000 Kwh rocznie (i krzyczy że wykorzystuje tylko 60% energii zawartej w paliwie - hm?)


Kształt budynku jest nieregularny - dwa połączone prostokąty, budowa półpiętrowa, pierwsze piętro wysunięte o ~1.5m (wisi w powietrzu). Zabudowa szeregowa - dolna połowa mniejszej ściany zasłonięta garażem sąsiada. Obrys budynku to 10x12m. Wygląda jak poniżej:
Obrazek

Jak mam oszacować straty ciepła przed i po wykonaniu inwestycji? Niestety "normalne" kalkulatory online nie przewidują budynków o niestandardowym kształcie, utykam na pytaniu ile to ma pięter :-/ (dla ciekawych - piętro, parter, piwnica z lewej i piętro plus wkopany w ziemię parter po prawej).

Gość10463
Re: Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

autor: Gość10463 » 15 gru 2016, 20:13

docieplenie ... ja wolę izolować od strat i od wewnątrz, jakoś nazywają mnie głupcem ale to temu głupcowi dopłacają do ogrzewania co roku po parę stówek i głupiec ma podzielniki ciepła na kaloryferach .... śmieje się ten kto się śmieje ostatni

izolację mam grubości może 2-3 mm na ścianach i sufitach a na zewnątrz zero styropianu bo wspólnoty nie stać na to jeszcze, grubość ściany 25 cm + stare zdezelowane już płyty z supremy otynkowane cementem i piachem

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 gru 2016, 9:52

starydom123 pisze:Chcę ocieplić dom z roku 88, niestety poległem na obliczaniu opłacalności inwestycji. Pomożecie?

Budynek ogrzewany kondensatem, koszt ogrzewania za zeszły rok 7000zł / 3250m3 gazu / 36500 Kwh.
Ściany ocieplone 5cm styropianu białego, stropodach płaski, ocieplony ~25 granulatu wełny. Okna plastikowe dwuszybowe. Drzwi stare drewniane. Wentylacja grawitacyjna.

Planowane dodanie 15cm styropianu grafitowego. Firma budowlana wyliczyła ~280m2 ściany, łączny koszt 36k.

Na jakie realne oszczędności w kosztach ogrzewania mogę liczyć? W tym momencie wydaję 7000 rocznie przy stosunkowo łagodnej zimie. Zakładając redukcje kosztu do ~5000 po dociepleniu, inwestycja zwróci się po 18 (!) latach.

Kalkulator na http://cieplowlasciwie.pl/ jest średnio pomocny - pokazuje, że dom powinien zużywać ~32 000 Kwh rocznie, a po modernizacji ~23 000 Kwh rocznie (i krzyczy że wykorzystuje tylko 60% energii zawartej w paliwie - hm?)


Kształt budynku jest nieregularny - dwa połączone prostokąty, budowa półpiętrowa, pierwsze piętro wysunięte o ~1.5m (wisi w powietrzu). Zabudowa szeregowa - dolna połowa mniejszej ściany zasłonięta garażem sąsiada. Obrys budynku to 10x12m. Wygląda jak poniżej:
Obrazek

Jak mam oszacować straty ciepła przed i po wykonaniu inwestycji? Niestety "normalne" kalkulatory online nie przewidują budynków o niestandardowym kształcie, utykam na pytaniu ile to ma pięter :-/ (dla ciekawych - piętro, parter, piwnica z lewej i piętro plus wkopany w ziemię parter po prawej).

Nawet najgorzej izolowane domy - przy ogrzewaniu bezpośrednim zużywają do 30kWh/m2 na ogrzewanie. Łatwo więc policzyć ile traci się na dziurach i hydraulicznym ogrzewaniu.
Dom ma największe straty przez źle zrobioną instalacje (hydrauliczny system ogrzewania i durszlak (wentylacja grawitacyjna )
W dalszej kolejności (i to znacznie) są straty do gruntu, dach okna.
Ściana ma niewielki udział. Najważniejsza się nawet cieka izolacja od wewnątrz i PAROIZOLACJA.
Radziłbym inwestować w to co przynosi największą korzyść... w instalację. Bo zaizolować domu się nie da. Nie pomoże dodatkowy kożuch gdy brak butów.
HVAC - najtańszy komfort.

Darex85
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 87
Rejestracja: 31 paź 2017, 10:52
Re: Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

autor: Darex85 » 19 mar 2018, 12:26

Ja mam taki właśnie dom i w zeszłym roku robiliśmy ocieplenie poddasza i domu i u nas ociepleniem zajęła się firma http://www.gut-bud.pl/. Nasz dom ma ponad 20 lat i od początku nie był ocieplony i bardzo dawało się to odczuć w zimę. Do domu wchodziła wilgoć i dom szybko się wychładzał a co za tym idzie na ogrzewanie wydawaliśmy krocie. Teraz kiedy dom jest ocieplony płacimy połowę za ogrzewanie i polowe zamawiamy węgla.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 mar 2018, 14:32

Darex85 pisze:Ja mam taki właśnie dom i w zeszłym roku robiliśmy ocieplenie poddasza i domu i u nas ociepleniem zajęła się firma http://www.gut-bud.pl/. Nasz dom ma ponad 20 lat i od początku nie był ocieplony i bardzo dawało się to odczuć w zimę. Do domu wchodziła wilgoć i dom szybko się wychładzał a co za tym idzie na ogrzewanie wydawaliśmy krocie. Teraz kiedy dom jest ocieplony płacimy połowę za ogrzewanie i polowe zamawiamy węgla.

Termomodernizację robi się, by wyrzucić kotłownię! Kotłownia nie jest w stanie mało zużyć .
Nie wstydzi się Pan przyznawać do palenia węglem?????????????????????
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Docieplenie starego domu - opłacalność inwestycji

autor: szari » 19 mar 2018, 14:35

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Nie wstydzi się Pan przyznawać do palenia węglem?????????????????????

A Pan nie wstydzi się sprzedawać instalacji za 20000 PLN obiecując cuda których nie potrafi udowodnić?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów