Jak zamalować pasy na ścianie?

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Roma7
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2016, 16:26
Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: Roma7 » 13 sie 2016, 16:34

Szanowni Państwo,
Mam w jednym z pokoi ściany pomalowane farbą Dekoral i namalowane na tych ścianach (po jakimś czasie) pasy farbą Beckers. Chciałabym się dowiedzieć jak ładnie pomalować te ściany, aby ślady po pasach były niewidoczne. Czy farba podkładowa wystarczy? Czy może trzeba je zeszlifować? A może do tego farba gruntowa?
Z góry dziękuję wszystkim, którzy podzielą się swoją wiedzą.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: Piotr Nowik » 13 sie 2016, 18:11

Praktycznie każda farba to pokryje. Różnica polega jedynie na tym, że czasami trzeba malować nie jedną, nie dwie, a nawet kilka warstw.

Raz miałem do zamalowania podobny przypadek. Były to ciemne pasy na białej ścianie. Władowałem chyba z 5 warstw bialej farby, by w końcu, po wyschnięciu, nic nie przebijało.

Inny sposób, to drapanie, czego każdy chciałby uniknąć.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: -_- greg » 13 sie 2016, 21:55

Pasy na ścianie mogą być widoczne na dwa sposoby.
1 przebija sam kolor pasów
2 przebija kształt pasów

ad1 Im większy kontrast pasów tym potrzeba więcej warstw farby aby całkowicie je zamalować. Bardzo duże znaczenie ma siła krycia nowej farby, którą będziemy malować. Słaba siła krycia = wiele warstw.

ad2 Pasy namalowane na ścianę mają pewną gróbosć. Warunki oświetleniowe mogą ujawnić te pasy np. gdy ściana jest podświetlona pod kątem.

Sposoby na zamalowanie.
1 Zamalowanie samego pasa i kawałek ściany (5cm-10cm) wokół pasa. Następnie malowanie całej ściany.
Trzeba pamiętać żeby nie wyszło tak, że pasy nie przebijają kolorem, a przebijają kształty pasów.
Pas powinno dać radę tak zamalować aby nic nie przebijało, ani kolor ani kształt. Natomiast szlaczek lub jakiś wzorek z miejscami wklęsłymi, już może być i raczej będzie problem z tą metodą. Wtedy trzeba przejść do metody drugiej.

2 Zaszpachlowanie cieniutko, gładzią gipsową finiszową, obszar który chcemy zamalować. Szpachlowanie pasów, wzorków itp. powinno obejmować większy obszar. Około 10cm lub nawet więcej od krawędzi wzoru - odległość od krawędzi zależy jak wysoki jest wzorek. Następnie dotarcie gładzi na zasadzie zlicowania z wypukłościami, odpylenie, zagruntowanie gruntem, malowanie od razu całej ściany. Tym sposobem likwiduje się kształt wzoru i zmniejsza ilość nowych warstw, nawet gdy nowa farba ma słabą siłę krycia.

*Z gruntem oszczędnie nie za dużo by nie zrobić zacieków i nie zeszklić powierzchni.
*Nie przyspieszać malowania. Każda warstwa farby musi solidnie wyschnąć.
Farba sucha w dotyku nie oznacza że można nakładać kolejną warstwę.

*Farby podkładowe tzw. izolujące plamy itp. np Dekoral Renostyl, tak przy okazji w mojej ocenie znakomita farba. Tego typu farby zazwyczaj mają bardzo dużą siłę krycia.
Jest jednak jedno ale z tego rodzaju farbami, które mnie raz spotkało, właśnie z tym Decoralem.
Malując taką farbą sam pas i potem malując całą ścianę może zaistnieć sytuacja (reguły nie ma), że pod określonym kątem i światłem miejsce gdzie były pasy będzie większy połysk.
Podkreślam że reguły nie ma, zdarzyło mi się raz. Warto zrobić próbę na jakimś fragmencie z użyciem farb i chemii, którą będziemy stosowali. To pozwoli uniknąć tej czy innej niespodzianki.

JanekC
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 433
Rejestracja: 27 lut 2013, 0:11
Re: Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: JanekC » 22 sie 2016, 19:23

Grunt plus dwie warstwy Śnieżki wystarczą spokojnie. Nie będzie problemu z prześwitem. Niemniej dobrze wymieszaj zarówno grunt jak i farbę.

Grupappmsa
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2016, 9:05
Re: Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: Grupappmsa » 26 sie 2016, 10:20

Jeżeli wcześniej zagruntujesz ściany to spokojnie wystarczą potem tylko dwie warstwy farby aby przykryć całość,wiem to z własnego doświadczenia,a w tym przypadku warto użyć Śnieżki,mają bardzo fajną palete trwałych kolorów.

JanekC
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 433
Rejestracja: 27 lut 2013, 0:11
Re: Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: JanekC » 31 sie 2016, 17:37

No i dobrej jakości wałek - o tym też nie należy zapominać.

smichalek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 553
Rejestracja: 24 paź 2017, 9:58
Re: Jak zamalować pasy na ścianie?

autor: smichalek » 31 paź 2018, 11:09

Chyba najprostszym rozwiązaniem są takie paski ścienne jak tutaj - https://naklejkomania.eu/539-bordery-ozdobne Można mocno odmienić pomieszczenie i nadać mu ciekawy styl, ale jaki ostatecznie efekt uzyskacie to zależy od pozostałych elementów aranżacyjnych. Nie wszędzie musi pasować to samo.


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów