Jaka wentylacja wywiewna?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

J4d3n
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2016, 18:01
Jaka wentylacja wywiewna?

autor: J4d3n » 27 maja 2016, 18:16

Witam serdecznie.
Mam problem, który mi nie daje spać po nocach. Robię mały remont, w którym przenoszę gazowy podgrzewacz wody Junkers z otwartą komorą spalania do piwnicy. Po kolei spełniam wszystkie warunki i na koniec chcę wezwać kominiarza aby zatwierdził projekt.
1. Dom z lat 90-tych, wysokość pomieszczenia 2 metry więc warunek spełniony.
2. Kubatura powyżej 8m sześciennych a więc również jest OK
3. Nawiew z kratki w drzwiach 200 cm2, żaden problem
4. Mechanicznej wentylacji brak w całej piwnicy więc jest OK
5. Odprowadzenie spalin do komina również bez problemu, rura z piecyka idzie 22cm w górę, następnie przez ścianę 30 cm i 100 cm w stronę komina ze spadem w kierunku piecyka. Bez problemu mieszczę się w wymaganych max 2 m.
6. Nawiew powietrza zapewniony przez bardzo nieszczelne ale solidne okienka w piwnicy, które w niedługim czasie będą zastąpione przez nowe, plastiki ALE Z NAWIEWNIKAMI.

Problemem jest wentylacja wywiewna czyli wymagana kratka pod sufitem. W miejscu gdzie jest piecyk mam dostępne 3 kanały ale są one zajęte, Pierwszy kanał to wentylacja kuchni, drugi to komin z pieca CO a trzeci wentylacja łazienki. Macie jakiś pomysł co zrobić aby zapewnić wentylację wywiewną? Z góry dziękuję za pomoc i czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 maja 2016, 9:53 przez J4d3n, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jaka wentylacja wywiewna?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 maja 2016, 6:54

Najlepiej i najtaniej wyrzucić gaz, to najdroższe i najbardziej niebezpieczne grzanie czegokolwiek.
Wracając do tematu, wentylacja to nie wywiew. Gaz, i my potrzebujemy powietrza do spalania, wywiew jest później. Tylko mechaniczny nawiew spełnia dzisiejsze wymagania wentylacji.
HVAC - najtańszy komfort.

J4d3n
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2016, 18:01
Re: Jaka wentylacja wywiewna?

autor: J4d3n » 28 maja 2016, 9:02

Rozumiem ale póki co inny podgrzewacz wody nie wchodzi w grę. Nawiew mam zapewniony przez nawiewniki w oknach, otwory w drzwiach itp. Co zrobić z wywiewem? Czy zrobić kratkę wentylacyjną do drugiego pomieszczenia, w którym jest kratka do komina? Czy może przebić się przez ścianę zewnętrzną ale jak wykonać wtedy taką wentylację?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jaka wentylacja wywiewna?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 maja 2016, 9:19

J4d3n pisze:Rozumiem ale póki co inny podgrzewacz wody nie wchodzi w grę.
Opłaca się tak dużo płacić i mieć problemy?
Nawiew mam zapewniony przez nawiewniki w oknach, otwory w drzwiach itp. Co zrobić z wywiewem? Czy zrobić kratkę wentylacyjną do drugiego pomieszczenia, w którym jest kratka do komina? Czy może przebić się przez ścianę zewnętrzną ale jak wykonać wtedy taką wentylację?
By nawiewniki zapewniły wentylację, przy pionach tylko w kuchni i łazience, powinny mieć po 12 m dł. ( z badań dr Jarosława Mullera z PK) Z doświadczeń dr Jerzego Sowy (PW) "Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji.

Nie da się tego zrobić dobrze, bez mechanicznego nawiewu.
HVAC - najtańszy komfort.

PiotrNiski
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 471
Rejestracja: 01 cze 2012, 11:30
Re: Jaka wentylacja wywiewna?

autor: PiotrNiski » 12 lip 2016, 8:52

Poradź się specjalistów z zakresu wentylacji - http://bhres.blog.pl/. Na pewno pomogą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie wentylacyjne.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów