Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mazilo
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2016, 18:11
Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: mazilo » 27 cze 2016, 16:52

W dniu dzisiejszym pojechałem na budowane mieszkanie i zauważyłem że zmieniono średnicę rur do podłączenia licznika na gaz > piec gazowy. Czy zrobiono to prawidłowo ?
Zastosowano redukcję (foto)
W moim odczuciu wymiana rur powinna odbywać się na całym odcinku aż po piec gazowy a nie tylko odcinek .
Wydaje mi się że redukcja zostanie ukryta pod watą i podczas odbioru nikt niczego nie zauważy .
Mało tego , odcinek rury został spłaszczony i posiada odcisk żabki .
Załączniki
gaz2.JPG
gaz.JPG

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: Greengaz » 01 lip 2016, 21:52

Uszkodzenie mechaniczne rury gazowej jest niedopuszczane.
Przewodów gazowych z miedzi nie wolno zakrywać i nie wolno stosować na zewnątrz budynków, a także w budownictwie wielorodzinnym.
Instalacja gazowa musi być wykonana zgodnie z projektem - średnice, przejścia przez ściany/stropy, materiał z którego jest wykonana.
Kierownik budowy z uprawnieniami gazowymi ma obowiązek odebrania instalacji przed jej zakryciem.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

mazilo
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2016, 18:11
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: mazilo » 01 lip 2016, 22:02

Więc jak to jest ? Skoro nie wolno to jak odbierze to ktokolwiek skoro przyłącze pod sam piec jest miedziane ???
Skoro nie wolno prowadzić na zewnątrz to jak maja byc prowadzone ??? Róry sa juz zakryte ociepleniem elewacji .

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: Greengaz » 02 lip 2016, 5:55

Podałem co mówią przepisy.
Generalnie przewodu gazowego nie powinno się prowadzić w warstwie ocieplenia.
Przepis mówi o łatwym dostępie do przewodu, czego poprowadzenie w elewacji nie zapewnia. Przewód gazowy przed przykryciem należy zabezpieczyć antykorozyjnie.
Przepust przez ścianę powinien zostać poprowadzony przez tuleje osłonową. Na zdjęciu nie widać.
Masz projekt, masz pozwolenie na budowę. Sprawdź jak jest w projekcie, zawiadom kierownika budowy o niezgodności z projektem i uszkodzeniach mechanicznych przewodu gazowego.
Poproś wykonawcę o pokazanie uprawnień gazowych.
Możesz również zawiadomić nadzór budowlany. Pokaż im zdjęcia.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

MarekP1974
Aktywny
Aktywny
Posty: 180
Rejestracja: 06 cze 2016, 11:44
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: MarekP1974 » 02 lip 2016, 9:46

mazilo pisze:Więc jak to jest ? Skoro nie wolno to jak odbierze to ktokolwiek skoro przyłącze pod sam piec jest miedziane ???
Skoro nie wolno prowadzić na zewnątrz to jak maja byc prowadzone ??? Róry sa juz zakryte ociepleniem elewacji .


Wczoraj miałem montowany piec gazowy i zakończoną budowę kotłowni. Rura z gazem po zewnętrznej stronie domu to PE 32, która dochodzi do ściany domu. Tam jest przejściówka tzw hokej i zaczyna się miedziana. U mnie rura z ewnątrz wchodzi do domu pod ociepleniem ściany fundamentowej, bo przecież jakoś musi być poprowadzona. Rury gazowe wewnątrz domu idą zawsze po wierzchu i nie można ich maskować. Mam gaz w kuchni i kotłowni dlatego, żeby z kotłowni do kuchni rury nie szły przez całą chałupę monterzy zrobili trójnik na zewnątrz pod ziemią i jedna nitka idzia prosto do kuchni a druga do kotłowni. Pozdrawiam.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: Bolas » 04 lip 2016, 16:09

Jedziemy od licznika:
Rura stalowa - rura PE - rura stalowa na elewację - (zaw. odcinający na elewacji jeżeli jest powyżej 10m od skrzynki gazowej i/lub jest w projekcie)- przejście przez ścianę (stalowe) - przejście mosiężne na miedź - instalacja wewnętrzna miedziana do kotła.
Jaka średnica powinna być? Taka by zapewniała odpowiedni przepływ gazu na potrzeby urządzenia. 24kW kocioł nie ma większego przyłącza niż 3/4' choć ostatnio zdarzyło mi się by miał 1/2' więc nawet 15mm byłaby dobra ale ja z reguły do kotła prowadzę 22mm.

Rura z gazu na elewacji może być ukryta ale nie może być zapaćkana na sztywno ma być w czymś w rodzaju korytka i dostęp do zagięć spawów czy kształtek dla ewentualnej kontroli. Oczywiście norma też mówi o tym że materiały powinny być odpowiednio zabezpieczone. Ja zawsze do przejścia przez ścianę budynku stosuję te same taśmy którymi owija się rury pozostające w ziemi.

Kolejną sprawą jest niewołanie kierownika budowy do odbioru kolejnych jej etapów więc za co się mu płaci? Za podpis? Gratuluję że macie ochotę płacić za takie coś. Owszem za instalację i jej prawidłowe wykonanie odpowiada wykonawca więc faktura w dłoń i bijemy do niego z uwagami jak raz drugi trzeci zapłaci za odpierdalanie fuszerki to nie będzie już "najtańszy" w mieście i zacznie robić tak jak sztuka tego wymaga. Można też poprosić o aktualne uprawnienia SEPowskie spisać ich nr i dać znać do SEPu jak dany gość wykonuje instalacje ale to już ostateczność i robienie koło karabina :D

http://www.projektone.pl/wp-content/upl ... ynek-2.jpg
http://www.htg.oferteo.pl/images/portfo ... 151843.jpg
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk
Żory - śląskie

mazilo
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2016, 18:11
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: mazilo » 04 lip 2016, 16:36

Połączenie jest praktycznie przed samym przejściem przez ścianę . Samo przejście odbywa się po przez nawiercenie otworu w ścianie ; przelot przez ścianę to już rura miedziana . Chodzi mi tylko o to czy jest to bezpieczne i czy te spłaszczenie nie spowoduje awarii ???

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: Bolas » 04 lip 2016, 17:32

Takie uszkodzenie powinno być usunięte bo jest to uszkodzenie rury chyba że fachura da ci gwarancję z pełną odpowiedzialnością. Przepisy mówią wyraźnie że miedź może być stosowana tylko wewnątrz budynku jeżeli tak nie jest to jest to niezgodne z przepisami a co za tym idzie niedozwolone nie mnie o tym decydować czy bezpieczne czy nie. My mówimy ci co jest niezgodne z przepisami a ty pytasz czy może tak zostać. Więc ja zapytam kto weźmie odpowiedzialność jak coś się stanie ty, my czy fachura a może kierownik?
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk

Żory - śląskie

Greengaz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 682
Rejestracja: 07 cze 2013, 20:28
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontaktowanie:
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: Greengaz » 07 lip 2016, 16:36

@mazilo
Nie sądzę, aby projektant wykonał projekt niezgodnie z obowiązującymi przepisami i tym samym się podłożył.
Pisałem.
Porównaj projekt ze stanem faktycznym.
Przejście przez ścianę/stropy powinno być poprowadzono w tulei osłonowej.
Idź z projektem i zdjęciami do PINB. Będą wiedzieli co z tym zrobić.
Tu chodzi o Twoje życie /chyba/.
Obalam mity na temat ogrzewania propanem.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Średnica rury do podłączenia pieca gazowego???

autor: Bolas » 08 lip 2016, 7:46

PINBud zablokuje budowę i weźmie za jaja osoby za to odpowiedzialne :D
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk

Żory - śląskie


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów