Głębokie dziury - czym wypełnić?

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Wilkołak
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 lip 2016, 12:42
Głębokie dziury - czym wypełnić?

autor: Wilkołak » 10 lip 2016, 12:55

Wymieniają mi kaloryfery w bloku z lat 70. Postanowiłem wykazać się inicjatywą i przygotować ściany za kaloryferem.

Kaloryfery żeliwne zawieszone na hakach z innej epoki. Udało mi się je usunąć mimo, że były zaklinowanie zdaje się odłamkami żeliwnych rur. Haki bardzo długie, zdaje się w pustakach. Ostatecznie powstały nadspodziewanie duże dziury - spore na szerokość, a na głębokość mam wrażenie, że niewiele brakuje, żeby przebić się na zewnątrz. Trochę boje się, ze będę miał nieautoryzowane wietrzniki.

Początkowo zacząłem to klajstrować zaprawą, którą dostałem od ekipy. Ale nie miałem pewności, czy zaprawa dochodzi do końca. Ostatecznie zdecydowałem się wypełnić te pustki pianką izolacyjną-montażową. Jak wyschnie trochę ją zetne, powiedzmy na głębokość 2-3 cm i będę z wierzchu uzupełniał zaprawą.

To dobra droga? Pianka lepiej mi uszczelni te dziury? Zaprawa będzie się się trzymać pianki?

Mam też problem z matą zagrzejnikową. Warto to stosować? W sumie bym to nalepił i nie miałbym problemu z wygładzaniem ściany, a może i miałbym jakiś niewielki zysk energetyczny. Ale z tego co widzę, ludzie narzekają na estetykę, twierdzą, że szybko się odklei - może warto to potraktować po obwodzie jakimiś wkrętami z szerokimi podkładkami?

e-Rzecznik Śnieżka
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1227
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:26
Kontaktowanie:
Re: Głębokie dziury - czym wypełnić?

autor: e-Rzecznik Śnieżka » 20 sie 2016, 19:17

Szanowny Panie,

ubytki po hakach sugeruję wypełnić zaprawą wyrównawczą ACRYL-PUTZ® ZW 50 (jednorazowa grubość warstwy wynosi do 50 mm, więc należy ją nakładać w kilku warstwach, na uprzednio oczyszczone i zagruntowane ACRYL-PUTZ® GU 40 Grunt polimerowy uniwersalny podłoże). Pianka może się z czasem wykruszyć, co spowoduje osłabienie podłoża. Zamiast zaprawy można również wykorzystać klej gipsowy.

Mata zagrzejnikowa to dobre rozwiązanie, jeśli budynek nie jest ocieplony. Można ją skutecznie przykleić na dobrej jakości klej i wówczas na pewno się nie odklei (powierzchnia powinna być w miarę równa, co zapewni dobry docisk maty do podłoża). Matę najlepiej oczywiście przykleić przed zamontowaniem grzejnika, przycinając ją na pożądany wymiar.

Jeśli zdecyduje się Pan na wygładzenie powierzchni po wypełnieniu dziur po hakach, polecam zastosowanie gładzi ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ (aplikujemy ją na zagruntowane i oczyszczone podłoże). Po przeszlifowaniu, odpyleniu gładzi i naniesieniu cienkiej warstwy gruntu powierzchnię można pomalować wybraną farbą nawierzchniową.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów