Uprawnienie do prowadzenia pomiarów wentylacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Termopuls1
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2016, 19:15
Re: Uprawnienie do prowadzenia pomiarów wentylacji

autor: Termopuls1 » 28 lis 2016, 19:41

Uprawnienia wentylacyjne można uzyskać w ramach Grupy 2. Nie spotkałem kompetentnego ani uprawnionego kominiarza. Mają mierniki wentylacji, ale to fikcja. Mierniki te wskazują tylko prędkość wiewu. Istotnym jest oczywiście Delta t, czyli różnica temperatur pomiędzy wnętrzem
a temperaturą zewnętrzną - to oczywiste dla znającego przy najmniej podstawy fizyki.
Jeśli np. woda przepływa z prędkością 5 m/sek rurą fi 50 mm, lub 50cm - to ile przepływa wody
w ciągu sek/min/ godz? Kominiarz mierzy tylko prędkość, nawet nie trudząc się na pomiar temperatur. O umiejętności wyliczenia wydajności wentylacji czy krotności wymiany / h
nie wspominając. Dla mnie kominiarze to oszuści ubrani na czarno.
Dodatkowych wyjaśnień chętnie udzielę - proszę o pytania na Forum lub termopuls1@gmail.com

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Uprawnienie do prowadzenia pomiarów wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 lis 2016, 9:57

Nie spotkałem kompetentnego ani uprawnionego kominiarza.
Tu dwóch pisuje, są bardzo kompetentni.

Mają mierniki wentylacji, ale to fikcja. Mierniki te wskazują tylko prędkość wiewu. Istotnym jest oczywiście Delta t, czyli różnica temperatur pomiędzy wnętrzem
Miernik nie jest fikcją, pomiar może być fikcyjny. Np. pomiar wentylacji grawitacyjnej.
a temperaturą zewnętrzną - to oczywiste dla znającego przy najmniej podstawy fizyki.
CO 2 i H2O mają tendencje unoszenia się, mimo że CO2 jest cięższe od powietrza. To gazy cieplarniane. Poza tym powietrze z większą ilością wilgoci jest lżejsze, więc nie tylko delta T.
O umiejętności wyliczenia wydajności wentylacji czy krotności wymiany / h
Co ma krotność wymian do wentylacji? Pan na pewno w domowej wentylacji raczy pisać?
Dla mnie kominiarze to oszuści ubrani na czarno.
Wielu naciągaczy i oszustów chodzi na czarno, ale nie należy uogólniać. Kominiarz, ma bardzo niewdzięczne zadanie. Tam gdzie są kominy, bardzo często jest też tzw wentylacja grawitacyjna.
A tę pomierzyć, czy wykonać prawidłowo jest nie sposób.

Nie wiem, dlaczego Pan się nie czepia oszustów, którzy robią audyty, czy świadectwa energetyczne domów z wentylacją grawitacyjną? Przecież starty ciepłą przez wentylację grawitacyjną można tylko "wyssać z palca".
Dodatkowych wyjaśnień chętnie udzielę - proszę o pytania na Forum lub termopuls1@gmail.com

Wie Pan dlaczego hydrauliczne systemy ogrzewania nie nadają się do budownictwa?
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości

Gotowe projekty domów