Przerwanie stropu pod windę - wybór podciągu

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

janbofan
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2014, 11:14
Przerwanie stropu pod windę - wybór podciągu

autor: janbofan » 27 kwie 2014, 11:18

Witam. Jestem niepełnosprawny, poruszam się na wózku. Buduję sobie windę na własną rękę, bo tylko taka opcja mi pozostaje w tym kraju.

Muszę zrealizować przerwanie stropu wg poniższego rysunku. Chciałbym prosić o poradę, jakiego dwuteownika użyć, żeby taki podciąg spełniał należycie swoją rolę. Mam do dyspozycji 140-tkę. Ale zastanawiam się, czy to nie przesada. Ponadto, w jakieś odległości od otworu taki dwuteownik wkuć.

Dom zbudowany wg zasad panujących ~20 lat temu. Belki stropowe w odległości około 45 cm od siebie (zaznaczone na rysunku).

Czy ktoś może mi poradzić?


Obrazek

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Przerwanie stropu pod windę - wybór podciągu

autor: Interno » 27 kwie 2014, 17:55

Pomijam czyją własnością jest budynek ale potrzebujesz kierownika z uprawnieniami lub projektanta/nadzór.
Ze stropem gęsto-żebrowym jest tak iż beton płyty współpracuje z belkami.
Wycięcie otworu niby proste ale wykonanie konstrukcji wokół otworu, która ma współpracować z całym stropem już trudniejsza.
Być może będą potrzebne dwa podciągi i słup albo zupełnie inne rozwiązanie.
Radzę ściągnąć kogoś kompetentnego na miejsce.
Do wind dla niepełnosprawnych istnieją dotacje, które obejmują projekt i nadzór techniczny.

KTH
Re: Przerwanie stropu pod windę - wybór podciągu

autor: KTH » 27 kwie 2014, 18:38

Czy 20 czy 10 lat temu zasady są te same

- projekt budowlany poparty obliczeniami konstrukcji
- nadzór inżynierski i dobór systemu wzmocnienia

raczej teraz lepiej na taśmach karbonowych się pracuje jeśli chodzi o punktowe przebicia przez strop niżeli na podciągach dwuteowych

Lift
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 29 kwie 2016, 9:31
Re: Przerwanie stropu pod windę - wybór podciągu

autor: Lift » 31 maja 2016, 22:54

Mam nadzieję, że winda została zamontowana u autora tego postu, jednak chciałbym kilka słów dopowiedzieć. Nieprawdą jest że państwo nie pomaga w burzeniu przeszkód architektonicznych. Otóż osoba niepełnosprawna z orzeczeniem o stopniu niesprawności może otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż windy. Są to środki z PFRONu. Można otrzymać 80% - a nawet 100% środków dofinansowania. W artykule o montażu wind także jest o tym wspomniane - http://www.administrator24.info/artykul/id5838,finansowanie-wind. W wyniku czego, w zasadzie nie ponosimy żadnych kosztów a winda zostaje zamontowana. Warto korzystać. Jeśli chodzi o same windy, to najlepsza jest winda przyschodowa platformowa. Jeśli nie można takiej zamontować, pozostaje winda schodowa montowana do balustrady schodów. Więcej na temat można przeczytać na http://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe


Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów