Ekogroszek - spieki

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

michal_33217
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2014, 8:59
Lokalizacja: Radom
Re: Ekogroszek - spieki

autor: michal_33217 » 30 gru 2014, 10:01

Witam. Chciałbym się podpiąć do tematu, mianowicie również paliłem wczoraj ekogroszkiem z Wesołej. Piec jaki posiadam to: Metalbet Hydra Compakt 20kW, sterownik MASter 500, piec z podajnikiem ślimakowym żeliwnym. Zakupiony w tym roku w październiku.

Efekt spalania był następujący:
Temp zadana: 50stopni.
Ustawienia:
1) 12s podawania 70s przerwa
działo się coś takiego:
Obrazek

Obrazek

2) 15s podawania 120s przerwy
działo się coś takiego:
Obrazek

Po rozbiciu tego "grzybka" płomień wyglądał tak:
Obrazek

Załączam również zdj "spieków:
Obrazek

Dmuchawa we wszystkich nastawach:
Obrazek

Popiołu prawie 0, a spieki niesamowite...
Ktoś podsunie pomysł jak się tego pozbyć, takiego zbijania się opału?


Mam jeszcze jedno pytanko. Jakie preferujecie ustawienia co do ekogroszku z Piekar? Paliłem nim i efekt był następujący przy nastawach:
Temp zadana: Najpierw 55stopni, po kilkunastu godzinach po rozgrzaniu 50stopni, jeszcze później 48stopni, po 2 dniach 45stopni

12s podawanie 60s przerwa:
Obrazek

Ilość popiołu po 10h:

Obrazek

Obrazek

Z tego co już czytałem na forum, przy tym groszku "mocniejszym" ogień nie jest aż tak duży, ale ciepło daje. Sprawdziło się to i u mnie, bo temp rosła bez problemu, tylko problem z dopalaniem...

Co do ekogroszku z Piekar temp też w miarę rośnie, tyle, że tego popiołu jest w miarę dużo...
W czym tkwi problem ?

I kolejnym małym problemem jest ilość sadzy, wcześniej w piecu zasypowym prawie jej nie było. Tu myślę, że aż nadmiar. Jak się jej pozbyć ? Czy to normalne w tych piecach, że jest jej dość sporo ?

Więcej zdjęć oczywiście posiadam.

Pozdrawiam.

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: Ekogroszek - spieki

autor: SUSPENSER » 01 sty 2015, 19:57

Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Fajowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2014, 15:19
Re: Ekogroszek - spieki

autor: Fajowy » 08 sty 2015, 23:44

Witam
Jak pewnie wiesz mialem podobny problem z tym samym weglem.
Dostosowalem sie do wskazowek kolegi jacbak7870

" ustawienia przy takim węglu

2s podawanie przerwa 10s
5s podawanie przerwa 20s
6s podawanie przerwa 25s
wentylator przy węglu 29 Mj/kg na maxsa
jeżeli będzie za duży ogień przymknij wentylator "

I u mnie spieki zniknely - poprostu otworzylem max klapke na wetylatorze i dalem go na max obroty

Pozdrawiam

kate85
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2014, 22:35
Re: Ekogroszek - spieki

autor: kate85 » 31 sty 2015, 22:48

Witam
Ja też mam problem ze spiekami i jeszcze na domiar złego kociołek zarasta mi jakąś skamieniałą sadzą :cry:
Mam piec pleszewski ze sterownikiem Tytanic, moje ustawienia to:
temp. 50
czas podawania: 12 s
czas między podawaniem: 33 s
dmuchawka na 4 biegu
czas przedmuchu: 13 s
przerwa w podtrzymaniu: 11 min
Zastanawiam się czy te spieki to wina złych ustawień sterownika, czy węgiel jest kiepskiej jakości.
Piec w zasadzie nie spala dużo, bo jakieś 16 kg na dobę, przy 120 metrach i bojlerze na 120 litrów...na podtrzymaniu wytrzymuje ok 50 min i szybko osiąga temperaturę zadaną.Wszystko było by super gdybym tylko nie musiała co 2 dni opróżniać popielnika!
Może ma ktoś jakiś pomysł żeby piec nie zarastał sadzą i nie było spieków?
Pozdrawiam

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Ekogroszek - spieki

autor: Enerbau » 01 lut 2015, 0:26

kate85 pisze:Może ma ktoś jakiś pomysł żeby piec nie zarastał sadzą i nie było spieków?
Pozdrawiam

Jedyny pomysł, to pozbyć się centralnego ogrzewania. Chyba, że mamy do czynienia z desperatami!






NC

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: Ekogroszek - spieki

autor: SUSPENSER » 02 lut 2015, 17:08

Enerbau pisze:
kate85 pisze:Może ma ktoś jakiś pomysł żeby piec nie zarastał sadzą i nie było spieków?
Pozdrawiam

Jedyny pomysł, to pozbyć się centralnego ogrzewania. Chyba, że mamy do czynienia z desperatami!


Toś waść doradził ...

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: Ekogroszek - spieki

autor: SUSPENSER » 02 lut 2015, 17:09

kate85 pisze:Witam
Ja też mam problem ze spiekami i jeszcze na domiar złego kociołek zarasta mi jakąś skamieniałą sadzą :cry:
Mam piec pleszewski ze sterownikiem Tytanic, moje ustawienia to:
temp. 50
czas podawania: 12 s
czas między podawaniem: 33 s
dmuchawka na 4 biegu
czas przedmuchu: 13 s
przerwa w podtrzymaniu: 11 min
Zastanawiam się czy te spieki to wina złych ustawień sterownika, czy węgiel jest kiepskiej jakości.
Piec w zasadzie nie spala dużo, bo jakieś 16 kg na dobę, przy 120 metrach i bojlerze na 120 litrów...na podtrzymaniu wytrzymuje ok 50 min i szybko osiąga temperaturę zadaną.Wszystko było by super gdybym tylko nie musiała co 2 dni opróżniać popielnika!
Może ma ktoś jakiś pomysł żeby piec nie zarastał sadzą i nie było spieków?
Pozdrawiam


Proponuję podawanie zmniejszyć na 2s i odpowiednio zmniejszyć dmuchawę, żeby kopiec żaru był wypukły na 2-3 cm

Przerwa w podtrzymaniu spokojnie 20 minut

jaro13
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 28 paź 2015, 22:20
Re: Ekogroszek - spieki

autor: jaro13 » 09 lis 2015, 13:34

Zrób jak napisał SUSPENSER a przed zakupem kolejnego ekogroszku poczytaj czym się kierowac przy wyborze http://gielda-paliw.com/czeste-pytania.html#dobry-ekogroszek-czyli-jaki

monjak2
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2016, 0:10
Re: Ekogroszek - spieki

autor: monjak2 » 29 lis 2016, 13:15

SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Ekogroszek - spieki

autor: szari » 29 lis 2016, 13:21

monjak2 pisze:Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje


Kto Ci wpierdzielił kocioł 20-30kW i do jakiej powierzchni domu? Daj Borze do 800m2 kiepsko ocieplonej chałupy.
Jaki węgiel, jaka instalacja, grzejniki, itd.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

monjak2
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2016, 0:10
Re: Ekogroszek - spieki

autor: monjak2 » 29 lis 2016, 17:52

monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z .
dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje
monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje

Mozemy skontaktowac sie telefonicznie.moj nr 791 591 333

monjak2
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2016, 0:10
Re: Ekogroszek - spieki

autor: monjak2 » 29 lis 2016, 18:35

monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje
monjak2 pisze:
monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z .
dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje
monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje

Mozemy skontaktowac sie telefonicznie.moj nr 791 591 333

monjak2 pisze:
monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z .
dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje
monjak2 pisze:
SUSPENSER pisze:Ustaw podawanie 2s, przerwa 20s +-5s [doreguluj, żeby kopiec był 2-3 cm powyżej płaszczyzny palnika] i daj po godzinie pracy kotła wklej zdjęcie lub podeślij link do filmu jak się pali.

Witam,potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca kolton20-30KW,mam ogromne spieki kazda proba ustawien nic nie daje,oczywiscie nie probowalem z dmuchawka na maxa i takimi ustawieniami jak znajduje na 2 s pod na 10 przerwy,prosze o pomoc dziekuje

Mozemy skontaktowac sie telefonicznie.moj nr 791 591 333

Grzejniki zeberkowe alu,zawor 3 drozny,2 pompy co i cwu,a wegiel nie potrafie wytlumaczyc,z tego samego zrodla co zwykle,bojler 300 powierzchnia jakies do 250 mkw

KK787
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2016, 13:15
Re: Ekogroszek - spieki

autor: KK787 » 27 gru 2016, 11:38

Jak będziesz szukał nowego dostawcy to zerknij na ofertę kuppanwyngiel, ja biorę od nich ekogrosze Hanysek teraz, jak dla mnie super- bardzo wysoko energetyczny, wydajny, popiołu malutko. Cena tez całkiem całkiem ;)

Bielar
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 29 gru 2016, 10:19
Re: Ekogroszek - spieki

autor: Bielar » 29 gru 2016, 10:30

2 sekundy podawania nie są zbyt małe? U siebie po długim czasie przestawiłem na 10 podawanie, 30 przerwy, dmuchawa min 18, max 29 moc nadmuchu 54 w Galmecie. Kotła nie polecam, ciągłe problemy. Dla mnie jak pojawiają się spieki, to wina groszku. Przed zakupem trzeba wziąć na próbę.

omadrka
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2016, 8:05
Re: Ekogroszek - spieki

autor: omadrka » 29 gru 2016, 10:36

Rzeczywiście jest taki eko ?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 38 gości

Gotowe projekty domów