Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: bachus » 12 wrz 2016, 20:35

Enerbau pisze: Ja, na tematy, o których nie mam pojęcia, nie zabieram głosu,

Jak dobrze rozumiem to wypisane zdanie poniżej jest w kontekście produkcji energij elektrycznej właśnie do ogrzewania podczerwienią, zacytuję:
Enerbau pisze:O możliwości własnej produkcji energii nawet nie wspomnę...

To więc jakie pojęcie ma Pan o możliwości wyprodukowania wystarczającej, czy prawie wystarczającej ilości energii do ogrzania podczerwienią? Bo ja sądzę, że nie ma Pan żadnego pojęcia na ten temat. A może wystarczy ogrzewać się latem, gdzie produkcja energii jest największa, bo zimą tego prądu nie ma.
Enerbau pisze:Radzę założyć sobie tylko w jednym pomieszczeniu ogrzewanie podczerwienią, opomiarować, pomieszkać w nim, a potem porównać do reszty domu ogrzewanego tradycyjnie. Wtedy posiądzie Pan wiedzę, która pozwoli na zrozumienie tej techniki grzewczej.

A ja radzę właśnie to samo zrobić firmie Enerbau i wyniki tu opublikować, bo to nie ja sprzedaję folie grzewcze a Wy. I nie ja twierdzę, że takie ogrzewanie jest tańsze a Wy. Nie ja się opieram na jakiś mocno tendencyjnych opracowaniach wykonanych w Niemczech a Wy. W dziedzinie kolektorów słonecznych stać mnie było na wykonanie takich, czy innych badań po to by byle kmiotek nie wciskał kitu ludziom, i moich prac jeszcze nikt nie odważył się zakwestionować choć paru rekinom było to nie w smak.
To jaki problem macie by też podeprzeć się własnymi badaniami?
Może warto właśnie warto temu ciemnogrodowi, który jeszcze nie zna dobrodziejstwa ogrzewania podczerwienią szerzej opisać te dobrodziejstwa. Jest taki miesięcznik o nazwie "Magazyn Instalatora" poświęcony li tylko ogrzewaniu. I zaręczam, że chętnie opublikują coś sensownego. Ale na pewno zeżrą w przedbiegach teksty typu:
"Radzę trochę poczytać o naturze promieniowania podczerwonego, odświeżyć wiedzę o fizyce kwantowej, a dopiero potem zajmować głos w dyskusji na ten temat!"
Bo tu można taki tekst bezkarnie wstawić, tam nie.
Publikuję tam od wielu lat materiały o kolektorach słonecznych i zaręczam, ze nie trzeba być krezusem by coś sensownego opublikowali Ale publikacja tam to jazda na wyższej półce, tam kitu nikt nie kupi w przeciwieństwie do paplaniny na Forum Budowlanym.
Enerbau pisze:Jak na razie, to tylko Pan krytykuje, bez żadnych merytorycznych podstaw!

Nie, nie krytykuję a pytam. Ale te pytania są widocznie Wam nie w smak. Ot taka mała niezauważalna różnica.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Enerbau » 12 wrz 2016, 22:44

Ogrzewanie w firmie mamy opomiarowane, a wyników nie publikujemy z uwagi na rodzaj budynku, w którym mieści się firma. Nie miałyby one żadnej wartości gdyż nie jest to budynek typowo mieszkalny, a do takich proponujemy nasze ogrzewania.

Dziękuję za informację o Magazynie instalatora. Może się przydać.

Szanuję Pańskie osiągnięcia w dziedzinie solarów i nigdy ich nie podważałem, w przeciwieństwie do Pana i naszych doświadczeń z podczerwienią.

To, że nie uznaje Pan innych autorytetów poza sobą, jest Pańskim problemem, ale świat nie kończy się w Gdańsku i są też inni ludzie mający swoją wiedzę i doświadczenie.

Warto czasami skorzystać z doświadczeń innych, a nie ograniczać się wyłącznie do samego siebie.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: bachus » 13 wrz 2016, 0:03

Enerbau pisze:Szanuję Pańskie osiągnięcia w dziedzinie solarów i nigdy ich nie podważałem, w przeciwieństwie do Pana i naszych doświadczeń z podczerwienią.

To, że nie uznaje Pan innych autorytetów poza sobą, jest Pańskim problemem, ale świat nie kończy się w Gdańsku i są też inni ludzie mający swoją wiedzę i doświadczenie.

Warto czasami skorzystać z doświadczeń innych, a nie ograniczać się wyłącznie do samego siebie.
Nie, to nie tak. Poza budowlanką jest jeszcze parę dziedzin, którymi się interesuję gdzie wiadomości na ten temat szukam w necie. I autorytetem jest dla mnie każdy, który w miarę prosty sposób jest mi odpowiedzieć/wyjaśnić zadane prze zemnie pytania. Nawet głupie, czy naiwne. Profesjonalista odpowie na najbardziej pokrętne pytanie nie doszukując się w tym jakiś dziwnych podtekstów. Ale na ten temat to ja już chyba kiedyś pisałem Panu. Natomiast teksty typu:
Enerbau pisze:Radzę trochę poczytać o naturze promieniowania podczerwonego, odświeżyć wiedzę o fizyce kwantowej, a dopiero potem zajmować głos w dyskusji na ten temat!

chyba nie należą do profesjonalizmu bo ich wymowa według mnie jest taka: Wy kmiotki podszkolcie się w takiej czy innej dziedzinie bo ja tu jestem najmądrzejszy.
A na marginesie myśląc o fizyce kwantowej miał Pan na myśli wywody na temat macierzy gęstości i jej tworzenia czy jaki inny kawałek tej fizyki?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 wrz 2016, 8:36

Dziękuję za informację o Magazynie instalatora. Może się przydać.

Kiedyś publikowali nowości. Teraz z natury rzeczy nie są zainteresowani likwidacją rynku instalacyjnego.
Załączniki
74.gif
73.gif
72.gif
HVAC - najtańszy komfort.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: bachus » 13 wrz 2016, 13:07

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Dziękuję za informację o Magazynie instalatora. Może się przydać.

Kiedyś publikowali nowości. Teraz z natury rzeczy nie są zainteresowani likwidacją rynku instalacyjnego.
Zachęcam również Brzęczkowskiego do napisania jakiegoś mądrego kawałka tekstu o instalacjach grzewczych. Od wielu lat tu wypisuje te swoje mądrości, to może wyszedł by z nimi na szersze wody. Może by kogoś przekonał do swoich mądrości. Może by tak walnąć rewolucyjny temat jak zlikwidować rynek instalacyjny i ogrzewać się klimatyzatorem napędzanym dwiema bateryjkami słonecznymi. Zachęcam warto, zawsze to jakiś dorobek takie publikacje, oczywiście jak nie ma się pietra za wypisywane wypociny.
A tak wyglądała ranna poczta z MI:

Panie Witoldzie - czy text uda sie Panu do MI przygotowac?
Mam nadzieje, że na koniec przyszłego tygodnia cos Pan podesle :)
--
pozdrawiam

--------------------------------------------------------------------------------
Sławomir Świeczkowski
"Magazyn Instalatora"
tel. +48 58 306 29 75
fax +48 58 306 29 27
mob +48 501 67 49 70
skype: redakcja_magazynu_instalatora
[więcej na Facebooku]


--------------------------------------------------------------------------------
Chętnie bym napisał o zbawiennej mocy ogrzewania podczerwienią, czy o ogrzewaniu klimatyzatorem ale to nie moja działka a wasza, więc zachęcam.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Bobbyy82
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:20
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Bobbyy82 » 26 sty 2017, 22:03

Ja słyszałem wiele dobrego na temat ogrzewania elektrycznego Devi. Taki zestaw do ogrzewania obejmujący kable, maty grzejne i wszelkie akcesoria ma np. firma ASC z Warszawy. Z tego co się orientuję to rozwiązanie jest energooszczędne, a przy tym montaż nie należy do skomplikowanych.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Enerbau » 01 lut 2017, 15:10

Chętnie bym napisał o zbawiennej mocy ogrzewania podczerwienią, czy o ogrzewaniu klimatyzatorem ale to nie moja działka a wasza, więc zachęcam.


No i w tej działce się udzielamy.
http://www.liderbudowlany.pl/artykul/49 ... odczerwien

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: xander119 » 01 lut 2017, 15:22

Nie no ja już nie mogę tego gówna czytać... Z grzejników unosi się kurz i inne chujowstwa bo jest gorący ale nagrzana podłoga od promiennika już nie. Mam zawał.
Dodatkowo ogrzewanie promiennikiem 1KW jest tak kurewa energooszczędne że o ja piardolę. A to tylko 10m2. Gdzie cała chałupa? Od października ma być bezpośrednie połączenie lotnicze Gdańsk-Izrael. Zapraszam enterbaumie.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Piotr Nowik » 01 lut 2017, 19:27

Pod względem energii (pobieranej z gniazdka elektrycznego/oddawanej do otoczenia) nie ma żadnego znaczenia jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego zastosujemy.

Prąd elektryczny zamienia się na równoważną energię cieplną niemal w 100 procentach. Straty (np. na fale czy pole elektromagnetyczne) można zupełnie pominąć.

Różnica w poszczególnych sposobach ogrzewania prądem różni się wyłącznie zastosowaną technologią - ze swoimi wadami i zaletami - a przede wszystkim subiektywnym odczuwaniem ciepła przez człowieka.

Nikt mi nie wmówi, że - przykładowo - grzejnik olejowy o mocy 1000W oddaje do otoczenia inną porcję energii w danej jednostce czasu niż promiennik podczerwieni o mocy 1000W albo nagrzewnica nadmuchowa o mocy 1000W, czy grzejnik konwekcyjny o mocy 1000W, czy kable grzewcze o mocy 1kW.

Wszystkie wyżej wymienione pobierają i oddają do otoczenia tyle samo energii.

- Pomijam drobne straty np. w nagrzewnicy wynikące z konieczności zasilania wentylatora.
- Pomijam fakt, że moc grzejnika elektrycznego nie jest do końca stała i zmienia się w nieznacznym zakresie. Np. zimna spirala grzejnika ma mniejszą rezystancję, więc podczas załączania grzejnika płynie w niej większy prąd. Zaś większy prąd to większa moc...
- Można by pominąć jeszcze kilka małoistotnych rzczy... generalnie (a także teoretycznie) 1kW prądu = 1kWJ ciepła


Pod względem samej energii, nie ma znaczenia zatem, jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego zastosujemy.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: bachus » 01 lut 2017, 21:58

xander119 pisze:Od października ma być bezpośrednie połączenie lotnicze Gdańsk-Izrael. Zapraszam enterbaumie.

To ja się pierwszy zapisuję na wycieczkę.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Piotr Nowik » 01 lut 2017, 22:26

W ubiegłym roku przez 6 tygodni zaledwie pracowałem na dziale elektrycznycm w... Castoramie. Przychodzili klienci pytać, jakie grzejniki są najoszczędniejsze i czy może coś wymyślili takiego, co mniej prądu zżera? Albo chcieli kupić grzejnnik olejowy bo jak się go wyłączy z prądu, to on nadal grzeje :lol: Albo brali najmniejszy grzejnik (czytaj. najtańszy) z nadzieją, że im cały dom ogrzeje.

Obecnie obsługuję kilka gdańskich osiedli mieszkaniowych. Każde z nich ma zamontowane na podjazdach do garaży kable elektryczne. Praktycznie nikt ich nie używa - jak już to tylko na chwilę. Są osiedla, gdzie mieszkańcy uchwalili zakaz włączania ogrzewania podjazdów garażowych - wolą sypać piasek, sól i ręcznie skuwać lód.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: bachus » 02 lut 2017, 0:53

Piotr Nowik pisze:Obecnie obsługuję kilka gdańskich osiedli mieszkaniowych.
Chełm też?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 lut 2017, 20:16

Piotr Nowik pisze:W ubiegłym roku przez 6 tygodni zaledwie pracowałem na dziale elektrycznycm w... Castoramie. Przychodzili klienci pytać, jakie grzejniki są najoszczędniejsze i czy może coś wymyślili takiego, co mniej prądu zżera? Albo chcieli kupić grzejnnik olejowy bo jak się go wyłączy z prądu, to on nadal grzeje :lol: Albo brali najmniejszy grzejnik (czytaj. najtańszy) z nadzieją, że im cały dom ogrzeje.

Obecnie obsługuję kilka gdańskich osiedli mieszkaniowych. Każde z nich ma zamontowane na podjazdach do garaży kable elektryczne. Praktycznie nikt ich nie używa - jak już to tylko na chwilę. Są osiedla, gdzie mieszkańcy uchwalili zakaz włączania ogrzewania podjazdów garażowych - wolą sypać piasek, sól i ręcznie skuwać lód.

Często ogrzewanie sprzedają kompletne tumany. Np. nie wiedzą, że podstawą instalacji grzewczej jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Dziś byłem w Pasłęku, inwestor wysłał maila, że chce dom 170m2 ogrzać adaxami neo i prosi o ofertę. Odmówiłem sprzedaży jak nie założy wentylacji. Nie sprzedam niekompletnej instalacji. Pojechałem zawiozłem grzejniki i wentylację, wytłumaczyłem co i jak. Koszt 9100 zł brutto.
HVAC - najtańszy komfort.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Piotr Nowik » 02 lut 2017, 21:15

bachus pisze:
Piotr Nowik pisze:Obecnie obsługuję kilka gdańskich osiedli mieszkaniowych.
Chełm też?

Chełmu - nie.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Elektryczne ogrzewanie zalety i wady?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 lut 2017, 21:28

Są osiedla, gdzie mieszkańcy uchwalili zakaz włączania ogrzewania podjazdów garażowych - wolą sypać piasek, sól i ręcznie skuwać lód.


Sól jest droższa od prądu. No chyba że tuman założył kable bez czujnika wilgotnościowo temperaturowego.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 198 gości

Gotowe projekty domów