Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: jck62 » 21 kwie 2012, 13:50

Tak , wedlog mnie jest to jedyne miejsce gdzie centrale moge umiescic , brak podpiwniczenia , garaz na poziomie parteru.
Biore pod uwage centrale Jan-Gaz oraz Laria , nie sadze abym mogl je dostac taniej niz u producenta z ewentualym montazem calej instalacji.Musze sprawdzic jeszcze jak jest rozwiazane w tych urzadzeniach zabezpieczenie przed zamarzaniem i wspolpraca z nagrzewnica poczatkowa (dodatkowe urzadzenie !).CZy moze sa lepsze centrale , moze z mniejsza sprawnoscia ale , do ktorych nie trzeba montowac dodatkowych urzadzen jak nagrzewnica poczatkowa?

Niepokoi mnie kwestia wykraplania sie pary wodnej w ostatnim odcinku wywiewu , w przewodzie , ktory wystaje ponad dach (a , w ktorym bedzie sie wykraplala wilgoc ) oraz jezeli wyrzut bedzie przeprowadzony przez sciane to obawiam sie zaciekow na elewacji.W pierwszym przypadku woda bedzie splywac do przewodu wywiewu i zalegac powoli odparowujac i korodujac wnetrze,w przypadku drugim moze byc podobnie.

Nie chce byc wiezniem swego domu i poszukuje rozwiazan , ktore beda mnie jak najmniej absorbowaly.

A czy Pan moze prowadzi uslugi instalatorskie?

Przepraszam za brak polskich fontow ale mam dostep tylko do takiego komputera.

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 kwie 2012, 15:54

Jan gaz w przyzwoitej wersji jest bardzo drogi ... Laria... - to stara centrala o zmienionej nazwie - ktoś ją zaczął znowu robić...
Obrazek
stoi po prawej stronie na zdjęciu z 2008 r cena 6000 brutto 23% z wentylatorami EC .

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: jck62 » 21 kwie 2012, 18:17

Poczynajac na wyborze centarali poprzez projekt i montaz instalacji po dalsza eksploatacje systemu (nie wiemy czy bedzie cicha ,obsluga , mikroorganizmy w przewodach , itp,itd) to widze tylko same klopoty.

Dyskutuja (z inwektywami - nasza specyfika !! ) jak sie zorietowalem , instalatorzy , producenci i nie ma zgody , nie ma wzorca , kazdy wie swoje, widac ze bardzo trudny temat.Znamiennym jest ze uzytkownicy instalacji siedza cicho , a moze temat ten juz ich nie interesuje?

Oprocz teorii jakie to swietnie wrecz niedzowne jest korzystanie z wentylacji z odzyskiem ciepla a zarazem jakie problemy ze soba niesie nie spotkalem tu na forum wypowiedzi urzytkownika , ktory wnoslby troche optymizmu.Ze jednak warto,ze nie ma niespodzianek,ze nie wykrapla sie tam gdzie nie trzeba,ze jest cicha i ma to czego oczekiwal.

Zaczynam sie zniechecac - pomimo ze nie szukam tanich rozwiazan.

Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 kwie 2012, 18:48

Nie bardzo Pana rozumiem... Instalacja jest banalnie prosta - miękkie elastyczne kanały izolowane o średnicach odpowiadających OPTYMALNEJ PRĘDKOŚCI POWIETRZA W KANALE - podręcznik i norma ( oraz potwierdziła to praktyka ) podają tę prędkość od 2 do 5m/sek - w tym przedziale powietrze ma najcichsze przepływy i najmniejsze opory , A o to Panu chodzi. Jeżeli chce Pan kupić najlepszą na dziś centralę na świecie - to polecił bym Panu ONYX-a -jest najcichsza, ma największy odzysk ciepła, bierze najmniej W-atów przy pierwszych 150m3.h, ma automatyczny bypass. Proszę nie mieć do mnie pretensji, że wszystko wyjaśniam. Ale przykro jest czytać, że instalator powiedział inwestorowi, że skoro jest wentylacja mechaniczna to musi być słyszalna. Lub, że wentylacja na noc jest wyłączana!
Pozdrawiam i życzę sukcesów .

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 kwie 2012, 19:23

Dlaczego Pan nie może zrobić centrali w garażu?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Indiana » 22 kwie 2012, 0:14

Jan-Gaz wcale nie jest drogi, montuję tych central sporo, klienci są zadowoleni. Rozmrażanie odbywa się w ten sposób, iż po stwierdzeniu zalodzenia wymiennika, sterownik wyłącza nawiew na 5 minut - raz na godzinę. W efekcie straty ciepła są niewielkie, a centrale w ogóle nie posiada drogiej w eksploatacji grzałki do odmrażania.
Dobrze wykonana instalacja pracuje bezgłośnie, natomiast wykraplanie zachodzi w ściśle określonych warunkach. Jeśli instalacja zostanie wykonana tak, by one nie wystąpiły, to nie występują. Jak to wykonać? Dobra firma instalacyjne na pewno wie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2012, 4:10

Rozmrażanie przez wyłączanie nawiewu jest nierozważna przy np. kominku. Jakiej firmy czujnik lodu ma Jan gaz... niewiele na świecie firm je robi? Ile kosztuje 500-600 m3 z bypasem i wentylatorami AC/EC ( najnowszy ebm.) Brutto z 23 % VAT? konkrety można?

2mek
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2016, 20:46
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: 2mek » 17 kwie 2016, 10:34

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Jan gaz w przyzwoitej wersji jest bardzo drogi ... Laria... - to stara centrala o zmienionej nazwie - ktoś ją zaczął znowu robić...
Obrazek
stoi po prawej stronie na zdjęciu z 2008 r cena 6000 brutto 23% z wentylatorami EC .


Witam Wszystkich.

Na wstepie przepraszam za brak polskich znakow.
Panie Tomaszu, widze ze testowal pan Larie. Pojawila sie na allegro Laria 600 za 4tys.Chcialbym zapytac o panska opinie na temat tej centrali czy warto sie nia zainteresowac w tej cenie.

Pozdrawim

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 kwie 2016, 5:19

Były trzy prototypy, dwa zamontowałem znajomym, a trzeci kupił ktoś obcy i rozpoczął produkcję. Już nie są produkowane, widać nie tylko mnie wyrolować chciał.
Jeżeli są robione z tych materiałów co prototyp, to bardzo dobra centrala. Nie zamarza, choć na strychu -10. Była najcichsza. Musiałem piłkę w strumieniu puszczać, by widać było, że pracuje. No i panel - czarno biały wyświetlacz, bo innych wtedy nie było.
HVAC - najtańszy komfort.

2mek
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2016, 20:46
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: 2mek » 18 kwie 2016, 17:12

Z opisu i cena duzy plus.
Juz ja prawie zamowilem ale zapal ostygl jak racjonalnie przemyslalem sprawe gwarancji,serwisu, czesci.
Odpuscilem sobie.Poza tym firma ktora tym handluje nie odpisuje na maile.
Lepiej chyba jednak dolozyc do jakiegos frapola lub brinksa i miec glowe spokojna.

Dziekuje i Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 kwie 2016, 17:46

Jeżeli użyli tych samych wentylatorów , wymiennika itp co w prototypie, to serwis jest zbędny. Cena wynikała z wyprzedaży. Też chciałem kilka kupić ale się spóźniłem.
Może się uda je produkować
HVAC - najtańszy komfort.

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: jck62 » 19 kwie 2016, 20:05

Witam

Dom wybudowalem i mieszkam juz ponad dwa lata.Dom wentyluje sie grawitacyjnie i po prostu przez uchylenie okien badz drzwi balkonowych.Bardzo trafną decyzją z mojej strony było zrezygnowanie z rekuperatora.Swierzego powietrza z bezpośredniego dostępu na pewno nie zastapi świerze powietrze , które przeszło przez przewody rekuperatora.
Polecam to pod rozwagę przede wszystkim tym , którzy mają kłopoty z drogami oddechowymi.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperator Paula Warmeruckgewinnung

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 kwie 2016, 8:10

Szkoda, że nie ma Pan świeżego powietrza.
Poza tym, wysokie koszty ogrzewania. No i brak wentylacji w upały.
Poza tym, koszt WG nie jest wcale niższy.
Choć jeden powód Pana zadowolenia?
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów