jaka grubość deski na ścinę?

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

latarnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:03
jaka grubość deski na ścinę?

autor: latarnik » 20 lis 2016, 0:19

chciałem zamocować na ścianie zamiast paneli, czy boazerii po prostu zwykłe deski.
Ich grubość to 200 mm. Do tego dochodzą jeszcze łaty, czyli konstrukcja nośna.A w efekcie we wnęce, gdzie chciałbym położyć drewno- pomiędzy ścianami odległość się na tyle zmniejszy, że nie zmieszczę łóżka. Teoretycznie można deskę oddać do stolarni i z jednej zrobić dwie o szerokości około 7 mm. Ale czy taka deska nie pęknie przy lada okazji? Uprzedzając pytanie najczęściej deski są z drzew iglastych i takie kupiłbym. Jaka powinna być najmniejsza grubość deska aby była ona trwała?
Czy jest jakiś inny system montażu oprócz tego za pomocą łat, żeby wszystko było w porządku?
Boję się bezpośrednio dać deski na ścianę , ponieważ wszędzie czytałem, że deska powinna oddychać. Będę wdzięczny za wskazówki.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: jaka grubość deski na ścinę?

autor: -_- greg » 20 lis 2016, 1:26

Nie robiłem czegoś takiego jedynie podzielę się przemyśleniem.
Grubość deski wydaje się ok.
Rozstaw łat montażowych raczej nie większy niż 60cm.
Możesz przeprowadzić test na podłodze na ugięcie takiej deski pod naciskiem punktowym.
Dystanse (łaty) między deskami a ścianą są wskazane choćby z tego powodu że łatwiej przymocować i mniej wiercenia w ścianie. Ten sposób montażu jest dla mnie naturalnym wyborem. Gdyby ściana była przemarznięta i wilgotna to bezpośredni montaż odpada. W innym przypadku nie powinno być problemu.
Ogólnie pomysł z odeskowaniem wydaje się fajny.

latarnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:03
Re: jaka grubość deski na ścinę?

autor: latarnik » 20 lis 2016, 1:41

dziękuję za odpowiedz, tylko jak napisałem wnękę, gdzie chce połozyć deski mam na tyle wąską, że jeśli dam deskę o grubości 200 mm to nie wejdzie mi łóżko pomiedzy ściany.
Więc wymysliłem deskę przeciąć wzdłuż .Ale powstana wtedy 2 deski o grubości 70 mm - 30 mm zabierze piła- i po prostu nie wiem, czy taka deska nie będzie pękać. Z tego też powodu, że łóżko się nie mieści wolałbym jakiś inny sposób montażu niż na łaty.


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów