Regulacja okien

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Kei92
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 lis 2013, 22:20
Regulacja okien

autor: Kei92 » 30 wrz 2016, 17:53

Witam,
Zabrałem się za konserwację okien i napotkałem na dwa problemy.
W drzwiach balkonowych szczelina u góry i dołu jest równa a w środku jest o połowę mniejsza. Nie wiem jak to wyregulować. Pod spodem umieszczam zdjęcie drzwi:
WP_20160930_17_17_16_Pro.jpg
Drzwi balkonowe

Drugi problem jest taki, że podczas remontu nie zadbałem dostatecznie o zabezpieczenie okien i proch nasypał się do mechanizmu okien. Chciałem odkręcić okucia i wyczyścić w środku ale napotkałem na dwie przeszkody:
WP_20160930_14_41_06_Pro.jpg
WP_20160930_14_41_31_Pro.jpg

Nie potrafię zdemontować tych blokad zaznaczonych na czerwono. Do czego to w ogóle służy?

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Regulacja okien

autor: Jan_Kalita » 04 paź 2016, 8:30

Po pierwsze gratuluję zakupu okien! Rehau-70 to jeden z najlepszych profili jakie znam. Może i znajdzie się profil, który jest cieplejszy, ale na pewno nie tak statyczny i dobrze wykonany jakościowo jak REHAU. Dobry wybór!

1. Regulacja skrzydeł względem ramy zawsze wygląda w ten sam sposób: pod długą osłonką dolnego zawiasu jest regulacja góra/dół. lewo/prawo i ustawianie poziomu jest trochę trudniejsza. Jedna regulacja jest przy górnym zawiasie - trzeba otworzyć całkowicie skrzydło i będzie na skrzydle wypustka pod klucz imbusowy 4. Druga regulacja poziomu jest przy dolnym zawiasie - schowana pod taką "kostką". Oczywiście osłonkę zawiasu trzeba zdjąć i tam również wchodzi klucz imbusowy 4. Najlepiej zainwestować w klucz do regulacji okien http://okucia24.com/img/products/53/2/1_max.jpg gdyż ma na końcu takie wygięcie, dzięki któremu łatwiej jest tam dotrzeć.

2. Jak nie musisz tzn. drzwi balkonowe działają, to nie ruszaj najlepiej okucia obwiedniowego. Jak zepsujesz, to będzie ogromny problem z uzupełnieniem uszkodzonego okucia. Jeżeli coś haczy, to lepiej wezwać serwisanta, który na swoją usługę będzie miał jakąś gwarancję. Z doświadczenia wiem, że cena okucia obwiedniowego może być równa zakupowi nowego okna balkonowego. Na zdjęciach nie widać producenta, ale jeżeli to WINKHAUS, to jeszcze gorzej - okucia od nich są chyba coraz gorsze.

W razie czego wrzucam kartę gwarancyjną producenta okien z którym współpracuję, wszystko co wymagane dla użytkownika jest tam opisane, a w szczególności cześć o regulacji.

http://www.redan.pl/public/downloads/gu ... ja_PVC.pdf

Kei92
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 lis 2013, 22:20
Re: Regulacja okien

autor: Kei92 » 04 paź 2016, 20:18

Dziękuję bardzo za odpowiedź, bo już myślałem, że nikt się tutaj nie zna na oknach :)
Z tymi drzwiami balkonowymi jest taki problem, że w miejscu stykania się dwóch skrzydeł po środku jest mniejsza szczelina niż u góry i dołu. Pod spodem umieszczam obrazek który prezentuje sposób wygięcia skrzydła.
WP_20160930_17_17_16_Pro.jpg

Okucia mam z firmy Roto.
Jeśli chodzi o mój poprzedni post to proszę o informację do czego służą te "blokady" które zaznaczyłem na okuciach. Nie da się tego chyba zdemontować bez uszkodzenia.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Regulacja okien

autor: yanes » 04 paź 2016, 20:26

Ja bym zmierzył szerokość każdego skrzydła na dole ,u góry i na środku.

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Regulacja okien

autor: Jan_Kalita » 05 paź 2016, 13:36

yanes pisze:Ja bym zmierzył szerokość każdego skrzydła na dole ,u góry i na środku.

Dokładnie, nie pasuje mi to co Pan napisał, być może wygiął się profil, co może zależeć od wielu czynników:
- w skrzydle nie ma wzmocnienia stali
- poprzeczka została źle docięta i rozparła skrzydło
- inne cuda niewidy

Generalnie REHAU bardzo pilnuje swojego profila, jeżeli okno nie było dawno temu montowane, to można spróbować reklamować najpierw u dealera. Jeżeli to się nie sprawdzi, to napisać do REHAUa bezpośrednio, a oni przycisną dilera.

sagios
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 wrz 2021, 7:23
Re: Regulacja okien

autor: sagios » 02 wrz 2021, 7:54

ad.1
Problem z drzwiami balkonowymi który opisujesz, tzn że przerwa między skrzydłami jest na dole i na górze szersza niż na środku oznacza, że profil skrzydła lub obu skrzydeł się odkształcił. W oknach drewnianych taki problem się nie pojawia bo szybę z drewnem łączy silikon z obu stron i to zapewnia stabilność, w oknie PCV uszczelnieniem jest uszczelka między szybą a profilem. W skrzydle jest uszczelka zewnętrzna przyszybowa potem wkładana jest szyba a potem na wcisk listewki przyszybowe z drugą uszczelką. Zapewnia to jakąś stabilność ale za każdym razem jak zamykasz to klamką ciągniesz w stronę środka i jeśli szyba jest za słabo ściśnięta przez uszczelki to może się ten profil wygiąć.
Druga sprawa mogło puścić łączenie poziomej poprzeczki z pionem...lub poprzeczka jest fabrycznie za długa. Pytanie czy tak było od początku czy pojawiło się z czasem.
Regulacja to góra dół i przekątne, więc jeśli to wykrzywienie jest niewielkie np 1-2 mm to można to regulacją wyciągnąć, jeśli więcej to nic to nie da. Długi temat....
Teoretycznie regulacja okna nie jest trudna....ale...przy założeniu, że wszystko jest zrobione książkowo ...O regulacji i złożoności tego procesu w realu możesz poczytać tutaj http://www.naprawaokien.waw.pl/regulacja-okien/index.html

ad.2
Jeśli się podczas remontu nakurzyło to raczej problem występuje na górze w poziomie, w reszcie nic nie powinno się zadziać. Jak już koniecznie chcesz wszystko rozbierać w drobnym mak to jak się przyjrzysz tym szarym plastikowym elementom to pośrodku jest tam taki mały pasek (1x3mm) z takim trójkącikiem, trzeba go czymś ostrym podważyć i wyciągnąć i wtedy wyjmujesz zasuwnicę nie uszkadzając całych zatrzasków. Potem musisz wyciągnąć to co zostało w profilu skrzydła i z powrotem poskładać na zasuwnicy czy innych elementach. Wtedy jak będziesz montował z powrotem okucia to się ładnie zatrzasną w rowek okuciowy.
Druga opcja jeśli to suche rzeczy tzn np kurz czy pył to dobry odkurzacz z wąską końcówką też zrobi swoje.


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 43 gości

Gotowe projekty domów