wykończenie ściany fundamentowej

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 18 lip 2016, 16:38

Aktualnie sytuacja jest taka, że na ławie fundamentowej jest wymurowana ściana fundamentowa z bloczków betonowych. Ściana ta została ocieplona 4 cm styropianem, na którym wykonano hydroizolację.

Chcę tą ścianę, w widocznej ponad grunt części, wykończyć cegłą klinkierową - połówkową.

Jak to zrobić ?

Czy obok tej docieplonej ściany fundamentowej wykonać dookoła cokół betonowy (zazbrojony) ? Jakiej szerokości powinna być taka podstawa pod tę cegłę klinkierową połówkową ?
Czy takie rozwiązanie będzie poprawne ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 lip 2016, 9:04

Czy ocieplenie tak wygląda?
Załączniki
izolacja fundamentów.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 25 lip 2016, 10:24

Ocieplenie jest tylko od zewnętrznej strony. Od tej właśnie strony mam zamiar wykonać ponad gruntem wykończenie cegłą klinkierową - połówkową.

Jak to najlepiej będzie zrobić ?
Czy wykonanie dookoła cokół betonowego (zazbrojonego) będzie dobrym rozwiązaniem ?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 lip 2016, 13:14

ekmir pisze:Ocieplenie jest tylko od zewnętrznej strony. Od tej właśnie strony mam zamiar wykonać ponad gruntem wykończenie cegłą klinkierową - połówkową.

Jak to najlepiej będzie zrobić ?
Czy wykonanie dookoła cokół betonowego (zazbrojonego) będzie dobrym rozwiązaniem ?

Nie ma takiej figury jak ocielenie z jednej strony. Zakopany pionowo w gruncie styropian z której strony izoluje ? Pan postawi płytę styropianu zimą w innym środowisku, powietrzu i powie z której strony izoluje!
Trafił Pan na kierownika budowy, który nie zna PN i fizyki.
HVAC - najtańszy komfort.

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 27 lip 2016, 13:52

Jakie jest pytanie ?
Przypomnę: chodzi o rozwiązanie pod wykonanie - wykończenie widocznej (ponad poziomem gruntu) ściany fundamentowej cegłą klinkierową (połówkową).

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: xander119 » 27 lip 2016, 14:01

Brzęczkowski jest trochę niedysponowany psychicznie więc nie denerwuj się że wszędzie ucieka swój parchaty zarozumiały ryj i ma w [...] o co kto pyta i co do niego mówi.
Wracając do tematu, miałem taki sam dylemat. Lepiej zamiast płytek i oklejania po prostu wylać płytką ławę wokół fundamentu i na niej murować ze zwykłych cegieł klinkierowych a nie oklejać płytkami. Trwalsze a i koszt podobny.

zaagdzi
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 29 lip 2016, 8:07
Kontaktowanie:
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: zaagdzi » 29 lip 2016, 8:58

Jedno jest pewne, trzeba to dopracować w 100 procentach.

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 31 lip 2016, 12:35

xander119 pisze:Wracając do tematu, miałem taki sam dylemat. Lepiej zamiast płytek i oklejania po prostu wylać płytką ławę wokół fundamentu i na niej murować ze zwykłych cegieł klinkierowych a nie oklejać płytkami. Trwalsze a i koszt podobny.


Wylewałeś taką ławę ?

Gość10463
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: Gość10463 » 31 lip 2016, 13:02

wtrące się wracając do pierwszego posta ...

ściana betonowa została ocieplona 4 cm styropianu a na styropian została dana hydroizolacja ??? to mija się z celem przecież ;-) a co jeśli pod styropian dostanie się woda gruntowa? czy od spodu styropian jest zabezpieczony tą hydroizolacją

na co komu ocieplenie na wskroś mokrego fundamentu ?

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: xander119 » 31 lip 2016, 14:12

ekmir pisze:
Wylewałeś taką ławę ?

Tak. Na głębokość i szerokość łopaty po obwodzie domu wylałem beton produkowany w betoniarce 1:3 i na tym murowałem cegłę klinkierową. Koszt u mnie jednej cegły dziurawki to nie cała złotówka a płytki kosztują coś koło 40 złotych za metr kwadratowy. Po pierwsze trwałe, po drugie tanie a po trzecie prawie pokrywa się z elewacją ścian powyżej i wygląda jak całość a nie doklejona kurza łapka.

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 31 lip 2016, 22:05

xander119 pisze:Tak. Na głębokość i szerokość łopaty po obwodzie domu wylałem beton produkowany w betoniarce 1:3 i na tym murowałem cegłę klinkierową.

Zbroiłeś tak wylewany beton ?

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 31 lip 2016, 22:09

Krystian_Tarnowski pisze: a co jeśli pod styropian dostanie się woda gruntowa? czy od spodu styropian jest zabezpieczony tą hydroizolacją


Pewnie styropian nie jest od spodu zabezpieczony hydroizolacją. Niestety nie ja wykonywałem ten etap prac. Takich mamy w PL fachowców.
Na szczęście u mnie poziom wód gruntowych jest bardzo niski i nie mam z tym problemu :)

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: xander119 » 01 sie 2016, 6:23

ekmir pisze:Zbroiłeś tak wylewany beton ?

Nie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 sie 2016, 7:51

Na szczęście u mnie poziom wód gruntowych jest bardzo niski i nie mam z tym problemu
Wody gruntowe dla zawilgocenia styropianu, nie mają znaczenia. Wilgoć i tak wejdzie.
Dom zatrzymuje parowanie w tym miejscu, więc nawet jak położymy styropian na "pustynnym" piasku, to i tak będzie mokry. Proszę sprawdzić, że nawet w czasie suszy, pod kamieniem w lesie jest wilgoć.
HVAC - najtańszy komfort.

ekmir
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 662
Rejestracja: 10 wrz 2008, 12:05
Lokalizacja: lubuskie
Re: wykończenie ściany fundamentowej

autor: ekmir » 01 sie 2016, 16:20

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Dom zatrzymuje parowanie w tym miejscu, więc nawet jak położymy styropian na "pustynnym" piasku, to i tak będzie mokry. Proszę sprawdzić, że nawet w czasie suszy, pod kamieniem w lesie jest wilgoć.

Czyli w którym miejscu ?


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów