jaki piec?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jaki piec?

autor: bachus » 25 cze 2016, 13:00

Maniek40 pisze:hehe, a Ty co zagwarantujesz? po twoich wypowiedziach to wnioskuję że z ciebie jest dobry cwaniaczek. a czemu na FM tak nie "tępisz" innych?

Rób według projektu Brzęczkowskiego lub jemu podobnych, życzę powodzenia.
Póki co to poczytaj:
http://www.forumbudowlane.pl/dom-energooszczedny-i-dom-pasywny/bledy-w-teorii-i-poradach-tomasza-brzeczkowskiego-t17424
A na FM jest tu:
[link do strony Murator Dom wygasł]
Tam go wypierzyli za pisanie głupot
Miłej lektury hehe.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Maniek40
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:26
Re: jaki piec?

autor: Maniek40 » 25 cze 2016, 14:26

jak widać każdy wierzy w jakieś głupoty które ktoś napisze.

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: jaki piec?

autor: SUSPENSER » 26 cze 2016, 18:22

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Mam niestety już złe doświadczenia z PPC do CWU, która także miała pięknie działać [COP 3,8-4,0] a w praktyce okazało się, że jest zupełnie inaczej [COP 2,5-2,7].
Która tak źle działa?


Tak działa Hewalex 3,8 kW.

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Ogrzewanie wody, czystym prądem jest tańsze niż węglem,



Co do kosztów ogrzewania CWU zależy z jakim węglem porównasz.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Tak więc nawet 2,5 jest OK, ale piszący tutaj użytkownicy pomp, pomierzyli 8 zł za 1000l do 55 st.C w tanim aristonie.


Podaj linki do tych, którzy pomierzyli - chętnie poczytam jak i czym to mierzyli.

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Nie podłącza się pompy ciepła pod wyjście rekuperatora, bo wilgoć z niego wychodząca zamarzając odbierze wiele zysków z pompy.


Podłączam PPC pod wyjście z rekuperatora bo chyba oczywistym jest, że latem korzystam z funkcji lato w rekuperatorze i powietrze omija sam wymiennik bypessem.
Poza tym nic w tej PPC nie zamarza - najniższa temp. jaka była to ok. 1,5 st C, a zwykle jest znacznie wyższa bo nie jest w stanie odebrać tyle ciepła z powietrza o temp. 16 st C [tyle mam za GWC i rekuperatorem]


Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie puszcza się też nawiewy, przez różne gwc, bo wentylatory mają bardzo mały spręż dyspozycyjny.


Wentylatory w rekuperatorze mają duży spręż i pracują na maksa, dlatego wpływ oporów instalacji jest niewielki [mierzyłem także bez wpięcia w instalację o czym już pisałem]


Tomasz_Brzeczkowski pisze:Czynnik R410a w polskich zasobnikach z pompą ciepła ma temperaturę wrzenia -52 st.C więc w naszym klimacie nie ma co "udoskonalać"
Z tym, że pompa ciepła do ciepłej wody, ma górne źródło 55-66st. do ogrzewania tylko 23. Dlatego COP jest znacznie wyższy.


Gdy ktoś to zmierzy u siebie to będzie wiedział, inaczej jest to zestawianie tego co zmierzyłem z danymi katalogowymi i uzasadnianie na ich podstawie dlaczego jest jak jest.
Proszę zauważyć, że katalogowo moja PPC też ma bardzo dobre wyniki, wszak jest przewidziana do CWU i grzania górnego źródła do wyższych temperatur [podobnie jak pompy typu HT do grzejników].

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Poza tym, do ogrzewania pompa pracuje non stop. Dzięki temu inwerter przy pracy na 50 50% pobiera 1/4 mocy nominalnej a przy parcy na 30% 1/9 - co znakomicie zwiększa COP .


Tak, o tych cudach póki co tylko Pan pisze, żaden producent tego nie podaje - ktoś tu się więc myli - albo dziesiątki firm z fachowym zapleczem konstrukcyjnym i badawczym, albo Pan.
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: jaki piec?

autor: bachus » 26 cze 2016, 21:38

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Czynnik R410a w polskich zasobnikach z pompą ciepła ma temperaturę wrzenia -52 st.C więc w naszym klimacie nie ma co "udoskonalać"
Z tym, że pompa ciepła do ciepłej wody, ma górne źródło 55-66st. do ogrzewania tylko 23. Dlatego COP jest znacznie wyższy.

Że też te barany z tych dziesiątek firm łącznie z ze swoim zapleczem nie wpadli na tą genialną myśl, że COP jest większy bo pompa grzeje do wyższej temperatury.
Odkrycie na miarę odkrycia koła.
SUSPENSER pisze:Tak, o tych cudach póki co tylko Pan pisze, żaden producent tego nie podaje - ktoś tu się więc myli - albo dziesiątki firm z fachowym zapleczem konstrukcyjnym i badawczym, albo Pan.

Ja jednak stawiam na to, ze mylą się dziesiątki producentów z zapleczem konstrukcyjnym.
Wszak to nasz Pan Tomek jest "gieniuszem" na skalę światową a ci technicy z zaplecza konstrukcyjnego to tylko mali ciepłownicy.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jaki piec?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2016, 5:49

Tak działa Hewalex 3,8 kW.
Dyskutuje Pan ze mną nie czytając co napisałem, w ogóle jaki jest sens. Należy stosować rozwiązania, firm które się na temacie znają. Nie jest możliwe, by producent kolektorów słonecznych mógł polecać dobre pompy ciepła. Ktoś kto w Polsce proponuje kolektory w XXI wieku, nie jest osobom znającą fizykę, lub nie jest uczciwy.
Mamy dom np. 120 m2 z 10 cm styropianem, czy czy Pan potrafiłby za identyczną kasę za jaką robi Pan w takim domu instalację opartą na ekogroszku zrobić ogrzewanie elektryczne i które brałoby dokładnie tyle samo prądu (kWh) rocznie co Pana system (nie pobierając oczywiście węgla) ???
Obawiam się, że Pan tego nie potrafi. więc jak ktoś by chciał tak mało płacić za komfort, kierowanie go do Pana jest bez sensu.
Podobnie jest z Hewalex - przykro mi, że Pan nie czyta, co napisałem. Omijałby Pan tych od kolektorów tak jak ja to robię.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jaki piec?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2016, 5:56

Co do kosztów ogrzewania CWU zależy z jakim węglem porównasz.
Nie interesuje mnie węgiel, a prąd. Porównuje roczne zużycie prądu, na ogrzanie ciepłej wody, z Pana systemu i z pompy ciepła. Pana system więcej (rocznie ) zużywa prądu na ogrzanie wody niż pompa ciepłą. Węgiel może być za darmo i tak się nie opłaca.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jaki piec?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2016, 6:01

Podaj linki do tych, którzy pomierzyli - chętnie poczytam jak i czym to mierzyli.
Szanowny Bolas kupił aristona i opomiarował. Opisywał na tym forum. Szanowny Bolas, nie jest od ogrzewania bezpośredniego, więc będzie dla Pana wiarygodny.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: jaki piec?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 cze 2016, 6:16

Podłączam PPC pod wyjście z rekuperatora bo chyba oczywistym jest, że latem korzystam z funkcji lato w rekuperatorze i powietrze omija sam wymiennik bypessem.
Poza tym nic w tej PPC nie zamarza - najniższa temp. jaka była to ok. 1,5 st C, a zwykle jest znacznie wyższa bo nie jest w stanie odebrać tyle ciepła z powietrza o temp. 16 st C [tyle mam za GWC i rekuperatorem]
Dobra pompa ma pełną efektywność do -7 , więcej niż 100% i tak Pan nie uzyska, a powietrze z wentylacji ma bardzo dużo wody, co znakomicie pogarsza efektywność. Gdyby Pan się znał, nie robił takich "muratorowskiech" błędów.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie puszcza się też nawiewy, przez różne gwc, bo wentylatory mają bardzo mały spręż dyspozycyjny.


Wentylatory w rekuperatorze mają duży spręż i pracują na maksa, dlatego wpływ oporów instalacji jest niewielki [mierzyłem także bez wpięcia w instalację o czym już pisałem]
Nie chodzi o wentylację, bo tam jest strumień niewielki, pisaliśmy o pompie ciepła do cwy. Opory to spadek efektywności.


Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Czynnik R410a w polskich zasobnikach z pompą ciepła ma temperaturę wrzenia -52 st.C więc w naszym klimacie nie ma co "udoskonalać"
Z tym, że pompa ciepła do ciepłej wody, ma górne źródło 55-66st. do ogrzewania tylko 23. Dlatego COP jest znacznie wyższy.


Gdy ktoś to zmierzy u siebie to będzie wiedział, inaczej jest to zestawianie tego co zmierzyłem z danymi katalogowymi i uzasadnianie na ich podstawie dlaczego jest jak jest.
Proszę zauważyć, że katalogowo moja PPC też ma bardzo dobre wyniki, wszak jest przewidziana do CWU i grzania górnego źródła do wyższych temperatur [podobnie jak pompy typu HT do grzejników].

O dawna piszemy, że w katalogach się OSZUKUJE. Gdyby nie, nikt na świecie nie kupiłby ogrzewania gazem olejem czy węglem. Jedne sprawności się zawyża, nawet ponad 100% inne zaniża. TO OCHRONA RYNKU.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Poza tym, do ogrzewania pompa pracuje non stop. Dzięki temu inwerter przy pracy na 50 50% pobiera 1/4 mocy nominalnej a przy parcy na 30% 1/9 - co znakomicie zwiększa COP .


Tak, o tych cudach póki co tylko Pan pisze, żaden producent tego nie podaje - ktoś tu się więc myli - albo dziesiątki firm z fachowym zapleczem konstrukcyjnym i badawczym, albo Pan.
Widzi Pan jak oszukują. Sam bym tego nie wymyślił, jeszcze kilka lat temu byłem przeciwnikiem pomp ciepła.
Podobnie, tylko w drugą stronę, oszukują na sprawnościach przy centralnym. Pan Sobie wyobrazi, że są tak mało wykształceni, że podają sprawność kotłów a nie systemy!!!
Podają sprawność przy 100% obciążenia ( jak w pompach) choć przy mniejszym zapotrzebowaniu efektywność spada, odwrotnie niż przy pompach.
A są tacy pseudofachowcy, co projektują ogrzewanie na -20st.C !!!!
HVAC - najtańszy komfort.

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: jaki piec?

autor: SUSPENSER » 27 cze 2016, 17:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Co do kosztów ogrzewania CWU zależy z jakim węglem porównasz.
Nie interesuje mnie węgiel, a prąd. Porównuje roczne zużycie prądu, na ogrzanie ciepłej wody, z Pana systemu i z pompy ciepła. Pana system więcej (rocznie ) zużywa prądu na ogrzanie wody niż pompa ciepłą. Węgiel może być za darmo i tak się nie opłaca.


Skąd Pan wie ile prądu pobiera kocioł na ekogroszek do grzania samej CWU ?

Ile to jest kWh / rok ?
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: jaki piec?

autor: SUSPENSER » 27 cze 2016, 17:36

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Podaj linki do tych, którzy pomierzyli - chętnie poczytam jak i czym to mierzyli.
Szanowny Bolas kupił aristona i opomiarował. Opisywał na tym forum. Szanowny Bolas, nie jest od ogrzewania bezpośredniego, więc będzie dla Pana wiarygodny.


Nie widzę linków ...
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: jaki piec?

autor: SUSPENSER » 27 cze 2016, 17:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Tak działa Hewalex 3,8 kW.
Dyskutuje Pan ze mną nie czytając co napisałem, w ogóle jaki jest sens. Należy stosować rozwiązania, firm które się na temacie znają. Nie jest możliwe, by producent kolektorów słonecznych mógł polecać dobre pompy ciepła. Ktoś kto w Polsce proponuje kolektory w XXI wieku, nie jest osobom znającą fizykę, lub nie jest uczciwy. .


Proszę wskazać tych znających się - zobaczę jaki COP klimatyzatorów podają - czy faktycznie będzie to 10 przy niskich mocach.


Tomasz_Brzeczkowski pisze: Mamy dom np. 120 m2 z 10 cm styropianem, czy czy Pan potrafiłby za identyczną kasę za jaką robi Pan w takim domu instalację opartą na ekogroszku zrobić ogrzewanie elektryczne i które brałoby dokładnie tyle samo prądu (kWh) rocznie co Pana system (nie pobierając oczywiście węgla) ???
Obawiam się, że Pan tego nie potrafi. więc jak ktoś by chciał tak mało płacić za komfort, kierowanie go do Pana jest bez sensu. .


Dlatego chcę, żeby Pan jako fachowiec zastosował to wspaniałe rozwiązanie u mnie - tym mnie Pan na pewno przekona, a gdy rozwiązanie się sprawdzi chętnie nawiążę z Panem współpracę.
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: jaki piec?

autor: SUSPENSER » 27 cze 2016, 17:51

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Podłączam PPC pod wyjście z rekuperatora bo chyba oczywistym jest, że latem korzystam z funkcji lato w rekuperatorze i powietrze omija sam wymiennik bypassem.
Poza tym nic w tej PPC nie zamarza - najniższa temp. jaka była to ok. 1,5 st C, a zwykle jest znacznie wyższa bo nie jest w stanie odebrać tyle ciepła z powietrza o temp. 16 st C [tyle mam za GWC i rekuperatorem]
Dobra pompa ma pełną efektywność do -7 , więcej niż 100% i tak Pan nie uzyska, a powietrze z wentylacji ma bardzo dużo wody, co znakomicie pogarsza efektywność. Gdyby Pan się znał, nie robił takich "muratorowskiech" błędów.



Jak to woda pogarsza efektywność - co wg Pana jest głównym nośnikiem ciepła w powietrzu ?


Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie puszcza się też nawiewy, przez różne gwc, bo wentylatory mają bardzo mały spręż dyspozycyjny.


Wentylatory w rekuperatorze mają duży spręż i pracują na maksa, dlatego wpływ oporów instalacji jest niewielki [mierzyłem także bez wpięcia w instalację o czym już pisałem]
Nie chodzi o wentylację, bo tam jest strumień niewielki, pisaliśmy o pompie ciepła do cwy. Opory to spadek efektywności.


Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Czynnik R410a w polskich zasobnikach z pompą ciepła ma temperaturę wrzenia -52 st.C więc w naszym klimacie nie ma co "udoskonalać"
Z tym, że pompa ciepła do ciepłej wody, ma górne źródło 55-66st. do ogrzewania tylko 23. Dlatego COP jest znacznie wyższy.

Gdy ktoś to zmierzy u siebie to będzie wiedział, inaczej jest to zestawianie tego co zmierzyłem z danymi katalogowymi i uzasadnianie na ich podstawie dlaczego jest jak jest.
Proszę zauważyć, że katalogowo moja PPC też ma bardzo dobre wyniki, wszak jest przewidziana do CWU i grzania górnego źródła do wyższych temperatur [podobnie jak pompy typu HT do grzejników].

O dawna piszemy, że w katalogach się OSZUKUJE. Gdyby nie, nikt na świecie nie kupiłby ogrzewania gazem olejem czy węglem. Jedne sprawności się zawyża, nawet ponad 100% inne zaniża. TO OCHRONA RYNKU.



Dlatego sam zmierzyłem i napisałem jak to wygląda w rzeczywistości.

Obaliłem więc Pańską tezę nt zamarzania wody w PPC do CWU latem oraz znaczącego pogarszania parametrów po podłączeniu PPC do CWU do rekuperatora.


Tomasz_Brzeczkowski pisze:Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Poza tym, do ogrzewania pompa pracuje non stop. Dzięki temu inwerter przy pracy na 50 50% pobiera 1/4 mocy nominalnej a przy parcy na 30% 1/9 - co znakomicie zwiększa COP .


Tak, o tych cudach póki co tylko Pan pisze, żaden producent tego nie podaje - ktoś tu się więc myli - albo dziesiątki firm z fachowym zapleczem konstrukcyjnym i badawczym, albo Pan.
Widzi Pan jak oszukują. Sam bym tego nie wymyślił, jeszcze kilka lat temu byłem przeciwnikiem pomp ciepła.
Podobnie, tylko w drugą stronę, oszukują na sprawnościach przy centralnym. Pan Sobie wyobrazi, że są tak mało wykształceni, że podają sprawność kotłów a nie systemy!!!
Podają sprawność przy 100% obciążenia ( jak w pompach) choć przy mniejszym zapotrzebowaniu efektywność spada, odwrotnie niż przy pompach.
A są tacy pseudofachowcy, co projektują ogrzewanie na -20st.C !!!!


Sami siebie oszukują i podają gorsze parametry swoich wyrobów ? - nie uwierzę dokąd się nie przekonam, a moje doświadczenie z PPC pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie.

W kotłach często sprawność rośnie przy mniejszym zapotrzebowaniu a nie spada - tak jest np. u mnie.

Są pewnie tacy, którzy projektują ogrzewanie na -5 st C, ale już pierwszy sezon grzewczy weryfikuje ich teorie.


Dalszą dyskusję proponuję przenieść do odpowiedniego wątku, żeby nie zaśmiecać

instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/powietrzne-pompy-ciepla-prawda-i-mity-t61450
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

PleszewskieKotly
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 64
Rejestracja: 11 mar 2016, 11:44
Re: jaki piec?

autor: PleszewskieKotly » 29 cze 2016, 8:30

Nie wiem czy temat jest w dalszym ciągu aktualny,natomiast generalnie wybór pieca,kotła do swojego domu teraz w wakacje,jest zdecydowanie najlepszym czasem z racji ciekawych promocji rabatów,tuz przed sezonem grzewczym. Daj znać na jaki model ostatecznie padł wybór.

typowyhandlarz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 77
Rejestracja: 15 cze 2016, 14:02
Re: jaki piec?

autor: typowyhandlarz » 01 sie 2016, 8:02

Jeśli chodzi o piec do ogrzewania centralnego to mogę Ci polecić zapoznanie się z tym artykułem. Znajdziesz tutaj ciekawe informacje na temat wyboru pieca.

tekla62
Aktywny
Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: 12 mar 2014, 14:13
Re: jaki piec?

autor: tekla62 » 17 maja 2018, 15:32

Też miałem problem z wyborem pieca ale zdecydowałem się na palenie eko-groszkiem, piec 5 generacji. A kupiłem go w Piecbud z Radomia, taki mi doradzili i faktycznie cieszę się że go wybrałem bo po zimie widzę duże oszczędności w porównaniu ze starym.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Omgili [Crawler], Proximic [Crawler], Yandex [Bot] i 34 gości

Gotowe projekty domów