Belka chłodząca a klimakonwektor?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Wolan
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2016, 16:32
Belka chłodząca a klimakonwektor?

autor: Wolan » 18 lip 2016, 16:35

Witam serdecznie szukam od pewnego czasu informacji na temat belek chłodzących i klimakonwektorów jednak mam pewien problem. Nie wiem czy dokładnie się różnią. Chciałbym zapoznać się bliżej z specyfikacją klimakonwektorów oraz belek chłodzących i ich różnicami.

Zarówno klimakonwektor jak i belka chłodząca aktywna jako czynnika chłodzącego używają wody lodowej. Posiadają możliwość grzania oraz chłodzenia pomieszczenia. Obydwa urządzenia montowane są w suficie oraz mają podłączenie do instalacji nawiewnej w budynku.

Pomijając kształt to są jeszcze inne różnice? Sposób działania, parametry pracy, zalety oraz wady?

Zauważyłem, nie wiem czy słusznie, że w belkach chłodzących nie jest montowany wentylator a w klimakonwektorach tak. Czy to jedyna różnica? Chyba że nazwy te stosowane są przemiennie i na marne szukam odpowiedzi na to pytanie.

Bardzo proszę o odpowiedź oraz pomoc w znalezieniu rozwiązania mojego problemu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Belka chłodząca a klimakonwektor?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lip 2016, 7:26

Wszelki hydrauliczne systemy nie mają sensu. Przy ogrzewaniu produkują więcej niż potrzeba, a przy chłodzeniu nie odprowadzają nadmiaru wody. Klimatyzacja nimi jest mało komfortowa a nawet nie do przyjęcia. Z Dlaczego więc są w ogóle sprzedawane: zaletą tych systemów, jest wysoka cena instalacji, wysokie zużycie kWh, czyli opłacają się producentom nie odbiorcom.
Najlepiej się sprawdza ogrzewanie i chłodzenie bezpośrednie. "Sprzęgło hydrauliczne" to naciąganie inwestora i brak wiedzy o współczesnych systemach.
Hydrauliczne systemy nie potrafią też wykorzystać techniki inwertorowej (elektronicznej kontroli silników DC).
HVAC - najtańszy komfort.

Karola_33
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 lip 2016, 7:35
Re: Belka chłodząca a klimakonwektor?

autor: Karola_33 » 22 lip 2016, 12:02

Czytałam kiedyś trochę o tym, bo chciałam sobie zainstalować belki chłodzące firmy Lindab http://www.lindab.com/pl/pro/categories/pages/comfort-water.aspx i są one ponoć dużo zdrowsze i bardziej efektywne niż pozostałe formy klimatyzacji.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Belka chłodząca a klimakonwektor?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 lip 2016, 12:10

Karola_33 pisze:Czytałam kiedyś trochę o tym, bo chciałam sobie zainstalować belki chłodzące firmy Lindab http://www.lindab.com/pl/pro/categories/pages/comfort-water.aspx i są one ponoć dużo zdrowsze i bardziej efektywne niż pozostałe formy klimatyzacji.
Droższe, nie zdrowsze. Nie odprowadzają wody, więc się tak naprawdę nie nadają do domów.
HVAC - najtańszy komfort.

kubeweere
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 25 lip 2016, 6:20
Re: Belka chłodząca a klimakonwektor?

autor: kubeweere » 25 lip 2016, 8:03

Coś w tym jest.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów