Oświetlenie mieszkania diodami LED?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

benedyktxx
Aktywny
Aktywny
Posty: 204
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:20
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: benedyktxx » 25 lip 2014, 14:13

Na tej stronce znajdziecie bardzo dobre oświetlenie LED i wiele innych akcesoriów jak np. domofony, systemy alarmowe itp. Ja tam zamawiałem cały monitoring do firmy tak więc polecam ten sklep http://www.ctr.pl

Ligeroo
Aktywny
Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: 26 paź 2013, 8:47
Kontaktowanie:
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: Ligeroo » 19 sie 2014, 13:19

Szczerze to nie wiem czy znajdzie się dobry odpowiednik za kwotę do 20zł,warto dołożyć i pokusić się o dobrą jakość na lata. Chętnie doradzimy podczas wyboru,właśnie tym zajmujemy się na co dzień.

oki
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 09 paź 2014, 14:45
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: oki » 09 paź 2014, 14:52

Arccos pisze:Witam,

To mój pierwszy post na forum :P

Zastanawiałem się nad oświetleniem mieszkania reflektorkami z diodami LED.
Czy warto? (pomijam ew. koszty ok. 6 x wyższa kwota niż
stosowane dotychczas oczka halogenowe).

Nurtuje mnie pytanie, czy oświetlenie tego typu jest
wystarczająco jasne? Czy kolor światła nadaje się np. do
oświetlenia stanowiska pracy lub kuchni, łazienki?

W katalogu pewnej firmy znalazłem takie dane, ale niewiele mi one mówią, np.:
LED-MR16/WH 12V G5,3 kolor-biały 100000 mcd 1,5W
LED-GU10/WH 230V GU10 kolor-biały 200 lux 1,5W

Nie znam się, a wydaje mi się, że sprzedawcy celowo podają parametry
raz w mcd(?), raz w lux, bądź lm, by ukryć ew. mankamenty.

Czytałem, gdzieś w internecie, że diody LED nie nadają się jako oświetlenie
zastępcze dla żarówek ze względu na słabe właściwości świetlne.
Były to jednak artykuły z początku 2004 roku i być może technika
poszła do przodu?
:idea:
Jeśli diody LED nie nadają się na oświetlenie mieszkania to chętnie
przyjmę cenne rady, czym oświetlić następujące pomieszczenia:
1. Salon (wraz ze stanowiskiem pracy w rogu pokoju - biurko, komputer)
2. Sypialnia
3. Łazienka
4. Kuchnia

Z góry dziękuję za pomoc


Z badań ynika, że długotrwałe oddziaływanie światła LED może nieodwracalnie uszkodzić wzrok. Niektórzy naukowcy zwracają uwagę, że światło emitowane przez diody LED to głównie fale krótkie, o wysokiej energii, należące do niebieskiego i fioletowego zakresu spektrum światła widzialnego.
Długotrwałe oddziaływanie takiego promieniowania na wzrok jest fatalne w skutkach. Sam bym nie zastosował LEDów w całym domu, ale można doświetlić jakieś wybrane szczegóły. LEDy dobrze sprawdzają się też jako oświetlenie na zewnątrz, np. ogrodowe. Trochę ciekawych LEDów można znaleźć tutaj http://www.lampaidom.pl/179/2/lampy-sci ... y-led.html

pozdrawiam

reflektoremwmrok
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 lis 2015, 12:13
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: reflektoremwmrok » 16 lis 2015, 12:20

Czy ja wiem, wszystko zależy od jakości tych LED-ów. Jeśli będą naprawdę markowe, to po pierwsze nie będą mrugać w niewidoczny sposób, zatem będą zdrowsze dla oczu. Po drugie będą miały dobry współczynnik odwzorowania barw, więc światło będzie przyjemne dla oka. Koniecznie radzę wybierać barwę ciepłą i nie kupować tanich LEDów. Tutaj ciekawy artykuł o doborze źródła światłą LED http://www.luxmarket.pl/strefa-wiedzy/j ... najlepsze/.

Piotr81
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2016, 13:38
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: Piotr81 » 26 kwie 2016, 14:12

Jestem jak najbardziej za oświetlaniem mieszkania ledami. Szeroki asortyment po rozsądnych cenach można znaleźć na http://www.gitmarket.pl/

Intersell
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2015, 13:12
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: Intersell » 07 lip 2016, 12:38

Oświetlenie led w mieszkaniu to przede wszystkim praktyczność i oszczędność,więc można śmiało pomyśleć o takim systemie jako całości. Początkowe koszty będą ciut większe,ale potem zwróci się to wraz z każdym rachunkiem za prąd,a poza tym będzie sie pięknie prezentować.

żann
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 326
Rejestracja: 09 cze 2009, 17:12
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: żann » 02 sie 2016, 19:36

Bardzo przypadły mi do gustu kinkiety z ActiveJet. Tylko zastanawiam się jeszcze zostawić je białe czy może pomalować sobie jakimś fajnym kolorkiem..

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Oświetlenie mieszkania diodami LED?

autor: Piotr Nowik » 02 sie 2016, 21:06

Dziś oświetlenie LEDowe stało się standardem. Dobrej klasy "żarówki" LED można kupić za 10, a nawet za 5 złotych. Np. niedawno w pewnym sklepie kupiłem za 10 złotych żarówki o mocy 12 W i lumenach 1024. Daje to sprawność rzędu 85%. W innym sklepie za zaledwie 5 złotych od sztuki kupiłem markowe Philipsy, ściemnialne, o mocy 6W i lumenach 470, co daje nieco mniejszą sprawność, bo rzędu 78%. ale za to mogę te LEDY używać do ściemniacza.

Jeśli ktoś nie wie, jak wybierać LEDy do zakupu, niech kupuje markowe Philipsy i Osramy. Jednak stasze produkty tych firm mają dużo gorszą sprawność, rzędu 60%. To samo jest oczywiście u konkurencji. Stare "żarówki" LED zastępowane są nowocześniejszymi i często przecenowym okazjom towarzyszy wyprzedaż przestarzałego technologicznie towaru, dającego niewiele światła przy dużej konsumpcji własnej energii. Ale nie zawsze tak jest i - jak napisałem na wstępie - można trafić na wiele okazji i perełek pośród wyprzedarzy i mieć LEDy praktycznie za darmo.

*** *** *** ***

Drugim typem produktów pod szyldem LED są gotowe lampy ze zintegrowanymi diodami LED, których typowo po uszkodzeniu nie wymieniamy, jak tradycyjną żarówkę.
Ja takie lampy kupuję w hurtownii i niektóre mam za 13 złotych, inne za np. 20-50-100 zł. Ale generalnie muszę przyznać, że ceny w typowych sklepach, a nawet w marketach budowlanych dla oświetlenia tego typu są kosmicznie wygórowane. Rzeczywista wartość takich lamp nijak ma się do ceny, za którą są sprzedawane w detalu. Po prostu producenci (ewentualnie sprzedawcy) zbijają na tym krocie.

Jeśli chcecie wiedzieć, to sama pojedyncza dioda LED, jej koszt wytworzenia śmiało może być mniejszy od 1 grosza. Niech to zobrazuje kosmiczne zyski ze sprzedaży, ograniczane jedynie małą zasobnością portfela polskiego klienta.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów