Koszt ogrzania domku 48m2

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jojoc
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2015, 18:01
Koszt ogrzania domku 48m2

autor: jojoc » 21 mar 2016, 21:04

Witam,
Mam taki problem - nikt nie chce się podjąć określenia kosztów ogrzewania, ani producent domu, ani producent instalacji tłumacząc, że nie da się tego określić, bo nie wiadomo jak będę grzał, jak mocno i jak długo. Doskonale to rozumiem, ale w takim razie może ktoś z forumowiczów pomoże określić mi przybliżone koszty - chcę wiedzieć tylko w jakim przedziale mniej więcej się poruszamy. Może ktoś mieszka w domku podobnych gabarytów i o podobnej budowie, a może ktoś po prostu wie jak to obliczyć.

Będzie to domek drewniany, mobilny, ocieplany wełną mineralną 15 cm. To samo sufit i podłoga. Jego wymiary to 4x12 m, w skrajnych pomieszczeniach domku planuję sypialnie/pokoje. Wewnątrz nieduży salon z kuchnią i łazienka.

Pod uwagę biorę dwie opcje:
- grzejniki elektryczne
- ogrzewanie gazowe piecykiem dwufunkcyjnym

Za ogrzewaniem elektrycznym przemawia brak konieczności podłączania gazu, ale właśnie - jakie będą koszty całorocznego utrzymania w domku temp ~20 stopni przy takich zimach jakie mamy w Polsce? Plus oczywiście koszty ciepłej wody przez cały rok (dwie osoby)?

Jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe Pan spamer z tego forum trochę przekonał mnie do piecyków Viessmana - podoba mi się funkcja zdalnego sterowania temperaturą w domku. Na tym etapie nie wiem jaką piecyk musiałby mieć moc, ale na pewno też potraficie mniej więcej to określić po rozmiarach domku :) No i tutaj takie samo pytanie - jak z kosztami? Czy inwestycja w taki piecyk oraz w przyłącze gazowe zwróci się wystarczająco szybko?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedzi

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 mar 2016, 8:02

Przy prawidłowo wykonanej instalacji utrzymanie 22-23 st.C przez cały rok to kwestia 400-500zł.
HVAC - najtańszy komfort.

Tato_Małża
Aktywny
Aktywny
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2011, 10:57
Lokalizacja: Poznań
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: Tato_Małża » 22 mar 2016, 17:34

zgadzam się z Tomaszem i ja bym jeszcze był za gazem

jojoc
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2015, 18:01
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: jojoc » 23 mar 2016, 1:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przy prawidłowo wykonanej instalacji utrzymanie 22-23 st.C przez cały rok to kwestia 400-500zł.


Co to znaczy prawidłowo wykonana instalacja? Możesz polecić jakieś konkretne kaloryfery elektryczne z termostatem?

Mam rozumieć że maks 500 zł w miesiącu zimowym łącznie z nagrzewaniem wody? (Myślę o jakichś ekonomicznych ogrzewaczach przepływowych)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 mar 2016, 6:00

Nie w miesiącu a w roku.
Prawidłowo wykonana instalacja to
- odzysk ciepła z wentylacji
-grzejniki na ścianach działowych
-grzejnik aktywny z nawiewem w dół w łazience
-klimatyzacja na lato
Koszt materiałów to 7000zł z najwyższej półki 11000zł cena brutto
zgadzam się z Tomaszem i ja bym jeszcze był za gazem

Gazem??? Gaz w ogóle wykluczam z ogrzewania. Nawet gdyby m3 kosztował 0 zł to się nie opłaca :
Abonament + prąd jaki kocioł zużywa są droższe niż ogrzanie prądem a jeszcze nie chłodzi.
HVAC - najtańszy komfort.

Gość10463
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: Gość10463 » 23 mar 2016, 6:28

mieszkam w bloku i także myślałem, że mam ciepłe mieszkanie i nie będę wiele płacił za ogrzewanie ... okazało się że prawda jest bardzo droga, dom w podczerwieni wygląda jakby miał czerowną elewację i jest jak sitko dziurawy, więc musiałem się dogrzewać prądem czyli farelką. Całość do czasu gdy sobie nie zatrzymałem ciepła na dłużej i to wcale nie za jakieś cholendarne pieniądze tylko za parę złotych okazała się bardzo skuteczna i prosta w wykonaniu

tak więc nie ważne jaki grzejnik wybierzesz i jaki system grzewczy ale wiem i mogę Ci to pokazać że mając grzejniki C.O skręcone na 2 można mieć nawet 25 stopni w mieszkaniu co oczywistym jest że za ciepło

nie zmieniałem nic oprócz wykonania termoizolacji od wewnątrz na ścianach i sufitach, posadzki będą izolowane dopiero przy wymianie paneli na nowe czyli niebawem

przyjedz zobacz jak to wygląda i sam oceń czy się opłaca

jojoc
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2015, 18:01
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: jojoc » 23 mar 2016, 6:53

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie w miesiącu a w roku.
Prawidłowo wykonana instalacja to
- odzysk ciepła z wentylacji
-grzejniki na ścianach działowych
-grzejnik aktywny z nawiewem w dół w łazience
-klimatyzacja na lato
Koszt materiałów to 7000zł z najwyższej półki 11000zł cena brutto



1) Wydaje mi się, że w domkach o jakich piszę, nie ma wentylacji jako takiej. Okap w salonokuchni, wiatraczek mechaniczny w łazience i to wszystko.

2) Dlaczego grzejniki na ścianach działowych? Czytałem, że grzejniki należy wieszać pod oknami ścian zewnętrznych - uzyskuje się dzięki temu lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie równomiernie nagrzane pomieszczenie.

3) Dlaczego akurat taki grzejnik do łazienki?

4) Klimatyzatora raczej nie potrzebuję, chyba że okaże się niezbędny to wtedy dokupię.

5) A co z podgrzewaniem wody? Czy dzisiejsze podgrzewacze przepływowe dobrze się sprawdzają? Nie traci się za wiele jeżeli chodzi o komfort w użytkowaniu ciepłej wody?

Pozdrawiam serdecznie

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: xander119 » 23 mar 2016, 8:59

Grzejniki muszą być na ścianach działowych bo TAK mówi brzęczkowski. To nic że wszyscy przy zdrowych zmysłach montują je pod oknami. Mało tego. Domeczek o metrażu nieco większym od kawalerki (jak mniemam jakiś ośrodek z domkami na wynajem?) minister brzęczkowski chce wyposażyć w jego ciepłą pompę i odzyskiwać ciepło z bąków. Według niego-co napisał powyżej-nie opłaca się grzać gazem nawet za darmo, bo się nie opłaca :lol:
Nie mam więcej pytań.
Czekam w emocjach jak na grzybach, na dalsze absurdy guru ciepłej pompy.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: TwojOszczednyDom » 23 mar 2016, 10:41

jojoc pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nie w miesiącu a w roku.
Prawidłowo wykonana instalacja to
- odzysk ciepła z wentylacji
-grzejniki na ścianach działowych
-grzejnik aktywny z nawiewem w dół w łazience
-klimatyzacja na lato
Koszt materiałów to 7000zł z najwyższej półki 11000zł cena brutto



1) Wydaje mi się, że w domkach o jakich piszę, nie ma wentylacji jako takiej. Okap w salonokuchni, wiatraczek mechaniczny w łazience i to wszystko.

2) Dlaczego grzejniki na ścianach działowych? Czytałem, że grzejniki należy wieszać pod oknami ścian zewnętrznych - uzyskuje się dzięki temu lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie równomiernie nagrzane pomieszczenie.

3) Dlaczego akurat taki grzejnik do łazienki?

4) Klimatyzatora raczej nie potrzebuję, chyba że okaże się niezbędny to wtedy dokupię.

5) A co z podgrzewaniem wody? Czy dzisiejsze podgrzewacze przepływowe dobrze się sprawdzają? Nie traci się za wiele jeżeli chodzi o komfort w użytkowaniu ciepłej wody?

Pozdrawiam serdecznie


Nie ma co ukrywać, że najtaniej elektrycznie ten dom będziesz w stanie ogrzać klimatyzatorem inwerterowym który jest pompą ciepła. W lecie chłodzi w zimie może grzać.

Co do grzejników na ścianach działowych czy pod oknem. Jeżeli dom nie jest szczelny np. okna z nawiewnikami lub okna rozszczelnione to grzejnik jest umieszczany celem polepszenia komfortu i "dogrzania" tego powietrza. Oczywiście nie ma co ukrywać że potrzebujemy na to więcej energii a więc więcej nas to kosztuje. Natomiast w szelnym domu grzejniki umieszczone nie pod oknami pozwalają zaoszczędzić dodatkowe złotówki a komfort jest jak najbardziej OK. Sam sprawdzałem ile potrafi zjeść grzejnik pod oknem a ile np. na przeciwko okna bez wpływu na komfort. Nawet 2 razy więcej! Mowa o grzejniku elektrycznym.

Grzanie wody zależy od tego ile tej wody będziemy zużywać.... Trzeba dobrać optymalne rozwiązanie. Ogrzewanie łazienki najlepiej rozwiązać w ten sposób, że dogrzewamy ją najbardziej do kąpieli itd. Nie ma sensu cały czas tam trzymać powiedzmy 27-30'C.

Ile może kosztować ogrzewanie 48m2? To oczywiście zależy od naszych preferencji, zimy i tego jak dobrze zaizolowany jest budynek. Jeśli te 48m2 przy tych 15 cm wełny mam nadzieję zabezpieczonej paroizolacją będzie szczelne z zapewnienieniem wentylacji pod kontrolą to koszty ogrzania tego będą oscylowały w granicach 400-700 zł. Innej opcji nie ma. Oczywiście piszę tutaj o grzaniu prądem wspartym klimą.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: xander119 » 23 mar 2016, 11:38

Ale ludzie nie róbcie chłopu gówna z mózgu. Ogrzewanie najtaniej nie znaczy najoszczędniej. Ile lat ciągłego grzania musi minąć zanim zwróci mu się koszt zakupu i montażu tej waszej ciepłej pompy? Jeśli wierzyć jęczybule to zanim zaoszczędzi przy tak małej powierzchni na grzaniu te 10 tysięcy które wyda na ciepłą pompę to ta chatka zdąży się rozpaść. Przy tak małej powierzchni to mu się zwyczajnie nie kalkuluje. To tak jakby pchać do motoroweru instalację LPG. Taniej się jeździ bo gaz tańszy niż benzyna ale ile trzeba zrobić przebiegu żeby zwrócił się koszt montażu? 100 lat? Ja uważam że na taki metraż spokojnie wystarczyłby mały dwu funkcyjny piecyk gazowy jeśli nie chce się latać z popiołem i drewnem a przy okazji jest załatwiona sprawa grzania wody.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: xander119 » 23 mar 2016, 11:50

Po drugie primo- rzekomy koszt. Dajmy na to kupi se tą waszą ciepłą pompę o mocy 3,5 KW bo takie są najmodniejsze. Prund kosztuje coś koło 50 groszy za KWh. Czyli po godzinie pracy takiego urządzenia zapłacić trzeba 1,75 ziko. Wiadomo to nie chodzi bez przerwy bo inwerter ma czujniki i reguluje nadmuch na bieżąco w zależności od potrzeb. Dajmy na to połowę mocy zużyje-czyli dla uproszczenia matematyki 80 groszy na godzinę. Po 24 godzinach daje to ~ 19 złotych. Ciężko zarobionych zresztą- no chyba że złodziej to dobrze mu tak. 19 pln razy 30 dni w miesiącu? 570 polskich złotówek poszłooo! Więc proszę nie kłamać że jest to koszt roczny bo nikt ci jęczybuła nie uwierzy jeśli potrafi trochę myśleć.
Jak kogoś stać na podjęcie ryzyka i eksperymentowanie z takim urządzeniem to proszszz. Niektórzy takie kwoty wydają miesięcznie na piwo czy prostytutki.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: TwojOszczednyDom » 23 mar 2016, 12:31

xander119 pisze:Po drugie primo- rzekomy koszt. Dajmy na to kupi se tą waszą ciepłą pompę o mocy 3,5 KW bo takie są najmodniejsze. Prund kosztuje coś koło 50 groszy za KWh. Czyli po godzinie pracy takiego urządzenia zapłacić trzeba 1,75 ziko. Wiadomo to nie chodzi bez przerwy bo inwerter ma czujniki i reguluje nadmuch na bieżąco w zależności od potrzeb. Dajmy na to połowę mocy zużyje-czyli dla uproszczenia matematyki 80 groszy na godzinę. Po 24 godzinach daje to ~ 19 złotych. Ciężko zarobionych zresztą- no chyba że złodziej to dobrze mu tak. 19 pln razy 30 dni w miesiącu? 570 polskich złotówek poszłooo! Więc proszę nie kłamać że jest to koszt roczny bo nikt ci jęczybuła nie uwierzy jeśli potrafi trochę myśleć.
Jak kogoś stać na podjęcie ryzyka i eksperymentowanie z takim urządzeniem to proszszz. Niektórzy takie kwoty wydają miesięcznie na piwo czy prostytutki.


Koszt... można i za 2 tys kupić albo i mniej splita. W zależności kto czego oczekuje. Co do kosztów ogrzewania może podam dane z domów:

125 m2 dobrze izolowany = za luty 232 kwh całość ogrzewania przy 24'C w domu
100m2 słabo izolowany, gorzej niż ten tutaj podane 48m2 za luty 240 kwh + 9kwh łazienki. Temperatury w domu od 20,5 - 24'C w zależności od pory i pomieszczeń.

Propoponuję sobie takie urządzenie założyć i zweryfikować oczywiście spełniając odpowiednie warunki montażu i użytkowania.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: bachus » 23 mar 2016, 12:49

TwojOszczednyDom pisze:Propoponuję sobie takie urządzenie założyć i zweryfikować oczywiście spełniając odpowiednie warunki montażu i użytkowania.

A jakie to odpowiednie warunki montażu i użytkowania?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: TwojOszczednyDom » 23 mar 2016, 12:56

bachus pisze:
TwojOszczednyDom pisze:Propoponuję sobie takie urządzenie założyć i zweryfikować oczywiście spełniając odpowiednie warunki montażu i użytkowania.

A jakie to odpowiednie warunki montażu i użytkowania?


1. przede wszystkim dom szczelny bez dziur takich jak z wentylacji grawitacyjnej oraz innych nieszczelności.
2. urządzenie jeśli kanałowe to zainstalowane zgodnie ze sztuką z zachowaniem optymlanych odległości.
3. rozprowadzenie kanałów poprzedzone analizą i konkretnego przypadku celem doboru odpowiednich przekrojów, rozdzielaczy lokalizacji nawiewów itd.
4. użytkowanie urządzenia najlepiej w sposób ciągły bez stosowania dużych obniżeń temperatury przy ciagłym przebywaniu w domu.
5. regularne czyszczenie filtrów.
6. dobranie urządzenia do pracy w tandemie z systemem współpracującym odpowiednio do budynku.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Koszt ogrzania domku 48m2

autor: xander119 » 23 mar 2016, 13:03

bachus pisze:A jakie to odpowiednie warunki montażu i użytkowania?

Dużo grochówki i cały dzień zapierdalania w kufajce :lol: Co by ciepła pumpa mogła chodzić na minimum.
Szczerze mówiąc to do grzania prundem na tym i innych forach próbują przekonać tylko dwie osoby (być może że to ta sama osoba tylko dwa konta co by się zgadzało po podobnych wpisach).
Internet jest cennym źródłem informacji ale jak widać nie tutaj i nie w kwestii ogrzewania. Także kto jak się ogrzeje to jego indywidualna sprawa. Jeden zamontuje ciepłą pumpe, drugi ubierze kufajkę, trzeci piec czy kominek a inny wybierze prund i zabuli jak mój sąsiad 1600 polskich złotych za dwa miesiące suszenia tynków. Mogę się wypowiedzieć także w kwestii promienników podczerwieni które to niektórzy tu usiłują reklamować. Mam jeden w domu. Moc 1 KW. Jak się do niego przytulę to faktycznie czuć jakieś tam ciepło. Ale żeby grzać tym jeden pokój to odnoszę wrażenie że musiałbym zainstalować ze 6 takich urządzeń. Koszta prundu przedstawiłem w poście powyżej. Dziękuję- dobranoc.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów