Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Tomo1980
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 wrz 2016, 16:49
Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Tomo1980 » 13 wrz 2016, 17:23

Witam.
Mam pytanie odnośnie izolacji poziomej.
Mianowicie. Budynek z piwnicami. Wód gruntowych brak
Teren twardy gliniasty.
Ściany piwnic są monolityczne – zbrojone .
Z łąw fundamentowych wypuoszone są zbrojenia pretami 10fi z dwóch stron co 25cm
Moje pytanie jest nastepujace.
Czy jeśli ława oraz sciana pwinic są wylewane betonem B20 to należy wykonywać
Izolację poziomą miedzy ławą a scianą piwnic?

Tutaj prymitywny rysunek o co mi chodzi

Obrazek

Tutaj jeszcze scan z projektu jak to jest opisane:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bardzo prosze o pomoc bo nie chcialbym popelnic tutaj bledu

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 597
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Om3k » 13 wrz 2016, 19:33

Nawet jeśli w obrębie fundamentów występują gliny i nie ma obecnie wody gruntowej, musisz liczyć się z tym, że po wykonaniu piwnicy, stworzy się z gruntu spoistego tzw. wanna zasilana wodą opadową.
Z zamieszczonego przez Ciebie opisu technicznego wynika, że należy zastosować papę lub taśmę bentonitową. Do uszczelnienia przerwy roboczej, na styku ławy i ściany betonowej monolitycznej lepszym rozwiązaniem będzie taśma bentonitowa.

Tomo1980
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 wrz 2016, 16:49
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Tomo1980 » 13 wrz 2016, 22:06

Dziękuje za odpowiedz.
Dodam , ze drenaz jak najbardziej jest.

Czyli rozumiem ze jako izolacja pozioma wystarczy zastosowac cos takiego jak na załączonym zdjęciu ?

Obrazek

Korzystając z okazji chcialem zadac jeszcze 2 pytanka:

1.Za namowa kierownika budowy lawy zostały wylane betonem B25 W8 czyli tzw "wodoszczelny" oraz tzw chudziak 10cm również betonem B25 W8.
Moje pytanie jest takie. Czy jesli do scian piwnic rowniez wyleje taki beton to w jakis sposob zaizoluje poziomo ściane fundamentowa czy to kompletnie nic nie da ?

Gość10463
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Gość10463 » 15 wrz 2016, 18:04

a jakie są warunki gruntowe ?

Gość10463
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Gość10463 » 15 wrz 2016, 18:09

Om3k pisze: Do uszczelnienia przerwy roboczej, na styku ławy i ściany betonowej monolitycznej lepszym rozwiązaniem będzie taśma bentonitowa.


nie prawda

Tomo1980
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 wrz 2016, 16:49
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Tomo1980 » 15 wrz 2016, 21:26

Krystian_Tarnowski pisze:a jakie są warunki gruntowe ?


Wody gruntowe praktycznie nie występuja
Teren gliniasty.

Zastanawiam sie czy ten Beton w8 w lawach oraz w scianach wystarczy.Czy izolowac to jeszcze w jakis sposob

Gość10463
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Gość10463 » 16 wrz 2016, 7:05

należy odróżnić pojęcia wodochronny od wodoszczelny, coś co jest wodoszczelne nie zawsze jest wodochronne, wszystkie przerwy technologiczne w tym połączenia ścian z ławami muszą być pomimo ich wodoszczelności zabezpieczone wodochronnie, na stykach ława ściana należy zastosować zabezpieczenia ( w zależności od warunków gruntowych) wodochronne lub przeciwwilgociowe. W przypadku gruntów nie przepuszczalnych lub trudno przepuszczalnych nie należy stosować drenaży otokowych czy opaskowych, większość błędów i przecieków powstaje właśnie dzięki nim

mówi o tym DIN18195 wystarczy poczytać tylko i są to normy stosowane w budownictwie

uszczelnienie betonu wodoszczelnego - po obu stronach ściany żelbetowej zakłada się fasety uszczelniające przerwę pomiędzy ławą a ścianą. Oczywiście elastyczne. Beton wodoszczelny zabezpiecza się izolacją przeciwwilgociową po obu stronach z czego w przypadku piwnic jeśli takie występują wykonuje się uszczelnienie wannowe.

Beton wodoszczelny potrafi pękać jeśli będzie narażony na bardzo duże ciśnienia hydrostatyczne wody, dlatego też pękają szamba betonowe a są z tego samego materiału wykonane co Twoje ławy czy ściany, ale to inna inszość

służę pomocą bez forum gdzie mając dane i projekt jestem w stanie coś więcej powiedzieć

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: xander119 » 17 wrz 2016, 9:33

Oczywiście nie za darmo :lol:

Gość10463
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Gość10463 » 17 wrz 2016, 12:30

nikt nie jet filantropem

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: xander119 » 17 wrz 2016, 13:35

Ja troszkę jestem. Oddaję co roku procent podatku na OSP-chociaż za każdym razem zastanawiam się na chuy skoro teoretycznie powinna być utrzymywana z kasy państwowej. Do tego drobne wpłaty na dzieci potrzebujące operacji czy cuś-tego też nie kminię, bo przecież są ubezpieczone i powrót do zdrowia należy się jak psu buda. Może za 100 lat będzie u nas jak w stanach.

Gość10463
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Gość10463 » 17 wrz 2016, 20:41

nikt nikomu nie zabrania przekazywać swojego procenta podatku na OSP czy Kult Maryjny w Toruniu, tyle że aby oddać ten procent trzeba na niego zarobić :shock:

to pytanie i rada powinna być skierowana do architektów z archonu a nie na forum budowlanym, gdzie odpowiadają osoby które nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za swoje pomysły i rady ...

znachorstwo na forum to codzienność dobrze Wojtek wiesz

piotr2569
Aktywny
Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: 01 wrz 2016, 9:22
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: piotr2569 » 19 wrz 2016, 7:47

xander119 pisze:to pytanie i rada powinna być skierowana do architektów z archonu a nie na forum budowlanym, gdzie odpowiadają osoby które nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za swoje pomysły i rady ...


Oczywiście Archon jako masowy producent projektów gotowych powinien odpowiedzieć na to pytanie gdyż jak widzę w wielu ich "produkcjach" jest ten sam powielany błąd.
Np: w projekcie, który obecnie realizuję widnieje ten sam rysunek, który przedstawiony jest tutaj a w opisie pięknie napisano - papa termozgrzewalna. Oczywiście nikt nie będzie pchał papy pomiędzy zbrojenie - ja załatwiam to w inny sposób.
Natomiast ja w innej kwestii - w myśl przepisów jest taki ktoś jak projektant adaptujący i to on w momencie podpisania staje się autorem projektu - i w tym momencie należałoby się zwrócić właśnie do niego.
Pozdrawiam

Gość10463
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Gość10463 » 19 wrz 2016, 9:05

mam kilka takich projektów gdzie widnieje Archon jako twórca projektu, wszystkie mają rażące błędy o czym doskonale wiedzą mając tyle spraw w sądach. Jako jedyny jest MG Projekt z którym współpracuje nasze biuro i konsultują wszelkie hydroizolacje w swoich projektach. O czym to świadczy ???

rp1231
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 wrz 2016, 13:32
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: rp1231 » 20 wrz 2016, 13:44

Opis izolacje jest jak dla domu niepodpiwniczonego ze ścianami murowanymi. W tym przypadku taśma uszczelniająca pomiędzy zbrojeniem jako uszczelnienie przerwy roboczej. Poza tym izolacja powłokowa typu średniego.
Beton wodoszczelny W8 nie jest sam w sobie wodoszczelny. Konstrukcja z betonu wodoszczelna (nie wymagająca izolacji powłokowych) tzw "biała wanna" to odpowiedni beton, zbrojenie i technologia wykonania - raczej nie do zastosowania w domku.

Tomo1980
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 wrz 2016, 16:49
Re: Izolacja pozioma- Ogromna prośba o radę. - Zdjęcia

autor: Tomo1980 » 13 paź 2016, 20:05

Ławy i śćiany fundamentowe zostały wylane betonem B25 W8.

Teraz chcialem zapytać czym uszczelnić łączenie monolitu miedzy lawa a sciana.

Czy jeśli zastosuje na łączeniu ławy ze ścianą środek ultrament to w jakikolwiek sposob zabezpiecze to przed dostawaniem sie wody ?

Chodzi mi o zrobienie takiego 5-10paska na po calej szerokości ławy.

Dokładnie tak jak na zdjęciu.

Obrazek

Proszę o opinie


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 26 gości

Gotowe projekty domów