Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 15 paź 2016, 23:17

Witam,
mam ze współwłaścicielem budynek jednorodzinny dwu lokalowy na współwłasność i chce on z niego zrobić 2 nieruchomosci zabudowane. Między moim lokalem mieszkalnym a jego jest garaż, na częściowym styku ze ścianą mojej części i jest tam wbudowana ściana p/poż.
Dalsza część ściany mojego lokalu ma okno.
Współwłaściciel chce zrobić podział po ścianie mojego lokalu-czy taki "zastany" stan w terenie/mój lokal jest od 1958 r, współwłaściciela - nowy i jeszcze nie wykończony/ będzie podlegał Rozporządzeniu o war. techn. i czy okno w granicy będzie dopuszczalne ?

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: Jan_Kalita » 17 paź 2016, 7:51

Prawo przeważnie nie działa wstecz, więc tu nie powinno być problemu. Dodatkowo warunki techniczne dopuszczają zabudowę na granicy działki, jeżeli zabudowa jest jednorodna.

Jeżeli już to może przyczepić się strażak jak ktoś go wezwie, ale wtedy można prosić o odstępstwo i zaproponować zamontowanie okna ppoż np EI60.

atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 17 paź 2016, 19:01

Dziękuję,
co oznacza zabudowa jednorodna ? - domy o tym samym charakterze "mieskzalnym" , tej samej wysokości etc?
Załączniki
szkic.jpg

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: Jan_Kalita » 18 paź 2016, 7:22

O holender ja zrozumiałem, że obaj Panowie będziecie mieli garaże na granicy działek. W takim wypadku to może nie podziałać.

Obawiam się, że tutaj jesteś Pan zdany na łaskę urzędu i jego interpretacji przepisów.

balsyl
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 17 paź 2016, 13:36
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: balsyl » 18 paź 2016, 7:55

Ciężko to wykonać ?

amurawska
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 17 paź 2016, 11:09
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: amurawska » 18 paź 2016, 8:37

Myślę że to jest sprawa czysto prawna, nie budowlana i tam należy szukać pomocy. Wszystko zależy od uzasadnienia i dobrej woli urzędników...

atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 18 paź 2016, 9:23

Witam,
dziękuję za wypowiedzi. Dziś mam z PINB informację telefoniczną, że jak im udowodnię, że przed podziałem okno było, to mi pozostawią je w granicy, ale...ma być nie otwierane i p/pożarowe...
Czy ktoś się orientuje, jaki jest koszt takiego okna :1,8 m x 2,5 m ?

Zresztą, jaką mam gwarancję, że sąsiad nie ma planów na tę część gruntu za garażem ...jak przedłuży garaż to i tak okno zasłoni...

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: Jan_Kalita » 18 paź 2016, 9:52

Okno ma być 2-częściowe? Czy jakoś inaczej dzielone? Najtaniej będzie chyba w 2 częściach, ale pytanie czy jest to zgodne z MPZP i czy zmiana podziału jest dopuszczalna?

atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 19 paź 2016, 15:43

W tej chwili jest projektowany podział... w wersji pierwszej, po ścianie z oknem balkonowym. Ja chcę te granicę odsunąć od okna - podział w wersji 2 linią łamaną.
Ściana lokalu nowego jest pełna, bez okna.
Nie wiem, czy będzie tu miało zastosowanie Rozporządzenia, czy też z uwagi na stan zastany odległości od granicy nie muszą być zachowane ? Chcę pójść na kompromis z sąsiadem i zrobić granicę ok. 1 m od ściany garażu i bud. mieszkalnego. Wtedy on ma dostęp remontowy do swoich ścian, ja zachowuję okno/od granicy będzie ponad 4m.

atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 19 paź 2016, 16:16

Taki jest widok z okna balkonowego - chcę zrobić podział "łamany" po ścianie garażu i budynku bez otworu , ew. odsunąć się trochę z granicą od ściany by był dostęp "remontowy".
Ściana mojej części w której jest okno jest drewniana i musi być zapewniony dostęp w razie remontu czy ocieplenia.
Załączniki
DSC01142.jpg

atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 19 paź 2016, 16:17

foto naprzeciw okna
Załączniki
DSC01145.jpg

atratus
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 paź 2016, 23:02
Re: Dzielenie budynku jednorodzinnego - fizycznie

autor: atratus » 19 paź 2016, 16:19

amurawska pisze:Myślę że to jest sprawa czysto prawna, nie budowlana i tam należy szukać pomocy. Wszystko zależy od uzasadnienia i dobrej woli urzędników...



Ale i oni chyba mają przepisy /ustawy na podstawie których te decyzje wydają? Chcę się zorientować w możliwościach


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów