Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kompnet
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 14 sie 2016, 19:33
Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: kompnet » 26 wrz 2016, 20:04

Witajcie,

Poniżej moja wizualizacja instalacji elektrycznej na poddaszu. Jestem laikiem, będzie wykonywał to fachowiec z rodziny, lecz chciałbym mu pokazać jak to ma mniej więcej wyglądać. Proszę Was o opinię oraz ewentualne poprawki. Dodam tylko że w domku jest nowa instalacja elektryczna 3 fazowa. Chcemy się podpiąć do rodziców, lecz mieć swój osobny licznik.

Obrazek
Obrazek

PawełNM
Aktywny
Aktywny
Posty: 236
Rejestracja: 22 kwie 2014, 23:22
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: PawełNM » 29 wrz 2016, 17:07

Cóż sam na pewno w tej kwestii nie pomogę, nie mniej jednak myślę sobie, że warto skorzystać z takiej opcji jak instalacje elektryczne ezet . Tak na dobrą sprawę najlepiej zgłosić się do specjalistów . Tutaj lepiej zrobić coś raz, a dobrze, bo na pewno przerabianie instalacji, zwłaszcza jeżeli jest prowadzona np. podtynkowo, nie będzie niczym przyjemnym.

kompnet
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 14 sie 2016, 19:33
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: kompnet » 01 paź 2016, 12:38

PawełNM pisze:Cóż sam na pewno w tej kwestii nie pomogę, nie mniej jednak myślę sobie, że warto skorzystać z takiej opcji jak instalacje elektryczne ezet . Tak na dobrą sprawę najlepiej zgłosić się do specjalistów . Tutaj lepiej zrobić coś raz, a dobrze, bo na pewno przerabianie instalacji, zwłaszcza jeżeli jest prowadzona np. podtynkowo, nie będzie niczym przyjemnym.


Znaczy chciałbym puścić instalację tak jak 2 znajomych którzy robili już poddasze czyli kable pomiędzy wełną skalną a płytkami gk na stelażu w koszulkach.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: -_- greg » 01 paź 2016, 21:00

Przedstawiony schemat elektryczny jest do bani. Gdzie różnicówka oświetlenia?
Proponuję przysiąść z wykonawcą elektrykiem i omówić detale.
Z mojego widzimisię lodówkę, piekarnik, zmywarkę itp. sprzęty oraz gniazda kuchenne robocze zabezpieczył bym osobno.

Oczywiście wszelkie przepusty i instalacja w ścianach GK w grubych peszlach o wytrzymałości 750N
lub w rurkach sztywnych.
Kabel H07V-R (750/500V) do tego typu instalacji jest najlepszy.

kompnet
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 14 sie 2016, 19:33
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: kompnet » 02 paź 2016, 11:42

-_- greg pisze:Przedstawiony schemat elektryczny jest do bani. Gdzie różnicówka oświetlenia?
Proponuję przysiąść z wykonawcą elektrykiem i omówić detale.
Z mojego widzimisię lodówkę, piekarnik, zmywarkę itp. sprzęty oraz gniazda kuchenne robocze zabezpieczył bym osobno.

Oczywiście wszelkie przepusty i instalacja w ścianach GK w grubych peszlach o wytrzymałości 750N
lub w rurkach sztywnych.
Kabel H07V-R (750/500V) do tego typu instalacji jest najlepszy.


hmm sądziłem że na oświetlenie nie potrzeba różnicówki jedynie nadprądowy wyłącznik, no ale okey dzięki za sugestię. Może to nie jest projekt jak dokładnie to będzie wyglądać, służyć ma mi w głównej mierze w końcowej wycenie.

Co do peszli to mam na uwadze takie: http://www.eldor24.pl/peszel-16-20-niepalny-750n-50mb-z-pilote.html

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: -_- greg » 03 paź 2016, 16:01

Tego typu poglądowe schematy elektryczne jak to na zdjęciu w pierwszym poście, to dezinformacje, których miejsce jest w piecu. To nawet nie nadaje się do wyliczenia kosztów. Ten co rysował ten schemat to chyba chciał zrobić interes życia na różnicówkach albo miał jakieś inne dziwne powody.
Wiedza internetowa może pomóc ale może też zaszkodzić bo sieciowych troli nie brakuje.
Jeśli chcesz mieć wpływ na instalację elektryczną to opanuj wiedzę przynajmniej w stopniu podstawowym.
Elektrykę mieszkania proponuję zacząć od projektu i na tej podstawie zrobić kosztorys.
Lub dogadać się z wykonawcą elektrykiem tzn. powiedzieć mu gdzie co ma być, jakie gniazda ile tych gniazd, włączniki , oświetlenie, itp. i niech policzy jako całość.

Ten typ peszla wygląda na dobry.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: xander119 » 03 paź 2016, 16:12

U mnie też nie ma różnicówki na oświetlenie. Jest na kuchnię- kuchenka i ogólnie kuchnia oraz na pralkę i ogólnie kibel. Instalację robił elektryk z pełnymi uprawnieniami i doświadczeniem w budownictwie mieszkalnym. Co kilka lat przychodzi inny pan elektryk-zgodnie z wymogiem- i nigdy nie stwierdził nieprawidłowości.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: -_- greg » 03 paź 2016, 16:39

xander119 pisze:U mnie też nie ma różnicówki na oświetlenie. Jest na kuchnię- kuchenka i ogólnie kuchnia oraz na pralkę i ogólnie kibel. Instalację robił elektryk z pełnymi uprawnieniami i doświadczeniem w budownictwie mieszkalnym. Co kilka lat przychodzi inny pan elektryk-zgodnie z wymogiem- i nigdy nie stwierdził nieprawidłowości.

W PL w praktyce normy i standardy elektryki mają bardzo szerokie marginesy.
(To samo dotyczy wentylacji itd).
Praktycznie każdy może się za to zabrać, nawet cukiernik i kierowca autobusu.
( gdzieś robili kanalizację na osiedlu i panowie od kanalizacji i "elektrycy" podłączyli prąd w baraku tak że chłopak z ojcem zostali porażeni gdy grali w piłkę - do domu wrócił tylko ojciec).

Jeśli ktoś ma wątpliwości o co chodzi w elektryce to podpowiem że w elektryce chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników.

slawo80
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 lis 2016, 16:01
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: slawo80 » 08 lis 2016, 16:33

Warto też spojrzec na uprawnienia. To nie takie oczywiste.

http://elektrycy-wroclaw.pl/zadzwoń i zapytaj tutaj

elpapiotr2
Aktywny
Aktywny
Posty: 184
Rejestracja: 11 lis 2016, 13:33
Re: Instalacja elektryczna poddasze (obrazek)

autor: elpapiotr2 » 11 lis 2016, 14:36

Witam.
Na rysunku są dwa błędy - oświetlenie łazienki również ma być objęte ochroną uzupełniającą, oraz gniazda wtykowe 1-fazowe oprócz RCD mają być chronione wyłącznikami samoczynnymi 1-polowymi. Chyba że zastosuje się RCBO 2-polowe dla gniazd.
Co do ilości różnicówek - zasada jest taka, by dla odbirników 1-fazowych stosować RCD 2-polowe. Funkcjonalność instalacji zależy od ich ilości i zasobności kieszeni użytkownika tej instalacji.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości

Gotowe projekty domów