Pytanie do Bachusa

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Pytanie do Bachusa

autor: Piotr Nowik » 06 wrz 2016, 20:58

Pytam, bo masz doświadczenie z solarami, a kto pyta, nie błądzi.

Aktualnie mam na jednej płaszczyźnie domu (ściana frontowa i dach) dwa zestawy solarów. W pionie są rurowe Hewalexy KSR10, a pod skosem na dachu dopiero co wrzucone dwa płaskie Hewalexy.

Jak uważasz? Czy łączyć oba zestawy szeregowo pod jeden sterownik i jedną pompę, czy zrobić to standardowo, czyli każdy zestaw na oddzielnym obiegu glikolu, czyli dwie pompy i dwa sterowniki?

Oba zestawy mają pracować na tym samym wymienniku z przeznaczeniem do pracy w okresach pozaletnim, do wspomagania ogrzewania.

Moje pytanie ma głównie sens ekonomiczny, a mniej techniczny (choć współgrania obu zestawów też jestem ciekaw). Głównie zależy mi na oszczędnościach na zakupie drugiego sterownika i pompy (czy całego zespołu pompowego) oraz minimum 20 metrów nierdzewnego przewodu solarnego w otulinie.

Niektóre sterowniki są w stanie obsłużyć dwa niezależne obiegi solarne (zamienie do sterowania zewnętrznej grzałki) i zdaje się mój sterownik Hewalexa ma taką możliwość. Więc na pewno musiałbym dokupić choćby najtańszą pompę i rurę karbowaną.

Przy połączeniu szeregowym ww. koszta dodatkowe stają się zbędne.

Myślałem najpierw w szeregu ustawić obieg glikolu przez kolektory płaskie do wstępnego podgrzewania, a następnie rurowe.

Co o tym myślisz? Czy masz jakieś sugestie w tym temacie?
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Pytanie do Bachusa

autor: Piotr Nowik » 12 wrz 2016, 9:45

Postanowiłem podłączyć oba wyżej opisywane zestawy solarne (płaskie i próżniowe direct flow) szeregowo.
Lecz na wykonanie tej czynności czekam mniej więcej do października, kiedy to zakupię drugi kolektor KSR-10 od Hewalex, do już posiadnej jednej sztuki, i wszystkie prace wykonam za jednym spuszczaniem glikolu z obiegu.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

woocba
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 12 wrz 2016, 9:29
Re: Pytanie do Bachusa

autor: woocba » 12 wrz 2016, 9:57

Myślę że takie połączenie będzie jak najbardziej trafne.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Pytanie do Bachusa

autor: Piotr Nowik » 12 wrz 2016, 10:21

Na opisywanym tutaj tandemie zyskam nie tylko zwykły wzrost mocy układu, wynikły z jego rozbudowy. Jeden z zestawów - pomimo iż ukierunkowane są w tę samą stronę - ma dłuższy okres ekspozycji na słońcu.

Powstająca różnica temperatur na poszczególnych zestawach jest łatwa do zniwelowania. Sterownik Hewalexa posiada opcję załączania pompy na minutę o każdej pełnej godzinie, w celu wyrównania i zmierzenia temperatury w układzie.
Ta opcja wynika z faktu, że Hewalex obrócił do góry nogami montaż swoich paneli KSR-10, przez co czujnik temperatury znajduje się w dolnej cześci zestawu, gdzie w czasie braku przepływu glikolu panuje niższa temperatura niż na górze.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów