Szafa panerna 250kg plus zawartosc

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mati444
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2016, 18:08
Szafa panerna 250kg plus zawartosc

autor: mati444 » 10 sie 2016, 19:08

Witam serdecznie,

czy szafa pancerna o wymiarach 150cm x 70cm x 50 cm (gdzie najwyższa wartość to wysokość) i wadze 250 kg obciążona dokumentami, gdzie wartość całkowita z obciążeniem wyniesie 300kg, może być postawiona w dowolnym miejscu pomieszczenia w bloku z 2003 roku o nieznanej konstrukcji, bez negatywnych konsekwencji (oprócz uszkodzenia paneli, już tam położonych)?

W szczególności:

1. czy szafa nie przebije stropu i nie zabije sąsiada na dole?
2. jeśli co do powyższego nie ma 100% pewności, to wobec tego czy postawienie szafy przy ścianie nośnej zlikwiduje ryzyko?
3. to samo pytanie co w punkcie 2 - dodatkowo szafa zostałaby zakotwiona do ściany nośnej oraz podłoża zgodnie z zaleceniami producenta?

Wiem, że akwaria cięższe stoją w wielu pokojach w różnych blokach w Polsce, ale akwarium przy uszkodzeniu stropu najpierw się rozszczelni lub zbije i prędzej sąsiada woda zaleje niż mu bryła 300kg do pokoju wpadnie, stąd być może ta przesadna przezorność.

Dzięki, mati

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 501
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Szafa panerna 250kg plus zawartosc

autor: Jan_Kalita » 05 wrz 2016, 8:12

Odgórna zasada ergonomii mówi, że szafy raczej stawia się przy ścianach. Jeżeli jest to budynek z 2003 roku, to najprawdopodobniej strop to Teriva (ale bez wglądu w dokumentację to takie wróżenie z kuli). Jeżeli uważasz, że bezpieczniej jest postawić przy ścianie nośnej, to tak zrób. Kotwienie w ścianie nośnej mnie nie przekonuje - w najlepszym wypadku powstrzyma to szafę przed wywróceniem się. Nie widziałem stanu budynku, więc można się tylko domyślać, ale zamiast kotwienia położyłbym jakąś 1 cm blachę stalową pod szafę zamiast kotwienia. Miałoby to na celu rozłożenia siły skupionej z nóżek na większą powierzchnię.

Tak czy siak mam wrażenie, że działamy tu trochę na wyrost. Obciążenie stropu teriva dla CAŁEGO stropu to 1,5kN/m2. Natomiast punktowo gdzieś kiedyś wyczytałem, że to jakieś 600-700 kg dla obciążenia stałego (sumując wytrzymałość stropu, jastrychu itp itd).


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów