Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Redakcja
Redakcja
Posty: 5433
Rejestracja: 02 cze 2003, 8:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

autor: Redakcja » 28 lut 2012, 20:46

Nieważne, czy będzie to zabytkowy dom podhalański, czy charakterystyczny dla okolic Łańcuta stuletni "staruszek". Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali? >>
Redakcja

Awatar użytkownika
szkwiat
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:53
Kontaktowanie:
Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

autor: szkwiat » 28 lut 2012, 20:46

czy wy na pewno piszecie jak sprawdzić stan starego domu z bali?
bo w takim stanie trafić dom co sugerujecie, to na szukanie trzeba mieć kilka lat. Ja wolałbym wymienić kilka części niż liczyć na taki traf...
pzdr

Dzidka.
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 29 lip 2014, 14:45
Lokalizacja: Szczecinek

autor: Dzidka. » 22 gru 2014, 12:07

Hm, ja jak juz to bym kupila cos raczej nowy dom z bali, np. jedenz projektów http://www.polskadrewniana.pl/ , chyba bym sie bała takiego starego...
Bez pracy nie ma kołaczy.

EmHa
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 30 gru 2014, 20:39
Re: Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

autor: EmHa » 30 gru 2014, 21:07

Widziałam ogłoszenie o domu z bala do rozbiórki i tak się zastanawiałam czy z tego materiału da coś się jeszcze zrobić.

MaciekB65
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 20 lip 2015, 6:21

autor: MaciekB65 » 20 lip 2015, 6:39

My z Żoną w ubiegłym roku przenieśliśmy dom z bali i wykonaliśmy renowację. Najbardziej czasochłonne było szukanie domu do przeniesienia. Jeśli jest zabytkowy, to jego przeniesienie graniczy z cudem. Zabytkowych jest jednak niewiele. W naszym przypadku sami namówiliśmy właścicielkę na sprzedaż. Nie miała środków na remonty i marzyło jej się mieszkanie z bloku. W każdym razie obie strony były zadowolone. Dorobiliśmy werandę i taras zewnętrzny. Renowację wykonała dla nas firma Seveno z Krakowa, która zrobiła darmową ekspertyzę i wycenę odnowienia domu. Drewno oczyściliśmy z zacieków i starych farb metodą sodowania. Elementy były czyszczone po rozbiórce i przewiezieniu domu do nas. Wstawiliśmy nowe drewniane okna i drzwi. Dom został zaimpregnowany czterokrotnie. Po sodowaniu wyraźne stały się słoje i rysunek drewna. Z czarnego drewno zrobiło się naturalne i jasne. Nie spotkałem się z dębowymi domami. W Polsce budowało się głównie ze świerka, sosny i jodły, w zależności od tego, co rosło w okolicy :) Dach zrobiliśmy nowy a stare zacieki udało się usunąć. Przykryliśmy go nową dachówką stylizowaną na starą. Efekt jest piękny a klimat moim zdaniem lepszy niż w nowym drewnianym domu. Zależy kto co lubi. Co do kosztów przenoszenia i renowacji a kosztów budowy nowego domu - wszystko zależy - np. czy masz działkę, jak daleko przenosisz dom, jakie fundamenty musisz zrobić z uwagi na rodzaj gruntu, w jakim stanie kupisz dom. Przypadki są tak różne, że trudno mówić o regule "opłaca się lub nie". Z tego, co mówili goście od renowacji, ludzie częściej kupują i remontują domy niż je przenoszą. My mieliśmy działkę więc szukaliśmy domu do przeniesienia.

morten22
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 14 maja 2014, 9:36
Stary dom z bali - stan konstrukcji

autor: morten22 » 13 maja 2016, 9:57

Hmm, a nie lepiej kupić nowy dom, za 250 tys pod klucz od Proeko.com i mieć spokój? Na bieżąco kontrolować budowę etc. Nie kupujemy kota w worku

jacekb90
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 89
Rejestracja: 06 maja 2015, 17:16
Stary dom z bali - stan konstrukcji

autor: jacekb90 » 01 mar 2017, 20:58

Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem starego domu, jego ewentualnym przeniesieniu. Kilka różnych ofert widziałem i nigdy niestety nie byłem zadowolony z tego co oglądałem. Zawsze było coś nie tak. A czytając powyższe rady to chyba nigdy nie znalazłbym tego co szukam. W końcu zdecydowałem się (a właściwie zdecydowaliśmy) na nowy dom z bala. Trafiliśmy najpierw na pracownię Wiejskie Klimaty, a później na Natur Eko Dom. I z takim tandemem powstał nasz dom. I styl trochę inny niz tu pokazany, bo bliżej mu było do chat z mazur ale z większą otwartą przestrzenią na parterze.

budowa876
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 590
Rejestracja: 06 paź 2017, 10:53
Kontaktowanie:
Stary dom z bali - stan konstrukcji

autor: budowa876 » 16 paź 2017, 15:36

Posiadam taki domek i mam troszkę kłopot z elewacją. Czy mogę pomalować ją farbą silikonową? Znalazłem taką od firmy Caparol. Producent obiecuje ochronę przed wilgocią i mikroorganizmami. Wydaje mi się to dobrą opcją, ale nie wiem, czy da radę.

krystof
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 21 lut 2017, 23:36
Re: Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

autor: krystof » 19 paź 2017, 13:17

Stan takiego domku jest bardzo trudno ocenić na podstawie pobieżnego rozeznania. Moim zdaniem najważniejsze są elementy nośne, czyli stropy, nadproża, schody, itp. To sie najszybciej zużywa... Ale warto komuś zlecić fachową ekspertyzę, żeby się potem nie okazało, że koszty remontu to tak naprawdę równowartość nowego domku z Porothermu albo silikatu :D

ostrow
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 368
Rejestracja: 09 mar 2013, 12:53
Stary dom z bali - stan konstrukcji

autor: ostrow » 24 maja 2020, 10:12

stosowałem olej Vidaronu. Bardzo fajnie pokrył meble, nadał ładną jedwabistą powłoke. Drewno jest naturalne w dotyku i ma ładnie podkreślony rysunek słojów.

ostrow
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 368
Rejestracja: 09 mar 2013, 12:53
Stary dom z bali - stan konstrukcji

autor: ostrow » 26 lis 2020, 16:00

do odnowy naszego drewnianego parkietu użylismy sprawdzoneo lakieru bezpodkladowego vidaron, który jest produktem wysokiej jakości

rowerowo123
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2020, 22:35
Re: Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

autor: rowerowo123 » 02 gru 2020, 9:30

Potwierdzam wszystko co napisał użytkownik lerche. Firma Marceli Ciuraj postąpiła identycznie z nasza budową. Ostrzegam przed ta firmą.
*źle wykonane prace
*do szefa nie można się dodzwonić
*nie można zapytać o żaden szczegół budowy bo się "czepiasz"
*próby wyłudzenia dużo większych pieniędzy niż na umowie
*groźby że rozbierze wszystko jeśli nie dostanie gotówki

OSTRZEGAM przed firmą MARCELI CIURAJ STAR DOM MIŁKÓW KOLONIA 43 LUBELSKIE

Nereho
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 02 sty 2023, 13:42
Re: Jak sprawdzić w jakim stanie jest stary dom z bali?

autor: Nereho » 09 sty 2023, 10:36

Domy z bali 30 cm i grubsze masz w domyzbali.eco gdzie u konkurencji około 14. Nawet nie ma porównania.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

Gotowe projekty domów