Zlikwidowanie wewnętrznej ściany konstrukcyjnej

Domy drewniane w praktyce ? tajniki prawidłowej budowy domów w różnych technologiach, specyfika eksploatacji, zagadnienia techniczne i opinie użytkowników. Wszystkie informacje na temat domów drewnianych znajdziesz w tym dziale.
iwohank
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 05 mar 2009, 19:24
Zlikwidowanie wewnętrznej ściany konstrukcyjnej

autor: iwohank » 10 kwie 2016, 11:58

Witam.
W domku letniskowym całorocznym chciałbym usunąć wewnętrzną ściankę i zastąpić ją podciągiem/nadprożem. Ścianka spełnia rolę konstrukcyjną bo na niej łączą się belki stropowe.

Planuję zastąpić ścianę podciągiem/nadprożem drewnianym o przekroju 15x15 i długości oko 180 cm wspartym po obu stronach na deskach 5x15cm - analogicznie do nadproża wykonanego nad przejściem z pokoju do kuchni.

Zastanawia mnie jednak zastrzał jaki został przez wykonawcę zamontowany w ściance. Chciałbym go całkowicie zlikwidować.

Proszę o radę czy planowane całkowite zastąpienie ścianki podciągiem jest wykonalne (wraz z zlikwidowaniem zastrzału) i czy mój plan jest OK.
Załączniki
3-20160409_141457.jpg
2-20160409_134601.jpg
1-20160409_134557.jpg

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Zlikwidowanie wewnętrznej ściany konstrukcyjnej

autor: Om3k » 10 kwie 2016, 15:31

Zastrzał w ścianie, świadczy o tym, że jest ona nie tylko nośna, ale również usztywniająca.
W związku z powyższym usuwanie ściany bez skonsultowania się w tej sprawie z autorem projektu, bądź projektantem konstrukcyjno-budowlanym jest złym pomysłem.

iwohank
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 05 mar 2009, 19:24
Re: Zlikwidowanie wewnętrznej ściany konstrukcyjnej

autor: iwohank » 15 kwie 2016, 10:17

Om3k pisze:Zastrzał w ścianie, świadczy o tym, że jest ona nie tylko nośna, ale również usztywniająca.


Alternatywnym pomysłem jest obniżenie zastrzału tak aby przy ścianie nie był wyżej niż około 85 cm. W miejsce ściany planujemy zrobić blat kuchenny więc obniżony zastrzał schowałby się pod blat.


Wróć do „Domy Drewniane ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów