Wymiana przyłącza

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

SWBT
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 31 gru 2010, 15:26
Wymiana przyłącza

autor: SWBT » 23 cze 2013, 12:18

Witam

Chcę zmienić przyłącze energetyczne napowietrzne na kablowe, wiadomo złącze kablowe i skrzynka pomiarowa na granicy działki etc. do tego nie mam pytań.
Później od złącza kablowego do budynku i rozdzielnicy i tu mam kilka pytań.

1. Chciałbym aby główna rozdzielnica była w piwnicy w centralnym miejscu, aby łatwiej było rozprowadzać z niej kable, ale czy istnieją dokładne przepisy które mówią o dokładnej ich lokalizacji? Głównie chodzi mi o to bo nie wiem czy np. można ją umieścić za drzwiami (rys. poniżej, oznaczenie A) czy w korytarzu (rys. oznaczenie B)
2. Jakie wymagania musi spełnić, kabel (na rys. kolor czerwony) od złącza do rozdzielnicy tzn. czy ma być przykryty tynkiem, zakopany pod podłogą czy tylko ma być w korytku kablowym?
3. Czy poza budynkiem kabel może być w umieszczony w zwyklej rurze z PCV, takiej jakiej używa się do deszczówki czy musi być ułożony specjalnej rurze osłonowej?
4. Jaką odległości powinno się zachować od rur centralnego ogrzewania ( na rysunku fioletowy kwadrat)
5. Gdy będę miał już nowe przyłącze, to jak wyglada sprawa z przyłączeniem starej istniejącej instalacji, czy firma która wykona przyłącze może mi powiedzieć że nie podłączą mi starej instalacji bo nie spełnia dzisiejszych norm itp?

Moje obecne przyłącze jest trójfazowe, moc umowna 19 kW, układ sieciowy TT.

Obrazek

elpapiotr
Re: Wymiana przyłącza

autor: elpapiotr » 23 cze 2013, 12:35

Witam.

ad. 1 Zgodnie z projektem
ad2. Jak wyżej
ad3. Poza budynkiem bez rur, chyba że wystepuje kolizja i/lub zagrożenie uszkodzeniem mechanicznym.
ad4. Zgodnie z normami (zbliżenia, skrzyżowania)
ad5. Według zasady stanu zastanego.
Firma, która wykona przyłącze ma to zrobić na podstawie m. inn. WTP.

Elektryk będzie/powinien wiedzieć wszystko. Łącznie z uziemieniem.
SWBT pisze:Chcę zmienić przyłącze energetyczne napowietrzne na kablowe, wiadomo złącze kablowe i skrzynka pomiarowa na granicy działki etc. do tego nie mam pytań.
Później od złącza kablowego do budynku i rozdzielnicy i tu mam kilka pytań.

A ja mam pytania :D
Jak to ma wyglądać ?

SWBT
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 31 gru 2010, 15:26
Re: Wymiana przyłącza

autor: SWBT » 23 cze 2013, 23:10

Co do pytania, chyba ja na to nie mam wpływu, Tauron jak wydaje warunki to tam podaje dokładnie jak to ma wyglądać, (w innej gminie i inny układ sieciowy) nakazuje zastosowanie "zestaw złączowo-pomiarowy ZK1a-1P" albo ZK1-1P.
Co do samego przyłącza to też nie mam wpływu, jedynie że ma być pod ziemią, i ewentualnie czy przekopać się przez drogą czy zrobić przebicie.

Wszystko wg. projektu, tu się trochę zawiodłem, jak wiadomo projekt, projektem ale jak to u nas bywa często robi się na dziko, albo jak kto woli pod klienta, nie raz spotkałem się z elektrykami na budowie jak przeklinali, że klient zażyczył sobie rozdzielnice tu i tam i przez cały budynek muszą ciągnąć kable.
Albo miał inne fanaberie które elektrykom spędzały sen z powiek.
Aczkolwiek, jak ma być wg. projektu to tak będzie, a tu mam pytanie bo projekt który będzie zrobiony na poczet nowego przyłącza będzie obejmował tylko "do licznika" bo to interesuje energetykę i inne jednostki, a dalej czyli od licznika do głównej rozdzielni w domu to już drugi projekt trzeba będzie zrobić?
Pocieszeniem jest to że starą instalacje podłączą do nowego przyłącza, chociaż i tą będę wymieniał sukcesywnie.

"Elektryk będzie/powinien wiedzieć wszystko. Łącznie z uziemieniem. "
Też tak uważam i liczę na ich/jego wiedzę i doświadczenie, ale warto zawsze popytać innych fachowców z tej branży, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie wymyślał niestworzone rzeczy, aby tylko naciągnąć klienta na koszty.

Ps. Dla lepszego zobrazowania projektu dołączam rysunek:
Obrazek
1 - Istniejąca rozdzielnia główna dla całego domu oraz licznik do pomiaru energii elektrycznej.
2 - Zabezpieczenie główne 3x 32A.
3 - Planowane złącze wraz z pomiarem.
4 - Istniejący słup
B albo A - Planowana rozdzielnia główna, oraz podzielnicą dla piwnicy.

moniek78
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 12 sty 2016, 10:29
Re: Wymiana przyłącza

autor: moniek78 » 06 maja 2016, 11:52

Poczytaj na www.branzaelektryczna.pl wiele tam jest o przyłączach i prądzie. Wiedza warta zapoznania się z nią. O wiele łatwiej potem robić jakieś remonty, wymiany czy coś. Sam dość często korzystam i czytam.

Intersell
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2015, 13:12
Re: Wymiana przyłącza

autor: Intersell » 17 cze 2016, 7:04

W sumie powyższy artykuł może Ci już wiele powiedzieć na temat wymiany przyłącza elektrycznego,warto poczytać,. Z naszej strony również możesz liczyć na pomoc podczas wyboru odpowiedniego osprzętu:)


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów