przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
seku69
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 6:28
przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: seku69 » 25 lis 2016, 6:40

witam.Kupiłęm niedawno kawałek ziemi z budynkiem magazynowym / prawnie nazywany jako hala magazynowa , silos/ .Poprzedni właściciel przekazał mi decyzje o przekształceniu tego budynku na mieszkalny. Są tam warunki zabudowy .Mam tam podłączony prąd , wodę , i kanalizacjie. Mam zamiar w miejsce istniejącego "wstawić nowy budyneczek , ' pierwotnie ta wiata ma 70m2 a ja nie chce przekroczyć 50 m2 .Pierwotnie jest z blachy a ja chce z suporeksu.Mam pytanie co dalej mam w pierwszej kolejności robić. Czy potrzebuje nowy projekt na dom czy na te przekształcenie. Chciał bym jak najtaniej oczywiście. Gdzie kończy się przekształcenie a zaczyna już budowa nowego domu.?

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: xander119 » 27 lis 2016, 9:56

Rozbierz to i buduj od nowa. Najtaniej wyjdzie.

seku69
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 6:28
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: seku69 » 28 lis 2016, 6:46

wtedy musiał bym występować o pozwolenie na budowę .Chciałbym wykorzystać istniejący fundament i zezwolenia.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: xander119 » 28 lis 2016, 9:14

Jednorodzinne są dzisiaj na zgłoszenie.

anna_klew
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:50
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: anna_klew » 28 lis 2016, 9:24

Więcej zachodu będzie z tym przekształcaniem niż postawieniem nowego, zrób tak jak podpowiada Xsander 119.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: Jan_Kalita » 28 lis 2016, 9:37


seku69
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 6:28
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: seku69 » 28 lis 2016, 14:27

skorzystam z istniejących warunków zabudowy -więc wydaje mi się że jeśli w projekcie zachował bym kąt dachu , wysokość i obrys zewnętrzny nie większy od tych w warunkach przekształcenia istniejącego to było by to zgodne z prawem.W internecie znalazłem kilka projektów w cenie do 2500 zł. ale wszystkie są za szerokie.Może polecicie mi coś w tym temacie.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: xander119 » 28 lis 2016, 15:19

Nie zrozumieliśmy się. Żeby cokolwiek zbudować na starym fundamencie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Do tego musisz mieć inwentaryzację budynku-z blachy? Mieszkalny? Pomyśl- 4 egzemplarze projektu budowlanego, uzgodnienia z sanepidem, dostawcą energii, odbiorcą ścieków, dostawcą wody itd. Każdy papierek kosztuje. To co ty masz to tylko warunki zabudowy które poprzedni właściciel narysował sobie na kolanie i wystąpił o nie do gminy. Gmina nie jest od wydawania pozwoleń tylko zatwierdzania czy na danym terenie możesz zbudować to co jest opisane na papierze skierowanym do nich. Od wydawania pozwoleń jest Starostwo Powiatowe. Projekt który znalazłeś za 2500 i tak musi być zaadoptowany do twoich warunków więc licz się z kosztem 3x większym niż sama koncepcja. Bo to tylko koncepcja. Nie wiem jak prościej ci to wytłumaczyć.

seku69
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 6:28
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: seku69 » 28 lis 2016, 15:27

w takim razie na czym miało by polegać przekształcenie. Jeśłi bym się zdecydował , to czym różniło by się od nowej budowy.

seku69
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2016, 6:28
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: seku69 » 28 lis 2016, 15:30

Jeśłi chodzi o przyłącza woda+licznik, kanalizacja , prąd to to, wszystko jest

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: xander119 » 28 lis 2016, 15:45

Przekształcenie polega na tym że całą papierkologię musisz zrobić od nowa. Przy budowie nowego domu tylko zgłaszasz. Nie musisz mieć pozwolenia na budowę-oczywiście jeśli prawidłowo złożysz wszystkie kwity. Zgłoś rozbiórkę a potem budowę domu jednorodzinnego. Najprościej, najtaniej.
Jak będziesz chciał przebudować to zaraz ci konstruktor znajdzie problem typu za mały przekrój rur kanalizacyjnych, źle zaizolowany fundament, nie odpowiedni grunt itp itd. Będą z ciebie kasę doić aż machniesz ręką i olejesz temat albo fundusze ci się skończą. Przebudowa i zmiana przeznaczenia opłaca się tylko w momencie gdy budując wiesz że kiedyś będziesz chciał przekształcić budynek na dom. Kumasz? Np budujesz na starych przepisach gospodarczy wiedząc że za chwilę będziesz w nim mieszkać. Przy układzie który ty masz jest to totalną porażką.

zajce
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2016, 21:36
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: zajce » 28 lis 2016, 22:30

Witam, mam dość podobny problem więc nie chciałem otwierać nowego tematu.
Więc od początku, moi rodzice mają budynek gospodarczy typu obora na działcę, więc chcieliśmy podzielić działkę na 2 części, jedna z tym budynkiem i była by dla mnie, i chciałem zaadoptować ten budynek na mieszkanie, i tu moje pytanie czy dużo papierkowej roboty przy tym i jaki może być koszt przekształcenia? Podobno taniej wyjdzie najpierw zrobić a później zalegalizować. W tym momencie jest tam prąd i szambo, wodę chciałem ze studni i hydrofor.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: Jan_Kalita » 29 lis 2016, 9:01

zajce pisze:Witam, mam dość podobny problem więc nie chciałem otwierać nowego tematu.
Więc od początku, moi rodzice mają budynek gospodarczy typu obora na działcę, więc chcieliśmy podzielić działkę na 2 części, jedna z tym budynkiem i była by dla mnie, i chciałem zaadoptować ten budynek na mieszkanie, i tu moje pytanie czy dużo papierkowej roboty przy tym i jaki może być koszt przekształcenia? Podobno taniej wyjdzie najpierw zrobić a później zalegalizować. W tym momencie jest tam prąd i szambo, wodę chciałem ze studni i hydrofor.


Przekształcenie to jedno, ale wymagany jest też projekt budowlany. Domyślam się, że tak naprawdę to już tam jest zrobione tylko mieszkanie, a chce Pan to zalegalizować.

Potrzebna będzie inwentaryzacja starego obiektu, "projekt" tego co teraz powstało z pieczątką osób uprawnionych - architekt, konstruktor itd. Jeżeli coś jest niezgodne z PB i architekt powie, że trzeba to zmienić - to nie ma marudzenia tylko trzeba to zrobić.

zajce
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2016, 21:36
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: zajce » 29 lis 2016, 10:38

Myli się pan, w tym momencie w jednym pomieszczeniu jest warsztat a reszta to graciarnia. Jak by to wyglądało żeby zrobić to legalnie z pozwoleniem, co będzie trzeba załatwić i ile może to kosztować? Chodzi o same pozwolenia itp

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: przekształcenie bydynku gospodarczego na mieszkalny

autor: Jan_Kalita » 29 lis 2016, 13:27

Ile w sumie powierzchni jest do zinwentaryzowania? Tak mniej więcej chociaż.
Na jakiej części budynku będzie część mieszkalna?
Co trzeba by było zmienić np konstrukcyjnie? jakich instalacji brakuje? Czy budynek jest zaopatrzony w prąd i czy będzie potrzebna zmiana mocy przyłączeniowej? To wszystko wyklaruje ostateczną cenę.

Tak w ciemno strzelając to mogę tylko powiedzieć, że za sam projekt wyjdzie 10-20 tys. zł. wraz ze wszystkimi warunkami, zmianami, branżami itd.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów