Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
GOULTRA
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2016, 10:44
Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: GOULTRA » 02 lis 2016, 18:50

Witam wszystkich,

Chciałem się poradzić waszej opinii.
Ponieważ jesteśmy przed odbiorem mieszkania deweloperskiego w najbliższej przyszłości staramy się monitorować inwestycje.

Ostatnio znaleźliśmy takie cudo na naszym balkonie.
Legary zostały wypoziomowane ścinkami z papy, które położone są na papie.

Co śmieszne deweloper twierdzi, że jest to zgodne ze sztuką wykonania i jednemu z mieszkańców nie uznał roszczenia.
Ta sytuacja nauczyła mnie, że bez inspektora się nie obędzie, ale chcę poznać waszą opinie, czy zamiast twardych podkładek (jak to wszędzie jest pokazane w internecie), konstrukcje takie jak te mają prawo bytu?

Mi to wygląda na prowizorkę, ale nie jestem specjalistą.
Dziękuję za pomoc.

Update
Odpowiedź inwestora:
1. Profil podłoża właściwy – spadki zostały utworzone na klinach styropianowych
2. Zacieków w mieszkaniu M18/04 nie stwierdzono
3. Sposób podparcia rusztu uzgodniony z Projektantem i przedstawicielem firmy Gamrat
Załączniki
20161031_102938.jpg
20161031_102916.jpg
20161031_102904.jpg

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: Jan_Kalita » 03 lis 2016, 8:14

1. Spisać nazwę producenta paneli i poprosić ich o instrukcje montażu. Podkładki można stosować tylko do regulacji poziomu, natomiast same panele powinny być sztywno przymocowane do podłoża.

2. Zaciek pod balkonem wynika z tego, że izolacja przeciwwodna (papa) jest za niska i podczas większych opadów może przesiąkać.

Obawiam się, że bez rzeczoznawcy się nie obejdzie

GOULTRA
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2016, 10:44
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: GOULTRA » 03 lis 2016, 10:08

Jan_Kalita pisze:1. Spisać nazwę producenta paneli i poprosić ich o instrukcje montażu. Podkładki można stosować tylko do regulacji poziomu, natomiast same panele powinny być sztywno przymocowane do podłoża.

2. Zaciek pod balkonem wynika z tego, że izolacja przeciwwodna (papa) jest za niska i podczas większych opadów może przesiąkać.

Obawiam się, że bez rzeczoznawcy się nie obejdzie


Panie Janie,
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Gość10463
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: Gość10463 » 03 lis 2016, 20:53

tyle że jako ekspert od hydroizolacji widzę że brak izolacji cokołowej na wierzchniej warstwie tarasu a i zapewne pod częścią styropianu ... zacieka

co do montażu legarów .... nie zgodnie ze sztuką budowlaną ( brak umiejętności czytania instrukcji montażu)

GOULTRA
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2016, 10:44
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: GOULTRA » 04 lis 2016, 18:21

Do rozmowy dołączył się również producent, do którego również się zwróciłem.
Zakwestionował sposób wykonania i dziś nasz taras wygląda już inaczej (zobaczcie w załącznikach).

Krystian,, mógłbyś rozwinąć temat izolacji?
Bo niestety nie do końca rozumiem.

Jacek
Załączniki
20161104_093347.jpg
20161104_093337 (2).jpg

Gość10463
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: Gość10463 » 05 lis 2016, 8:24

co ja będę pisał ? że masz odciąć styropian na ścianie i sprawdzić czy jest izolacja na ścianie ? na 99% jej tam nie ma. Izolacja wierzchnia z papy jak się domyślam nie jest wywinięta na ocieplenie, bo i po co, izolacja pod spodem czyli ta międzywarstwowa także nie jest na ścianie do wysokości tarasu + 30 cm nad niego, drzwi też nie są uszczelnione

jak zacznie Ci wilgoć na ścianach wyłazić wewnątrz na cokołach to wiesz gdzie szukać przyczyn zawilgocenia, mam dziesiątki zdjęć i filmów promujących developerów i ich roboty więc mogę CI wysłać jeden ukazujący problem

po pierwszym twoim zdjęciu wiem że masz spieprzone wszystko od podstaw ;-)

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: xander119 » 05 lis 2016, 8:55

Papa dens

GOULTRA
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2016, 10:44
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: GOULTRA » 05 lis 2016, 9:02

Krystian_Tarnowski pisze:co ja będę pisał ? że masz odciąć styropian na ścianie i sprawdzić czy jest izolacja na ścianie ? na 99% jej tam nie ma. Izolacja wierzchnia z papy jak się domyślam nie jest wywinięta na ocieplenie, bo i po co, izolacja pod spodem czyli ta międzywarstwowa także nie jest na ścianie do wysokości tarasu + 30 cm nad niego, drzwi też nie są uszczelnione

jak zacznie Ci wilgoć na ścianach wyłazić wewnątrz na cokołach to wiesz gdzie szukać przyczyn zawilgocenia, mam dziesiątki zdjęć i filmów promujących developerów i ich roboty więc mogę CI wysłać jeden ukazujący problem

po pierwszym twoim zdjęciu wiem że masz spieprzone wszystko od podstaw ;-)


Krystian, wow dzięki za odpowiedź.
Oczywiście chętnie zapoznam się ze zdjęciami bo to zawsze będzie jakiś oręż.

Zgłębiam już temat bo sprawa nie wydała mi się taka oczywista.
Czym to może skutkować w przyszłości?

Pozdrawiam
Jacek

Gość10463
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: Gość10463 » 06 lis 2016, 8:29

20160729_121541.jpg
uszczelnienie progu w drzwiach

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: Jan_Kalita » 07 lis 2016, 13:58

Jedyne co tu widzę jest wykonane prawidłowo - to brak łączenia na kątownikach do papy. Faktycznie powinno się ustawiać skręconą ramę na bloczkach betonowych i ustawić pojedyncze podkładki w celu wyrównania poziomu lub wykonania spadu 1% wzdłuż przetłoczenia paneli. Niedopuszczalnym jest jednak stosowanie wielu podkładek ułożonych jedna na drugiej! Bloczki lub płyty betonowe powinny być ustawione przede wszystkim na krańcach konstrukcji z legarów, a jak widać na pierwszym zdjęciu - tam ich nie ma. Inna sprawa, że kompletnie niepotrzebnie są wykonane te poprzeczki. Wystarczą w zupełności ramy wykonane z legarów, chyba że chcieli w ten sposób zniwelować efekt pracowania legarów na takim podłożu. W takim wypadku sami od początku wiedzieli, że jest źle!

Jak to naprawić:
- zamówić stopy regulowane do legarów (odległości pomiędzy stopami można wyczytać w instrukcji),
- zdemontować starą konstrukcję legarów
- zdemontować podkładki, bloczki itp.
- ustawić nową ramę z legarów na stopach regulowanych,
- zmontować nowy taras z paneli zgodnie z instrukcją,

Opinia na podstawie instrukcji montażu paneli REHAU RELAZZO

niggawhite
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2019, 23:30
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: niggawhite » 14 mar 2019, 23:34

Potwierdzam, przekonałem się osobiście, że złym pomysłem jest stosowanie wielu podkładek ułożonych jedna na drugiej!

Najlepsze rozwiązanie to twardy bloczek betonowy a na nim gumowa podkładka izolująca od wilgoci np z epdm.

Znalazałem ofertę na podkładki gumowe [url]https://dystansowe.pl[/url] , szukam jeszcze producenta bloczków lub innego twardego materiału. Czy ktoś może coś polecić? :roll:
Ostatnio zmieniony 06 cze 2019, 9:50 przez niggawhite, łącznie zmieniany 3 razy.

JoachimKon
Aktywny
Aktywny
Posty: 216
Rejestracja: 24 lis 2016, 20:06
Re: Taras balkonowy - dziwne podkładki pod legary

autor: JoachimKon » 29 mar 2019, 9:57

A ja mogę ze swojej strony zaproponować również zakup pięknej kostki dekoracyjnej jak Kanada Pozbruk, którą sami kupiliśmy i wyłożyliśmy na tarasie. Jest to materiał który strukturą i kolorem imituje drewno. Wyjątkowy design i dużo wyższa trwałość niż klasyczna deska (nie mówiąc już o cenie i prostocie utrzymania). Jednak myślę, że też warto sprawdzić również płyty z linii Presstone.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów