Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 08 mar 2016, 8:36

TwojOszczednyDom pisze: To zaś jest kwestią do rozpatrzenia czy tak się stanie. Ja tylko wymagam od Pana Witolda tych jakże konkretnych danych bo przecież on dobrze operuje na liczbach, wie co się opłaca co nie... Zatem pytam: chcę ogrzewać dom kolektorami.... Ile ich potrzebuję, jaki koszt? Co robić z tą wodą latem?

Wielokrotnie pisałem o takiej instalacji. Proszę się najpierw zaznajomić z jej opisem tu:
http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php
Tam też są liczby, dużo liczb, proszę się nie pogubić w tych liczbach.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 08 mar 2016, 9:27

bachus pisze:
TwojOszczednyDom pisze: To zaś jest kwestią do rozpatrzenia czy tak się stanie. Ja tylko wymagam od Pana Witolda tych jakże konkretnych danych bo przecież on dobrze operuje na liczbach, wie co się opłaca co nie... Zatem pytam: chcę ogrzewać dom kolektorami.... Ile ich potrzebuję, jaki koszt? Co robić z tą wodą latem?

Wielokrotnie pisałem o takiej instalacji. Proszę się najpierw zaznajomić z jej opisem tu:
http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php
Tam też są liczby, dużo liczb, proszę się nie pogubić w tych liczbach.


I to jest dobre podsumowanie:
W rozmowie z wieloma osobami na temat prezentowanych oszczędności opinia jednych była, że nie warto instalować kolektorów słonecznych, natomiast równie duża grupa osób twierdziła, że jednak warto prócz przedstawionych korzyści finansowych to istnieją inne, nie mniej ważne jak wygoda i ekologia. Natomiast ja ze swej strony nie będę oceniał sensu budowania instalacji solarnej, pozostawiając Państwu ocenę na podstawie przytoczonej kalkulacji.
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 08 mar 2016, 9:41

TwojOszczednyDom pisze:I to jest dobre podsumowanie:

I jest też tam takie podsumowanie:
Po odjęciu kosztów instalacji solarnej czysty zysk będzie na poziomie 58.292 zł co daje oszczędności ok. 30%
Dodam, ze te oszczędności dotycza c.o.
A jak tam liczby zadowalają czy może ich nie jest za mało, mogę udostępnić notatki z tamtych lat jak za mało liczb czy zestawiań?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

hardziok
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2016, 20:55
Lokalizacja: Szczytno
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: hardziok » 11 mar 2016, 14:45

Witam, mam pytanie odnośnie prowadzenia instalacji po stropie.
Część mojego domu ma zróznicowane wysokości poziomu. Z lewej strony na prawą w obrębie 1 piętra wystepują 3 schody x2 (zejście do salonu oraz podniesiony korytarz).

Planowane były rury do 60mm. Jak sprawa wygląda z wykonaniem wylewki i na tzw. załamaniach kolankowych w miejsach zmiany wysokości poziomu?? Warstwa izolacyjna to 5cm + wylewka 3cm.


Pozdrawiam :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 mar 2016, 15:00

hardziok pisze:Witam, mam pytanie odnośnie prowadzenia instalacji po stropie.
Część mojego domu ma zróznicowane wysokości poziomu. Z lewej strony na prawą w obrębie 1 piętra wystepują 3 schody x2 (zejście do salonu oraz podniesiony korytarz).

Planowane były rury do 60mm. Jak sprawa wygląda z wykonaniem wylewki i na tzw. załamaniach kolankowych w miejsach zmiany wysokości poziomu?? Warstwa izolacyjna to 5cm + wylewka 3cm.


Pozdrawiam :)
Nawet kanał 75mm można dać, to bardzo "konstrukcyjne" kanały i mogą częściowo w wylewce,
HVAC - najtańszy komfort.

gmesus
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2016, 10:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gmesus » 12 mar 2016, 7:37

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Konfiguracja wygląda następująco:
Parter:
kuchnia - 9m2 (wywiew)
łazienka - 4,5m2 (wywiew)
sypialnia - 14,5m2 (nawiew 1x)
salon - 20m2 (nawiew 2x)
pokój - 12m2 (nawiew 1x)
Piętro:
pokój - 21m2 (nawiew 2x)
łazienka - 4,5m2 (wywiew)

8 punktów centrala... da się nawet na normalnej centrali nie tylko na lunie.

Do przeciągnięcia kanałów wywiewno/nawiewnych chcę użyć istniejące kanały wentylacyjne (kominy). które „zasłonie” od góry styropianem (słupki styropianu włożone od góry w komin) i przykryję kominy blachą.
Można, tylko lepiej wpuścić kanały 63mm izolowane
Rury o średnicy 75mm w komin zmieszczą się po dwie (tak mi się wydaje musze zrobić jakąś przymiarkę), w jednym z kominów mam akurat 3 kanały. Skrzynkę rozdzielczą zainstaluję jak najbliżej tego komina.
kanały PE 75 mm są do zalewania w stropie i nie dadzą się przeciągnąć prze "komin" są za sztywne. Poza tym nie są izolowane, a tam izolacja by się przydała. Radziłbym kanały izolowane 63 lub 68mm, no i mniej buczącą i prostszą w montażu centralę.

Dziękuję za odpowiedź
Tą mniej bucząca i prostsza w montażu centralę to w tym przypadku jaka by Pan polecił?

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 mar 2016, 8:33

Chińczyka 200-300m3/h , nie przepadam, za centralami ze styropianu.
HVAC - najtańszy komfort.

gmesus
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2016, 10:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gmesus » 12 mar 2016, 8:43

Jakiś przykładowy model?

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 12 mar 2016, 15:36

gmesus pisze:Jakiś przykładowy model?


Jaki ma Pan budżet?
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

paw3leek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 577
Rejestracja: 19 wrz 2013, 19:05
Lokalizacja: Stryszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: paw3leek » 12 mar 2016, 15:41

Airpack 300v
paw3leek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Bolas » 12 mar 2016, 17:50

Po odjęciu kosztów instalacji solarnej czysty zysk będzie na poziomie 58.292 zł co daje oszczędności ok. 30%

https://www.youtube.com/watch?v=p_S0hDeHm9c
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk
Żory - śląskie

gmesus
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2016, 10:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gmesus » 12 mar 2016, 22:23

TwojOszczednyDom pisze:
gmesus pisze:Jakiś przykładowy model?


Jaki ma Pan budżet?


Szczerze mówiąc to nie chciałbym wychodzić jakoś znacznie poza 4000 PLN za wszystko. Może jakby to było jakieś znaczące udogodnienie w stosunku do Luny to 4500, ale w tym przedziale to z tego co przeszukuje Internet od kilku miesięcy na nic ciekawego się nie natknąłem, dlatego właśnie pytam.

TwojOszczednyDom
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
Lokalizacja: Małopolskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: TwojOszczednyDom » 13 mar 2016, 15:14

gmesus pisze:
TwojOszczednyDom pisze:
gmesus pisze:Jakiś przykładowy model?


Jaki ma Pan budżet?


Szczerze mówiąc to nie chciałbym wychodzić jakoś znacznie poza 4000 PLN za wszystko. Może jakby to było jakieś znaczące udogodnienie w stosunku do Luny to 4500, ale w tym przedziale to z tego co przeszukuje Internet od kilku miesięcy na nic ciekawego się nie natknąłem, dlatego właśnie pytam.


Bo w interencie jest drogo...nie wiem skąd ludzie przyjęli za zasadę że na allegro np. czy ceneo musi być taniej... nie raz to udawadniam :)
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 mar 2016, 7:36

4000 zł to tylko luna lub chińczyk. - Patrząc i słuchając tego i tego - to bezdyskusyjnie chińczyk.
Bo w interencie jest drogo...
Fakt, w sklepach internetowych, to za 4000zł kanały będą się w ręku rozłazić.
HVAC - najtańszy komfort.

gmesus
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2016, 10:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: gmesus » 14 mar 2016, 12:33

Tomasz_Brzeczkowski pisze:4000 zł to tylko luna lub chińczyk. - Patrząc i słuchając tego i tego - to bezdyskusyjnie chińczyk.
Bo w interencie jest drogo...
Fakt, w sklepach internetowych, to za 4000zł kanały będą się w ręku rozłazić.


A jakiej marki/nazwy ten chińczyk?


Panowie, jak nie przez Internet, to gdzie zatem w Łodzi i okolicach można kupić taniej, jeśli jesteście w stanie coś polecić będę niezmiernie wdzięczny.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów